Prezident Miloš Zeman kritizuje politiku slabej koruny

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 16. marca (WEBNOVINY) – Ukončenie politiky českej centrálnej banky, v rámci ktorej udržiava slabý kurz koruny, by sa mohlo opäť odložiť, ak zo zahraničia prídu ďalšie negatívne správy. Povedal to viceguvernér centrálnej banky Mojmír Hampl. Česká národná banka sa od roku 2013 snaží, aby koruna neposilnila viac ako na úroveň 27 CZK/EUR a plánuje túto politiku uplatňovať prinajmenšom do druhej polovice roka 2016.

Českú ekonomiku podporili nízke ceny ropy

„Hladké a dôveryhodné začatie intervencií nám dáva nádej, že ústup od tejto politiky bude tiež hladký. Pravdupovediac však skôr ako o ústupe rozmýšľam o tom, či zo zahraničia nebudú prichádzať negatívne správy, čo by znamenalo oddialenie ústupu,“ uviedol Hampl v rozhovore pre portál hlidacipes.org. „Ak sa na to pozeráte z perspektívy posledných piatich či šiestich kvartálov, zo zahraničného prostredia zatiaľ systematicky prichádzali negatívne prekvapenia“, povedal.

Viceguvernér českej centrálnej banky ďalej uviedol, že na ekonomiku krajiny pozitívne zapôsobilo zníženie cien ropy. Na tento pokles cien banka podľa jeho slov nemusí reagovať ďalším uvoľnením menovej politiky prostredníctvom oslabenia hodnoty českej koruny. Zopakoval však postoj centrálnej banky, že bude pripravená opäť oslabiť korunu, ak sa objavia nové známky deflácie.

Hampl neberie Zemanove slová vážne

Hampl odmieta slová prezidenta Miloša Zemana, ktorý kroky banky kritizuje. „Čo sa týka prezidenta, počul som toľko nelogických, nekonzistentných, dokonca by som povedal komicky nesprávnych argumentov, že sa nemôžem prinútiť brať ich vážne,“ povedal Hampl.

Hampl zdôraznil, že česká centrálna banka pracuje nezávisle. Zeman však menuje členov bankovej rady. „Prezident Zeman je politik. Jeho vyjadrenia sa nijako veľmi nelíšia od jednoduchého monetárneho populizmu, ktorý sme tu opakovane počuli od novembra 2013,“ povedal Hampl. Zároveň upozornil, že centrálna banka a politická elita sú dve úplne odlišné veci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanMojmír Hampl