Prezident Slovenského zväzu biatlonu verí v kompromis, navrhol riešenie kauzy sestier Fialkových

paulina ivona fialkova, tomas fusko
Slovenske biatlonistky Ivona Fialková (vpravo), Paulína Fialková (vľavo) a prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko. Foto: SITA/koláž WBN.

BANSKÁ BYSTRICA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Sestry Paulína a Ivona Fialkové dostali zákaz štartu na súťažiach v biatlone spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky.

Rozhodla o tom minulý týždeň disciplinárna komisia Slovenského zväzu biatlonu (DK SZB) a toto jej rozhodnutie stále trvá, pretože obe športovkyne z VŠC Dukla Banská Bystrica nepodpísali zmluvu, ktorú podpísali všetci ostatní reprezentanti. To všetko sa deje dva týždne pred štartom nového ročníka Svetového pohára v slovinskej Pokljuke (2.- 9. 12.).

Porušený Zákon o športe

Výhrady majú predovšetkým v marketingovej oblasti danej zmluvy. Obe biatlonistky, ktoré si pripísali okrem iného piate miesta na ZOH v Pjongčangu 2018, zastupuje advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o., ktorá konštatovala, že Slovenský zväz biatlonu pri sestrách Paulíne a Ivone Fialkových porušuje Zákon o športe v ich práva na reprezentáciu Slovenska. Celú záležitosť preto bude posudzovať hlavná kontrolórka športu na Slovensku.

Kontrolór má vždy svoje úlohy zo zákona. Mal by hájiť šport a zákon. Verím, že sa všetci, čo máme k tomu čo povedať, stretneme za okrúhlym stolom a nájdeme rozumný kompromis,“ uviedol k celej záležitosti v pondelok prezident SZB Tomáš Fusko. Na otázku agentúry SITA – kedy sa okrúhly stôl uskutoční, odvetil: „Z mojej strany môžem povedať, že som pripravený rokovať každý deň, aj 24 hodín. Začiatok sezóny a Svetového pohára sa blíži, nerád by som sa vložil do úvah, čo sa môže stať, čo sa stihne alebo nestihne. Dnes môžeme veľa vecí vyriešil a rozhodnúť napríklad za 20 minút. Všetci si uvedomujeme, že čas sa kráti a treba rýchlo konať. Tu sa nemôžeme hrať na nejakú tridsaťdňovú lehotu. Všetci musíme jednať konštruktívne a v prospech veci. A v prospech veci je to, aby športovci štartovali.

Problém národnej federácie

Slovenský zväz biatlonu predchádzajúce stanovisko v súvislosti s podpisom zmluvy o zabezpečení štátnej športovej reprezentácie sestier Fialkových nemení. Tomáš Fusko nateraz verí, že zvíťazí zdravý rozum: „Jednoducho nastal nejaký spor, sú tu nejaké systémové chyby, názory športovcov, ale aj ich právnikov, okolia i rodičia sa do toho zapájajú. Nahromadilo sa veľa informácii, treba ich spracovať, ale ja som stále optimista, že zdravý rozum zvíťazí. Len dúfam, že tí, ktorí robia šport, a to sme my, ho budú môcť robiť so športovcami, ktorých sme vychovali. Veď sú pýchou nášho športu, takže by sa mali postaviť na štart v kombinézach reprezentácie a prinášať nám radosť i naďalej. Trebárs tak ako na predchádzajúcej olympiáde.“

Do celého sporu sestier Fialkových nechce nateraz zasahovať Medzinárodná biatlonová únia (IBU). Neprináleží jej to z hľadiska jej činnosti. „Je to problém, ktorý sa týka výhradne národnej federácie. IBU nezasahuje do vzťahových záležitostí národných federácií a športovcov. Pre nás je dôležité, že všetci slovenskí biatlonisti podpísali tzv. deklaráciu IBU. Vyhlásili, že budú súťažiť podľa antidopingových, disciplinárnych, športových i marketingových pravidiel IBU. Z našej strany v tejto chvíli spĺňajú všetci slovenskí športovci právo štartovať na Svetovom pohári v biatlone. Ako si to reguluje národný zväz a samotní biatlonisti, to je už záležitosť každej národnej federácie,“ uviedol člen exekutívy IBU zo Slovenska Ivor Lehoťan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivona FialkováPaulína Fialková