Prezident Zeman gratuloval svojmu predchodcovi k narodeninám

Václav Klaus
Václav Klaus Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Praha 13. júna (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman prijal v pondelok na zámku v Lánoch svojho predchodcu v najvyššej ústavnej funkcii Václava Klausa s manželkou Liviou, aby spoločne v predstihu oslávili Klausovo životné jubileum – 75. narodeniny (19. júna).

Hlava štátu jubilantovi darovala knihu výrokov bývalého britského premiéra Winstona Churchilla, ktorého Zeman označil za „nášho spoločného hrdinu“. Oslávenec si odniesol aj arménsky koňak, lánsky med a jahody. Informácie priniesol internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na prezidentského hovorcu Jiřího Ovčáčka.

Podľa jeho slov po privítaní pred opraveným palmovým skleníkom usporiadal prezident na počesť oslávenca slávnostný obed, na ktorom nechýbala ani narodeninová torta. Ako uviedol pre server Petr Marcinka z Inštitútu Václava Klausa, jubilant pripravuje väčšiu oslavu v deň narodenín. Milé pozvanie hlavy štátu však rád prijal i s manželkou.

Najvyššieho českého predstaviteľa čakala v pondelok popoludní v Lánoch ešte schôdzka s ministrom vnútra ČR Milanom Chovancom a policajným prezidentom Tomášom Tuhým. Hlavnou témou ich rozhovorov bola kontroverzne vnímaná reorganizácia elitných policajných útvarov.

Podľa slov Chovanca sa prezident v dobrej nálade zaujímal o to, ako sa reforma pripravovala a aký bol priebeh komunikácie okolo nej. „Ale nemám pocit, že by reforma bola proti (Zemanovej) mysli,“ formuloval minister a dodal, že hlava štátu sa k tomu vyjadrí v utorok, keď bude mať už za sebou aj dnešné podvečerné stretnutie s ministrom financií Andrejom Babišom, ktorý reformu kritizoval ako nedostatočne pripravenú.

Chovanec po pondelkovom stretnutí so Zemanom v Lánoch potvrdil, že je pripravený podpísať reformu polície na zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu, ktoré sa uskutoční v utorok večer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanVáclav Klaus