Prezident podpísal novelu zákona o nelegálnej práci

Podpis
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní. Kontroly nelegálneho zamestnávania v prípade štátnych príslušníkov krajín mimo Európskej únie sa tak budú od polovice júla tohto roka na základe novej legislatívy vykonávať najmä v tých odvetviach hospodárskej činnosti, v ktorých sa nelegálne zamestnávanie týchto osôb vyskytuje najčastejšie.

Novela zákona o nelegálnej práci v súlade s príslušnou európskou smernicou rozširuje zákaz nelegálneho zamestnávania aj na štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na území Slovenska. Smernica zakazuje zamestnávanie občanov štátov mimo Európskej únie, ktorí sa bez príslušného dokladu oprávňujúceho na pobyt zdržiavajú na území členských štátov únie. Cieľom smernice je podľa rezortu práce a sociálnych vecí účinnejšie bojovať proti nelegálnemu prisťahovalectvu.

Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania bude aj naďalej okrem inšpektorátov práce vykonávať aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR a jednotlivé úrady práce. Pôvodne sa pritom navrhovalo, aby od polovice júla kontrolu vykonávali len inšpektoráty práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič