Prezident v parlamente nevystúpi, má už iný program

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič v čase stredajšej mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa ho chce pýtať opozícia na dôvody nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, bude mať iný program.

V Prezidentskom paláci o 11:00 prijme predstaviteľov zamestnávateľských zväzov z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana sa tým otvorí priestor na spoločné podanie obžaloby na prezidenta, ak sa neumožní o tejto téme diskusia. Ak opozícia predloží návrh na obžalobu, v NR SR musí byť návrh na rokovanie zaradený do 30 dní od jeho podania.

Opozícia zbiera podpisy na obžalobu, Matovič sa nezapojí

Jozef Čentéš
Foto: SITA/Marián Peiger

Opoziční poslanci v stredu zrejme podajú návrh na obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča. Ako povedal dnes pre agentúru SITA predseda liberálov Richard Sulík, v stredu SaS, ktorá návrh iniciovala, začne zbierať potrebných 30 podpisov.

Poslanci návrh následne predložia do podateľne. Na obžalobu prezidenta presvedčila SaS partnerov z KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS minulý týždeň. Svoje podpisy k obžalobe pripojí aj približne polovica členov poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Ich líder Igor Matovič však návrh obžaloby nepodporí.

Diskutovali sme o tom na poslaneckom klube. Zazneli tam dve právne analýzy. Polovica klubu deklarovala, že pod obžalobu sa podpíše,“ povedal dnes pre agentúru SITA Matovič s tým, že druhej polovici klubu sa zdali analýzy protichodné a preto návrh nepodporia.

Prezident Ivan Gašparovič tvrdí, že politické útoky, ktoré prišli po jeho rozhodnutí nevymenovať zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, sú útokmi proti ústavnému súdu. Gašparovič to uviedol vo svojom prejave k vedúcim predstaviteľom diplomatických zastúpení na Slovensku.

Prezident chce teraz upokojiť vášne

Viete, že moje nedávne rozhodnutie je len potvrdením môjho dôsledného dlhodobého a nemenného postoja k tejto záležitosti, ktorý vychádza z dikcie slovenskej ústavy i z rozhodnutia ústavného súdu,“ tvrdil prezident zahraničným diplomatom. Podľa hlavy štátu sú spomínané útoky aj pokusom o nájdenie témy, ktorá podľa Gašparoviča odvráti pozornosť od zlyhaní politikov pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora.

Sú aj pokusom o nájdenie chýbajúcej politickej agendy, ktorá by umožnila časti politického spektra verejne sa profilovať, keďže nemajú iné zmysluplnejšie vlastné politické či sociálno-ekonomické projekty,“ povedal. Svoju úlohu v terajšej situácii vidí v upokojovaní vášní. „Preto som vyzval k návratu k slušnej politickej komunikácii a k rešpektovaniu štandardných demokratických postupov a rozhodnutí ústavného súdu,“ dodal.

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIvan GašparovičRichard Sulík