Prezident sa netají so svojim pohybom cez tragickú poľovačku

Ivan gašparovič
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič je za to, aby bola odtajnená informácia o jeho pohybe počas poľovačky v auguste 2009, keď prišiel o život pri nešťastnej náhode horár Michal Bobák. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12.

Prezident pripomenul, že jeho pohyb je 24 hodín monitorovaný a informácie sú utajené. „Pokiaľ ide o tento deň, keď sú určité pochybnosti, ja dvihnem obidve ruky za to, aby informácia o mojom pohybe v tento deň bola zverejnená,“ povedal Gašparovič v STV.

Nemalo sa podľa neho stať, že jeho kancelária dala nesprávnu informáciu o jeho pohybe. Pripomenul ale, že boli v domnienke, že je na dovolenke. Ako dodal, prišiel v piatok v noci a v sobotu a nedeľu sa z Bratislavy a Limbachu nepohol.

Prezident podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za ohováranie v súvislosti s blogom Juraja Poláčka, ktorý pripomenul aj poľovačku z prvého augustového víkendu roku 2009 v areáli Lešť, kde zahynul prezidentov známy Michal Bobák. Za tento čin bol odsúdený Štefan Drozd, ktorý sa priznal k neúmyselnému zabitiu. Prezident blog chápe ako ohováranie, že poľovníka zastrelil on. Informácie hovorcu Mareka Trubača o pohybe prezidenta v čase poľovačky médiá dvakrát spochybnili.

Centes
Foto: SITA/Marián Peiger

Prezident v STV zopakoval svoje dôvody na nevymenovanie kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Odmietol vinu za dĺžku svojho rozhodovania o vymenovaní alebo nevymenovaní. Podľa neho vinu nesú práve tí, čo ho kritizujú za dĺžku rozhodovania. Na dôvodoch nevymenovania Čentéša trvá a zdôraznil aj skartovanie výpovede Igora Matoviča na pokyn Čentéša. „To pochybenie je pre mňa skutočne nie ľudským omylom, ale to bolo veľmi premyslené,“ povedal Gašparovič.

V súvislosti s manifestáciami na jeho odstúpenie, ktoré sa minulý týždeň uskutočnili v Bratislave, vyzval šéfa Slobody a Solidarity Richarda Sulíka a jeho stranu, aby to neorganizovali. „Tak ma trošku mrzí, že akým spôsobom sa to robí pred palácom,“ dodal.

Dotkol sa aj voľby jeho nástupcu. Nikto podľa Gašparoviča nemôže povedať, že je apolitický. „Pretože politika vždy k nejakej strane a nejakému smeru patrí,“ dodal. Podľa neho bez ohľadu na to, či bude kandidát nestraník alebo člen strany, vždy bude mať postoj, ktorý bude inklinovať k politike niektorej zo strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič