Prezident Putin obvinil cudzie sily, chcú oslabiť Rusko

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

MOSKVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v utorok obvinil nešpecifikované cudzie „sily“ z využívania radikálneho islamu na rozpútavanie sporov medzi obyvateľmi Ruska, ktoré chcú podľa neho týmto spôsobom oslabiť.

Vyjadril sa tak na stretnutí s moslimskými duchovnými v meste Ufa ležiacom zhruba 1500 kilometrov východne od Moskvy, ktoré tvorí správne centrum prevažne moslimskej ruskej republiky Baškirsko.

„Niektoré politické skupiny využívajú islam či presnejšie jeho radikálne odnože… aby oslabili náš štát, aby vytvorili v Rusku zóny etnického konfliktu riadeného zvonka, aby vrazili klin medzi rozličné národnostné skupiny v rámci moslimského spoločenstva a rozdúchali separatistické nálady v provinciách,“ povedal Putin bez uvedenia podrobností. Poukázal tiež na rastúce napätie medzi Západom a moslimským svetom, čo chce podľa neho „ktosi využiť vo svoj prospech“.

Neznámi páchatelia v noci z pondelka na utorok podpálili moslimskú modlitebňu vo Volgograde, kde sa niekoľko hodín predtým odohral samovražedný bombový útok. Výbuch v mestskom autobuse, ktorý po sebe zanechal šesť mŕtvych a vyše 30 zranených, má údajne na svedomí vdova po militantovi zo severokaukazského regiónu, kde sa povstalci snažia o založenie islamského štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin