Prezident Palestíny nariadil vyšetrenie karikatúry Mohameda

Palestina
Foto: SITA/AP

RÁMALLÁH 3. februára (WEBNOVINY) – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás nariadil vyšetrenie karikatúry zverejnenej v oficiálnych palestínskych novinách, ktorá očividne zobrazuje proroka Mohameda. Tento krok prichádza menej než mesiac po tom, čo sa Abbás pridal k svetovým lídrom na pochode za slobodu slova v Paríži, ktorý bol reakciou na útoky na satirický týždenník Charlie Hebdo zverejňujúci karikatúry Mohameda.

Kresba v novinách al-Haját al-Džadída sídliacich na Západnom brehu z nedele zobrazuje muža stojaceho pri Zemi a siahajúceho do kapsičky srdcového tvaru, aby rozsieval semienka lásky na svet. Pri ňom je nápis: Náš prorok Mohamed.

Všetky články o teroristických útokoch v Paríži nájdete

—–> TU

Prominentný autor karikatúr moslim Muhammad Sabánní sa bráni, že obrázkom nemyslel nič zlé. Postava podľa neho nie je Mohamed, ale „symbol ľudskosti osvietený tým, čo prorok Mohamed priniesol“, napísal na Facebooku.

Oficiálna tlačová agentúra WAFA v pondelok večer informovala, že Abbás nariadil vo veci „okamžité vyšetrovanie“. Islam akékoľvek zobrazovanie Mohameda zakazuje. Sabánní už strávil päť mesiacov vo väzení minulý rok po tom, čo ho Izrael, ktorý je často terčom jeho karikatúr, obvinil z „kontaktu s nepriateľskými stranami“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mahmúd Abbásprorok Mohamed
Firmy a inštitúcie Charlie Hebdo