Prezident Trump sľubuje dôraznú odpoveď na chemický útok v Sýrii

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 10. apríla (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump uviedol, že Spojené štáty budú „dôrazne“ reagovať na pravdepodobný chemický útok v Sýrii.

Vyjadril sa tak po stretnutí s najvyššími vojenskými predstaviteľmi v Bielom dome, medzi ktorými bol aj minister obrany Jim Mattis a náčelník generálneho štábu armády Joseph Dunford. Momentálne sa snažia zistiť, či bol za útokom sýrsky režim. Trump už skôr uviedol, že sa čoskoro rozhodne, ako bude reagovať a proti komu.

Ruská armáda v pondelok vyhlásila, že chemický útok na damaské predmestie Dúmá, o ktorom cez víkend informovali viaceré zdroje, sa nekonal. Moskva tvrdí, že do oblasti vyslala armádny inšpekčný tím a ten „nenašiel žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali predošlé správy“.

O sobotňajšom chemickom útoku zo strany režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorý bojuje proti miestnej opozícii bok po boku s ruskou armádou, informovalo v nedeľu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Pri útoku podľa SOHR zahynulo najmenej 80 ľudí. Útok odsúdili okrem iných Turecko, Európska únia i pápež František.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-AsadDonald TrumpJim MattisPápež František