Obrazom: Najkrajšie fotografie súťaže Ekológia v objektíve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch
Josef Malý (44, Aš) priznal, že mu vymýšľanie námetu zaberie vždy viac času ako samotná príprava fotografie. Dlhá príprava sa oplatila, pretože práve jeho záber zvíťazil v kategórii nad 18 rokov. „V hlave sa mi premietali rôzne obrazy zdrojov energie a všetky tie čisté a udržateľné mali niečo spoločné − Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch. Práve tak som pomenoval aj moju fotografiu.“ Foto: Josef Malý

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Aktuálny ročník prestížnej fotografickej súťaže Ekológia v objektíve má svojich víťazov.

Z celkového počtu vyše dvetisíc prihlásených súťažných snímok vybrala odborná porota tie najlepšie a ich autori si utorok prevzali ceny.

Témou aktuálneho ročníka bola „Udržateľná energia pre lepší život“. Súťažilo sa v dvoch základných kategóriách – od 10 do 17 rokov a nad 18 rokov.

Treťou kategóriou bolo sprievodné ocenenie; Cena internetu. Z desiatich fotografií s najvyšším počtom bodov v internetovom hlasovaní vybrala porota tú najlepšiu. Udelená bola aj hlavná cena Grand Prix.

Obrazom: Víťazné fotografie súťaźe Ekológia v objektíve

Slnečná lampa
1. miesto v kategórii do 17 rokov. „Fotografovať som začal tento rok v januári a v lokálnej fotografickej súťaži ocenili dva moje zábery. Z úspechu v Ekológii v objektíve sa veľmi teším,“ uviedol autor. Teova víťazná fotografia Slnečná lampa vznikla na prechádzke, kde ho zaujal pohľad na slnko cez pouličnú lampu. Foto: Teodor Jendrišák

Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch
Josef Malý (44, Aš) priznal, že mu vymýšľanie námetu zaberie vždy viac času ako samotná príprava fotografie. Dlhá príprava sa oplatila, pretože práve jeho záber zvíťazil v kategórii nad 18 rokov. „V hlave sa mi premietali rôzne obrazy zdrojov energie a všetky tie čisté a udržateľné mali niečo spoločné − Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch. Práve tak som pomenoval aj moju fotografiu.“ Foto: Josef Malý
Prečerpávacia elektráreň
Ondřej Barcuch najčastejšie fotografuje krajiny a perspektívu. „Neustále som premýšľal, čo by mohol byť námet na tohtoročnú tému. Napadali mi veterné elektrárne a všetko spojené s vodou. Napokon mi prišla na um prečerpávacia elektráreň, ktorá sa nachádza blízko môjho bydliska. Potom už stačilo premyslieť, ako záber zhotoviť kompozične a tak, aby na ňom boli zaujímavé objekty,“ povedal. Foto: Ondřej Barcuch
Malý zdroj energie
3. miesto v kategórií do 17. rokov. Foto: Katarína Korcová
Počasie na draka
Cena GRAND PRIX Foto: Jan Watzek

Počasie na draka
Foto: Jan Watzek

Všetky prihlásené fotografie prešli prísnym hodnotením odbornej poroty, ktorej predsedníčkou bola aj tento rok profesorka Milota Havránková, fotografka s dlhoročnou pôsobnosťou na Katedre fotografie VŠMU.

Fotografie posudzovali aj ďalší uznávaní odborníci z oblasti fotografie, napríklad Mgr. Pavol Breier, a z oblasti životného prostredia Ing. Vladimír Hudek, CSc., riaditeľ Regionálneho environmentálneho centra a zástupca UNEP.

Českú časť poroty reprezentoval Petr Špánek, fotograf a šéfredaktor časopisu Digitálny foto magazín, a Jan Pohribný, fotograf a pedagóg Inštitútu tvorivej fotografie.

V celkovo 11-člennej porote mala zastúpenie aj spoločnosť Bayer, vyhlasovateľ súťaže. V odbornej porote spoločnosť zastupovala Daniela Červenclová za Bayer Česká republika.

Rozhodoval aj Puskailer

Slnečná lampa
Foto: Teodor Jendrišák

Zo známych osobností si porotcovskú úlohu vyskúšal spevák a zanietený eko aktivista Thomas Puskailer.

V kategórii mladých autorov do 17 rokov získal prvú cenu trinásťročný Teodor Jendrišák za snímku s názvom Slnečná lampa.

V kategórii nad 18 rokov sa na prvej priečke umiestnil Josef Malý s fotografiou, ktorú pomenoval Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch.

Štyridsaťštyriročný fotograf z mesta Aš priznal, že mu vymýšľanie námetu zaberie vždy viac času ako samotná príprava fotografie. Dlhá príprava sa oplatila, pretože práve jeho záber zvíťazil v kategórii nad 18 rokov. „V hlave sa mi premietali rôzne obrazy zdrojov energie a všetky tie čisté a udržateľné mali niečo spoločné − Základné živly – zem, oheň, voda, vzduch. Práve tak som pomenoval aj moju fotografiu.“

Milým prekvapením bolo druhé miesto v tejto kategórii, ktoré získal 74-ročný Zdeněk Lín – umiestnil sa s fotografiou Skladovaná energia pro prežitie. Cenu internetu si odniesol Martin Urbánek za snímku Svadba v harmónii s prírodou.

Vyhralo Počasie na draka

Svadba v harmónii s prírodou
Foto: Martin Urbánek

Hlavnú cenu Grand Prix 2012 udelila odborná porota fotografii Počasie na draka, ktorej autorom je Jan Watzek.

„Fotografia vznikla na konci októbra 2011. V Krušných horách bolo v ten deň premenlivé a nevľúdne počasie. Väčšinu dňa bola hmla, ale popoludní začal fúkať vietor, hmlu zdvihol a zároveň vytvoril skvelé podmienky na púšťanie šarkanov. Z hmly sa začala vynárať aj miestna veterná elektráreň, ktorú vietor uviedol do chodu. Keďže počasie sa menilo veľmi rýchlo, musela táto fotografia vzniknúť v priebehu niekoľkých sekúnd,“povedal Watzek.

V rovnakom čase vznikla aj víťazná fotografia Zdeňka Lína Skladovaná energie pro přežití: „Cestou, v zamyslení a v hmle, sa predo mnou zjavila silueta čohosi tajuplného až abstraktného. Po pár krokoch som zistil, že ide o obyčajnú balenú siláž, na ktorú až agresívne upútaval pozornosť červený výkričník. Pripomenulo mi to, že všetko, čo človek potrebuje, nájde v prírode a zadarmo. Každá globálna téma o prežití sa musí začať u každého z nás, tu a teraz. Bol by som rád, keby tento výkričník bol ukazovateľom tejto cesty.“

Najmladší víťaz aktuálneho ročníka, len 13-ročný Bernolákovčan Teodor Jendrišák (1. miesto, do 17 rokov) prezradil: „Fotografovať som začal tento rok v januári a v lokálnej fotografickej súťaži ocenili dva moje zábery. Z úspechu v Ekológii v objektíve sa veľmi teším.“

Teova víťazná fotografia Slnečná lampa vznikla na prechádzke, kde ho zaujal pohľad na slnko cez pouličnú lampu. Tretie miesto v kategórii nad 18 rokov si odniesol Andrej Danech z Lietavy za snímku Mochovce.

Fotografická súťaže Ekológia v objektíve vznikla na podnet spoločnosti Bayer.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Thomas Puskailer