Prezident Zeman premlčí ďalšie výročie, bez jeho prejavu bude aj 17. november

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: archívne, SITA/AP

PRAHA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman nevystúpi s prejavom 17. novembra, keď si Česká republika pripomína študentské protesty proti komunistickému a nacistickému režimu z rokov 1939 a 1989. Podľa neho sa spoločnosť sústredí na jeden konkrétny deň a nič ďalšieho ju nezaujíma, uvádza portál iDNES.cz.

Nie je dôležitý konkrétny dátum

„Sedemnásteho novembra budem mlčať,“ povedal Zeman v rozhovore pre Blesk.cz. Podľa prezidenta nie je dôležitý jeden konkrétny dátum, ale to, čo nasleduje potom.

„Napríklad po mníchovskej dohode nasledovala druhá republika, čo bolo vyvretie toho najodpornejšieho, čo bolo v českej spoločnosti,“ myslí si prezident.

Nevystúpil ani 21. augusta

Zeman nevystúpil ani 21. augusta k 50. výročiu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, za čo si vyslúžil kritiku. Podľa neho by k výročiu mali hovoriť len tí, ktorí boli touto okupáciou postihnutí.

Zeman odmietol tiež koncom septembra vystúpiť k 80. výročiu mníchovskej dohody a rovnako tak sa zachová aj 15. marca budúceho roku, keď si krajina pripomenie 80 rokov od začiatku okupácie nacistickým Nemeckom.

Prezident nepovažuje za dobré sústrediť sa len na jeden symbolický deň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman