Prezident Zeman je v stabilizovanom stave, objavili sa aj špekulácie o operácii

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/AP.

Zdravotný stav českého prezidenta Miloša Zemana je stabilizovaný. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz, ktorému to potvrdila hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe, kde ho v nedeľu prijali.

„Môžem potvrdiť, že pán prezident je v stabilizovanom stave. Ďalšie informácie k zdravotnému stavu pána prezidenta v priebehu liečby nemám,“ vyjadrila sa hovorkyňa Jitka Zinke.

Špekulácie o operácii

Na otázku súvisiacu so špekuláciami o tom, že Zeman podstúpil operáciu, odpovedala vyhýbavo len s tým, že má informácie len o tom, že je stabilizovaný.

Riaditeľ ÚVN a prezidentov ošetrujúci lekár v nedeľu povedal, že ho hospitalizovali v súvislosti s chronickým ochorením, na ktoré sa lieči, a nemá jeho súhlas na zverejnenie diagnózy.

Pražský hrad len potvrdil Zemanovu hospitalizáciu a uviedol, že jeho stav mu nebráni vo výkone mandátu. Hospitalizácia by mohla trvať niekoľko týždňov.

Povolebné rokovania

Zeman dlhodobo trpí neuropatiou dolných končatín, cukrovkou a nedoslýchavosťou. Podľa bývalého prezidenta Václava Klausa súvisia problémy jeho nástupcu s pečeňou a jeho životným štýlom.

Zemana previezli do nemocnice v nedeľu popoludní zo zámku v Lánoch. Pred prevozom sa tam stretol s premiérom Andrejom Babišom. Ďalší politici, ktorí by s ním chceli rokovať v spojitosti s povolebným usporiadaním, zatiaľ čakajú.

Ako uvádzajú Novinky, úloha prezidenta pri povolebných rokovaniach nemusí byť s ohľadom na výsledok volieb zásadná. Víťazná koalícia SPOLU sa dohodla na rokovaniach so zástupcami strán Piráti a STAN, s ktorými majú pohodlnú 108-člennú väčšinu v Poslaneckej snemovni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman