Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kladivko
Foto: mup.vladars.net
30. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Prezident nemusí vymenovať ústavných sudcov, tvrdí poradca

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Poradca prezidenta a expert na ústavné právo Ján Mazák je presvedčený, že prezident Andrej Kiska nemusí vymenovať všetkých troch ústavných sudcov z predloženého šesťčlenného zoznamu kandidátov, ktorých zvolil parlament.

Sudcom čoskoro vyprší funkčné obdobie

“Samozrejme, veď to sa už stalo, to nie je žiadny problém. Závisí to od okolností,” povedal v pondelok Mazák a dodal, že záver tu nie je žiaden, pretože ešte sa skúmajú odporúčania poradného výboru aj ostatné súvisiace okolnosti.

Poradný výbor zostavil Kiska z nezávislých odborníkov, jeho poradca Mazák v ňom nie je. Práve v pondelok vypršal termín, do ktorého mal poradný výbor prezidentovi navrhnúť, ktorých kandidátov by mal vymenovať spomedzi šestice Jana Baricová, Ján Bernát, Miroslav Duriš, Eva Fulcova, Juraj Sopoliga a Imrich Volkai.

Funkčné obdobie trom súčasným sudcom ÚS SR Jánovi Auxtovi, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Lubymu, ktorých majú noví sudcovia nahradiť, sa skončí 4. júla.

Ústavný súd už zažil obdobie bez sudcov

Mazák na margo možnosti, či by v prípade nevymenovania všetkých troch ústavných sudcov mali byť doplňujúce voľby v parlamente, uviedol príklad: “Súdna rada vrátila kandidátov na členov disciplinárnych senátov národnej rade a požiadala o novú voľbu. Národná rada novú voľbu uskutočnila,” pripomenul Mazák jeden starší príklad.

Pripomenul aj to, že keď bol on predsedom ústavného súdu, tak tri roky nemal dvoch ústavných sudcov.

Odporúčané články

Prezident sa chce stretnúť s europoslancami, hľadá sa termín Kiska sa stretol s piatimi kandidátmi na ústavných sudcov

Témy

Diskusia

Boľševičkovia sa zas zoradili v plnej zostave a podľa určeného scenára mútua vodu z ktorej sa ale maslo ne- vytrepe.To by mali vedieť už od starých mám ! Mazák Názor človeka ktorý je v Kiskovom tíme, je nim platený a politicky sppriaznený nemá žiadnu hodnotu, je zaujatý a ešte k tomu aj hlúpy. Ide proti zneniu ústavy a rozhodnutiam medzinárodnách inštitúcii. Len sa treba počudovať že taký človek mohol... fanatiksmerák Už to končí, aby fašisti boli aj na ústavnom súde. Národná rada dovtedy bude dávať kandidátov až tam nebudú naši fašisti smeráci. Ferko ferino,prečo Kiska má byť rád,že ho vymenoval? Kiska je demokratický zvolený prezident.Nevolil som Kisku,ale budem ho rešpektovať. Smeráci na čele s Páškom sa rozčuluju,že nevymenoval všetkých štyroch ústavných sudcov. Prezident má právo vymenovať,ale nemusí.Je to jeho rozhodnutie.Neporušuje ústavu.Pán Paška čo... ferino Kiska nech je rád, že ho Gašparovič vymenoval...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...