Prezident má plán, vie ako použije peniaze kancelárie

Ivan Gašparovič
Ivan Gašparovič Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Viac peňazí v tohtoročnom rozpočte kancelárie prezidenta chce hlava štátu využiť na opravy Grasalkovičovho paláca, ale aj na organizáciu veľkého summitu prezidentov štátov strednej a východnej Európy.

Kancelária prezidenta tento rok hospodári so sumou 4,26 mil. eur, čo je nárast o 410-tisíc eur v porovnaní so schváleným vlaňajším rozpočtom.

Slovenská republika si pripomína 20. výročie vzniku. Ako ste si mali možnosť všimnúť, aj z tohto dôvodu sa viaceré aktivity Kancelárie prezidenta SR budú orientovať na pripomínanie si tejto udalosti aj v medzinárodnom kontexte,“ povedal agentúre SITA hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač.

V tomto roku organizujeme 18. summit prezidentov krajín strednej a východnej Európy, ktorý sa uskutoční v Bratislave v dňoch 12. a 13. júna. Prezident Ivan Gašparovič už pozval hlavy 20 európskych štátov. „Ambíciou tohto podujatia je vygenerovať politické impulzy pre vlády zúčastnených krajín v ich úsilí o naštartovanie hospodárskeho rastu a zvýšenie konkurencieschopnosti,“ vysvetľuje hovorca.

Grasalkovicov_palac
Foto: SITA/Marián Peiger

Kancelária prezidenta je tiež podľa Trubača zo zákona zodpovedná za dobrý stav národno-kultúrnych historických pamiatok. Napríklad opravy zatekajúcich striech sú hradené z prevádzkových výdavkov, ďalšie komplexnejšie opravy či výmeny zariadení a mobiliáru z kapitálových výdavkov. „Podotýkame, že ide o reprezentačné priestory, kde prebiehajú všetky vrcholové vnútro i zahraničnopolitické aktivity prezidenta a do ktorých kvôli obmedzenému rozpočtu dlhodobo neboli investované potrebné prostriedky,“ doplnil.

Trubač pripomína, že v ostatných štyroch rokoch bol rozpočet i personálne obsadenie kancelárie prezidenta neustále znižované. „V roku 2009 bola Kancelária prezidenta SR jedinou kapitolou, ktorá nemala zvýšený rozpočet v rámci priorít,“ dodal.

Tento stav sa podľa neho zhoršil ešte 35,5 percentným viazaním výdavkov v priebehu roka 2009, keď kancelária prezidenta musela pre nedostatok zdrojov zrušiť časť objednávok na opravy. „To znamená, že v nasledujúcich rokoch Kancelária prezidenta SR znižovala rozpočet z nižšieho základu než ostatné rezorty,“ uzavrel Trubač.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek Trubač