Prezident Porošenko podpísal zrušenie neutrality Ukrajiny

KYJEV 29. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident podpísal v pondelok návrh zákona, ktorý ruší štatút neutrality Ukrajiny, no naznačil, že pred vstupom krajiny do NATO zorganizuje referendum. Petro Porošenko na tlačovej konferencii povedal, že pracuje na reforme ukrajinskej ekonomiky a ukrajinských vojenských síl, aby dosiahli úroveň štandardov EÚ a NATO.

O vstupe do aliancie majú rozhodnúť ľudia

Ponechá však na obyvateľoch Ukrajiny, aby rozhodli o vstupe krajiny do aliancie, hoci šance Kyjeva na vstup v blízkej budúcnosti sú veľmi neurčité. Rusko na tento krok reagovalo nahnevane a nazvalo ho ohrozením ruskej aj európskej bezpečnosti.

Ukrajinská neutralita sa stala súčasťou ústavy v roku 1996 na základe vyhlásenia nezávislosti z roku 1991. NATO pod tlakom Ruska v roku 2008 na summite v rumunskej Bukurešti zamietlo Ukrajine možnosť stať sa v blízkej budúcnosti členom aliancie a neutrálny štatút v roku 2010 potvrdil vtedajší prezident Viktor Janukovyč. Prijatie Ukrajiny do NATO by totiž muselo podporiť všetkých 28 súčasných členov vrátane viacerých západoeurópskych krajín, ktoré s tým dlhodobo nesúhlasia.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Porošenko sa zíde s Putinom, Merkelovou, Hollandom

Porošenko v pondelok oznámil, že sa 15. januára stretne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Schôdzka sa uskutoční v Astane v Kazachstane, povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve. Témou rokovaní bude ukončenie konfliktu na Ukrajine.

„Môj diplomatický rok sa začne 15. januára stretnutím v Astane v normandskom formáte,“ povedal Porošenko v odkaze na rozhovory štyroch politikov zo 6. júna v Normandii pri príležitosti výročia vylodenia spojencov vo Francúzsku v roku 1944.

Merkelová, Putin, Hollande a Porošenko naposledy spolu debatovali telefonicky prostredníctvom štvorkonferencie 22. decembra. V sobotu sa kancelárka radila o kríze v trojici s Porošenkom a kazašskou hlavou štátu Nursultanom Nasarbajevom. Boje medzi vládnymi ukrajinskými silami a proruskými povstalcami na východe krajiny trvajú už od jari. Viackrát uzavreté prímerie je opakovane porušované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro PorošenkoViktor Janukovyč