Prezident rozhodne o Čentéšovi, až keď si ´vyčistí´stôl

Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) –

Smer nechce straníckeho kandidáta na generálneho prokurátora

V prípade, že by došlo k novej voľbe generálneho prokurátora, tak Smer-SD nemá záujem stavať politického alebo straníckeho kandidáta. Vyhlásil to minister práce Ján Richter (Smer-SD) v relácii STV O päť minút dvanásť.

„Ak by pán prezident Ivan Gašparovič rozhodol, že prebehne opätovná voľba, mali by to byť profesijné organizácie prokurátorov, ktorí by mali zo svojich radov navrhnúť tip, ktorý by v tom prípade bol absolútne nestranícky,“ povedal Richter.

Július Brocka (KDH) pripomenul, že je právom parlamentných strán navrhovať kandidátov na generálneho prokurátora. Tak bol navrhnutý aj doteraz nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš, ktorého zvolila národná rada v tajnej voľbe.

„Splnili sme všetky zákonné podmienky a nevidím dôvod na to, aby pán prezident používal dvojaký meter,“ dodal Brocka. V relácii porovnal, že prezident hneď po zvolení vymenoval za predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, v prípade zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša tak neurobil rok a pol.

Prezident podľa svojho hovorcu počká na všetky verdikty ústavného súdu v súvislosti s doterajším nevymenovaním zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, aby sa vyčistil stôl a až potom sa rozhodne, či ho do vedenia prokuratúry vymenuje.

„Nezabúdajme na to, že je tam aj podnet samotného pána Čentéša, ktorý žiada ústavný súd, aby povedal, či boli alebo neboli porušené jeho ústavné práva. Až keď ústavný súd rozhodne o tomto podnete pána Čentéša, až potom začne plynúť tzv. primeraná lehota,“ uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač v relácii STV O päť minút dvanásť.

Prezidentovi chýba dôvod verdiktu

Prezidentovi okrem toho zatiaľ chýba aj odôvodnenie verdiktu pléna ústavného súdu, ktorý padol v stredu na základe podnetu skupiny poslancov. Podľa tohto rozhodnutia je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.

Ústavný súd zverejnil len výrok pléna – do prezidentského paláca ešte nedoručili výklad so zdôvodnením, na základe ktorého by mohol Gašparovič vo veci kandidáta na šéfa prokuratúry konať. Trubač upozornil, že parlament 17. júna 2011 zvolil len kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora, ktorého podľa článku ústavy prezident vymenúva. „To znamená, že ho vymenuje alebo nevymenuje,“ dodal.

Čentéš nevidí prekážky na vymenovanie

Marek trubač
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
Jozef čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Úplne inak sa na situáciu pozerá samotný Čentéš. Prezidentovi podľa neho nič nebráni v tom, aby ho v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov vymenoval za generálneho prokurátora. „Moja voľba bola zákonná a legitímna a ďalšie otáľanie je len predlžovaním súčasného, podľa môjho názoru neústavného a nezákonného stavu,“ vyhlásil Čentéš a pripomenul, že SR nemá obsadenú jednu z najdôležitejších ústavných funkcií.

Skutočnosť, že prezident ešte o prípadnom vymenovaní Čentéša nerozhodol, Trubač zdôvodnil tým, že doteraz nebola žiadna voľba generálneho prokurátora tak rozporuplná a spochybňovaná, ako tá zo 17. júna 2011. „O tom, že okolo tejto voľby, okolo pána Čentéša je veľa otáznikov, svedčí aj množstvo podnetov, ktoré sú na ústavnom súde. Aj z takéhoto dôvodu je teda prirodzené a úplne samozrejmé, že prezident republiky – ak má rozhodnúť zodpovedne, počká na verdikty ústavného súdu,“ povedal Trubač.

Čentéš tvrdí, že ústavný súd dvakrát potvrdil ústavnosť a legitimitu jeho voľby. Argumentuje tým, že ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť Dobroslava Trnku, ktorou spochybnil jeho zvolenie. „Ak ústavný súd konštatoval legitimitu a ústavnosť mojej voľby, tak podľa môjho názoru túto skutočnosť by mali rešpektovať všetci občania SR, vrátane orgánov verejnej moci, a nemali by túto voľbu spochybňovať, “ povedal Čentéš a pripomenul nepísané pravidlo, že rozhodnutia ústavného súdu sa nekomentujú, ale rešpektujú.

Čentéš sa ohradil voči možnosti, že by bol stranícky kandidát a že voľba bola spolitizovaná. Proces voľby uskutočnil parlament. „Ktorý ja neriadim, nemám dosah na neho a pripadá mi to ako nevhodné a nie na mieste, aby som ja zodpovedal za to, akým spôsobom prebehla voľba v národnej rade,“ dodal Čentéš.

Ani skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča nepovažuje Čentéš za dôvod na jeho nevymenovanie za generálneho prokurátora. Čentéš sa obhajuje, že išlo o neúmyselné, jednorazové a náhodné konanie. „Vylučujem moju vedomosť,“ dodal. Matovič výpoveď zopakoval a potvrdil, že vypovedal rovnaké skutočnosti. Aj Čentéšovi nadriadení udalosť vyhodnotili len ako ľudské pochybenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJán RichterJozef ČentéšJúlius BrockaMarek Trubač