Foto+video: Británia si pripomenula Deň D, na spomienkovej slávnosti odzneli aj svedectvá veteránov

Theresa Mayová, 75. výročie Dňa vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii
Britská premiérka Theresa Mayová, vpravo, počas príhovoru na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 75. výročia Dňa vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii. Portsmouth, 5. jún, 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. júna, 12:24

LONDÝN 5. júna (WebNoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II., premiérka Theresa Mayová, svetoví lídri a veteráni druhej svetovej vojny si v stredu v juhoanglickom meste Portsmouth uctili spojeneckých vojakov, ktorí pred 75 rokmi vo veľkom počte riskovali a položili svoje životy počas Dňa D – vylodenia sa spojencov v Normandii s cieľom oslobodiť Európu od nacistického Nemecka. V anglickom Portsmouthe sa nalodila časť jednotiek určených na inváziu do Normandie.

Bezprecedentná spomienková oslava

Británia prisľúbila „bezprecedentnú spomienkovú oslavu“. Svoje svedectvo podalo viac ako 300 veteránov druhej svetovej vojny, očakával sa prelet historických aj moderných vojenských lietadiel.

Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnil aj americký prezident Donald Trump, ktorý bol od utorku na návšteve Veľkej Británie. Trump na utorkovej tlačovej konferencii povedal, že je vďačný kráľovskej rodine a premiérke za vrelé prijatie v čase, keď „si pripomíname hrdinov, ktorí položili svoje životy za záchranu civilizácie ako takej“.

Pomník československých letcov

Do Veľkej Británie v utorok odletel aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý sa tiež zúčastnil na  spomienkovej slávnosti. Vicepremiér tiež položil veniec na Brookwoodskom cintoríne, kde sa nachádza pamätník československých letcov, ktorí bojovali v II. svetovej vojne, a bol aj na modlitebnom obrade za padlých vojakov

Bod zlomu v druhej svetovej vojne

Oslavy majú byť poctou pre vojakov, ktorí formovali históriu počas nebezpečnej misie do Nemeckom okupovaného Francúzska. Na operácii Overlord sa zúčastnilo viac ako 150-tisíc spojeneckých vojakov, ktorí sa 6. júna 1944 vylodili z približne sedemtisíc člnov v Normandii na severozápade Francúzska. Išlo o bod zlomu v druhej svetovej vojne, ktorý prispel k porážke nacistického Nemecka v máji 1945.

Na slávnosti sa zúčastnia prezidenti, premiéri a iní predstavitelia krajín, ktoré bojovali v Normandii. Okrem Veľkej Británie to boli aj Spojené štáty, Kanada, Austrália, Belgicko, Česká republika, Slovensko, Luxembursko, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko a Poľsko. Zúčastní sa aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, predstaviteľka krajiny, ktorá bola v roku 1944 nepriateľom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trumpkráľovná Alžbeta II.Theresa Mayová