Prezident Trump zvažuje ochranný status pre ľudí, ktorí utiekli z Venezuely do Spojených štátov

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 12. júna (WebNoviny.sk) – Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje udelenie dočasného ochranného statusu tisíckam Venezuelčanov, ktorí utiekli zo svojej vlasti do USA v dôsledku pretrvávajúcej nepokojnej situácie v krajine.

Venezuela v súčasnosti čelí vážnemu nedostatku základného tovaru a hyperinflácii. Trump v utorok označil situáciu v krajine za strašnú vec, ku ktorej sa dlho schyľovalo, a uviedol, že na dočasný ochranný status pre tamojších obyvateľov sa pozerajú „veľmi vážne„.

Krajiny postihnuté vojnou a katastrofami

Dočasný ochranný status USA udeľujú ľudom z krajín, ktoré postihli prírodné katastrofy alebo vojna. Takýto status im umožňuje pobyt v Spojených štátoch dovtedy, kým sa situácia v ich vlastiach nezlepší.

Trumpova administratíva ukončila poskytovanie dočasného ochranného statusu viacerým krajinám. V prípade Venezuely však dva kongresové výbory posunuli ďalej návrhy na ochranu jej občanov, čo je podľa agentúry AP v konflikte s Trumpovým tvrdým postojom voči migrácii.

Z Venezuely ušli milióny ľudí

Carlos Vecchio, ktorý je veľvyslancom venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa vo Washingtone, v utorok na tlačovej konferencii v Miami uviedol, že pevne verí, že Venezuelčania dostanú dočasný ochranný status alebo iný druh pomoci čoskoro, či už od vlády alebo od Kongresu.

Zároveň poďakoval Trumpovi za prijatie neplatných pasov Venezuelčanov žijúcich v Spojených štátoch a vyzval Kanadu, Španielsko a štáty Latinskej Ameriky, aby urobili to isté.

Opozíciou vedené venezuelské Národné zhromaždenie v piatok schválilo platnosť venezuelských pasov po dobu piatich rokov po termíne vypršania platnosti, ktorý je na nich vytlačený.

Ešte v ten deň americké ministerstvo zahraničia oznámilo, že neplatné pasy bude prijímať pri žiadostiach o víza a vstupe do Spojených štátov. Z Venezuely za ostatné roky ušli zhruba štyri milióny ľudí, mnohí z nich nemajú platný pas.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJuan Guaidó