Prezident Santos udelil posledné amnestie, do bežného života sa tak zaradí vyše 3-tisíc povstalcov

Odzbrojenie kolumbijských rebelov
Kolmbijská vláda uzavrela mier s kolumbijskými rebelmi FARC. Cieľom bolo odzbrojenie rebelov a ich opätovné zaradenie do života. 11. júl 2017 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. júla (Webnoviny.sk) – Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podpísal dekrét, ktorým udelil amnestie ďalším 3 600 členom povstaleckej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC).

Ide už o tretie a posledné takéto nariadenie, ktoré je súčasťou iniciatívy nápomocnej pri zaraďovaní rebelov do spoločnosti. Amnestiu dostalo už 6 005 bývalých povstalcov, ďalších 1 400 v uplynulých mesiacoch prepustili z väzenia, informuje BBC.

Kolumbijská vláda a FARC uzavreli mierovú dohodu minulý rok s cieľom ukončiť viac než 50-ročný konflikt. Súčasnú podobu mierovej zmluvy podpísali v novembri a schválil ju Kongres po tom, ako jej predchádzajúcu verziu kolumbijskí voliči v referende tesne odmietli.

Juan Manuel Santos za mierovú dohodu s FARC dostal Nobelovu cenu za mier. Kľúčovým bodom dohovoru bolo opätovné zaradenie rebelov do civilného života. Zmluva okrem toho garantovala amnestiu všetkým povstalcom, ktorí nespáchali vážne trestné činy.

Mierová zmluva garantuje FARC možnosť stať sa politickou stranou, keď odovzdá všetky svoje zbrane. Odzbrojovací proces sa skončil minulý mesiac, po tom ako rebeli odovzdali všetky svoje registrované zbrane, ktorých bolo sedemtisíc, misii Organizácie Spojených národov (OSN).

Bezpečnostná rada OSN v pondelok odsúhlasila novú misiu, ktorá v Kolumbii začne fungovať od septembra a bude dohliadať na implementáciu mierovej zmluvy.

Po úspechu s FARC kolumbijská vláda rokuje o mieri aj s ďalšou ľavicovou rebelskou skupinou – Národnou oslobodzovacou armádou (ELN). Rokovania sa uskutočňujú v Ekvádore.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juan Manuel Santos
Firmy a inštitúcie FARC Revolučné ozbrojené sily Kolumbie