Prezident Putin vyzýva na koniec politických vrážd

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Budapešť
Ruský prezident Vladimir Putin reční na tlačovej konferencii v maďarskom parlamente počas svojej návštevy v Budapešti. Budapešť, 17. február 2015. Foto: SITA/AP

MOSKVA 5. marca (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin vyzval na koniec „hanebných“ politických vrážd v Rusku. Stalo sa tak po zastrelení opozičného politika Borisa Nemcova len kúsok od múrov Kremľa. Podľa Putinových slov by mala byť takýmto zločinom venovaná najvyššia pozornosť.

Päťdesiatpäťročného bývalého vicepremiéra zavraždili v Moskve v piatok v noci a pohreb sa konal v utorok. Motív je stále neznámy, avšak Putinovi spolupracovníci odmietli dohady, že by v tom prezident mohol mať prsty, uvádza spravodajský portál BBC.

Obrazom: Putinovho kritika zastrelili v centre Moskvy

Nemcov, ktorý plánoval zorganizovať pochod proti konfliktu na Ukrajine, vyjadril obavy, že ho prezident nechá zavraždiť pre jeho postoj k vojne. Neznámy útočník ho zasiahol štyrikrát do chrbta, keď prechádzal s ukrajinskou priateľkou po moste cez rieku Moskva.

Na spomienkovom pochode za Nemcova sa v nedeľu v ruskej metropole zúčastnilo najmenej 50 000 ľudí. Zúčastnení skandovali „Rusko bez Putina“ a vinili z vraždy atmosféru nenávisti šírenú Kremľom a jeho stúpencami proti oponentom ich ukrajinskej politiky.

Obrazom: So zavraždeným politikom sa prišli rozlúčiť tisíce ľudí

Riaditeľ ruskej tajnej služby Alexander Bortnikov v stredu oznámil, že v rámci vyšetrovania vraždy Nemcova identifikovali niekoľko podozrivých páchateľov. Bortnikov, šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) ako nástupkyne sovietskej KGB, však zároveň podotkol, že podozriví spadajú do jednej zo zvažovaných verzií tragickej udalosti. Na bezpečnostné orgány v záujme vyšetrenia vraždy tlačí aj samotný Putin, ktorý bol častým terčom Nemcovovej kritiky. Jeho usmrtenie však tvrdo odsúdil a v stredu to označil za „hanebnú tragédiu s politickým podtextom“. Ruské orgány v súvislosti s prípadom zatiaľ nikoho nezadržali.

Obrazom: V Moskve si davy ľudí uctili jeho pamiatku

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris NemcovVladimir Putin