Prezident Trump poslal Zemanovi list s gratuláciou k 101. výročiu založenia Československa

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Český prezident Miloš Zeman dostal od svojho amerického kolegu Donalda Trumpa list, v ktorom šéf Bieleho domu gratuluje českému ľudu k 101. výročiu založenia Československa. O liste v pondelok informoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.

Pripomenul výročie Nežnej revolúcie

V mene ľudu Spojených štátov amerických blahoželám ľudu Českej republiky ku 101. výročiu vašej samostatnosti v roku 1918,“ napísal Trump. Pripomenul zároveň 30. výročie Nežnej revolúcie.

Spojené štáty americké si tiež ctia a oslavujú odvážnych, oddaných a vizionárskych občanov, ktorí pomohli Československu vymaniť sa zo sovietskeho vplyvu a komunistického útlaku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomickej slobody. Tieto ideály a hodnoty, ktoré Spojené štáty zdieľajú s Českou republikou, utvárajú základy spoločnej a pevnej transatlantickej aliancie a priateľstva,“ píše sa v liste.

Ocenil prínos Českej republiky

Američania sú podľa Trumpa vďační Českej republike za jej záväzok presadzovať mier a ľudské práva. Šéf Bieleho domu tiež ocenil prínos účasti Českej republiky v Afganistane a jej podporu ako ochrannej sily v Sýrii.

Česká republika si v pondelok pripomína 101 rokov od vzniku samostatného československého štátu rôznymi pietnymi akciami. Tie sa budú konať tradične v Prahe na Vítkove, na Pražskom hrade alebo pri soche Tomáša Garrigua Masaryka na Hradčianskom námestí, uvádza portál Novinky.cz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMiloš Zeman