Prezident Trump sa posťažoval, Čína má v obchodnej vojne veľkú výhodu

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 11. júna (WebNoviny.sk) – Prezident USA Donald Trump sa posťažoval, že prezident Číny Si Ťin-pching má v americko-čínskej obchodnej vojne veľkú výhodu.

Deštruktívny FeD

Kontroluje centrálnu banku krajiny, kým Trump sa musí zaoberať Federálnym rezervným systém (Fed), ktorý je podľa jeho slov „voči nám veľmi deštruktívny“.

Šéf Bieleho domu v rozhovore pre televíziu CNBC dal jasne najavo frustráciu zo systému, ktorý poskytuje americkej centrálnej banke politickú nezávislosť. Trump poznamenal, že čínsky prezident je v podstate aj šéfom centrálnej banky. „Môže robiť čokoľvek, čo chce,“ povedal Trump.

Powel chce chrániť americkú ekonomiku

Americký prezident dal najavo hnev z toho, že výbor Fed-u pre menovú politiku vlani svoju kľúčovú úrokovú sadzbu štyrikrát zvýšil a znižoval svoju bilanciu, čo malo vplyv na sprísnenie úverových podmienok.

Šéf Fed-u Jerome Powell však minulý týždeň pomohol rastu akciového trhu, keď naznačil možnosť, že Fed onedlho úroky zníži, aby chránil ekonomiku pred škodami vyplývajúcimi z Trumpových obchodných vojen. Mnohí analytici si myslia, že Fed do konca roka úrokové sadzby zníži viackrát, pričom s tým možno začne v júli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJerome PowellSi Ťin-pching
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka