Prezidenti Duda a Steinmeier si v meste Wielun pripomenuli prvé obete druhej svetovej vojny

Frank-Walter Steinmeier
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas príhovoru na spomienkovom podujatí v poľskom meste Wielun, kde dopadli prvé nemecké bomby počas druhej svetovej vojny. Pietna akcia odštartovala sériu podujatí, ktorými si v nedeľu Poľsko pripomína 80. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny. Wielun, 1. september 2019. Foto: SITA/AP.

Prezidenti Poľska a Nemecka sa v nedeľu skoro ráno zúčastnili na spomienkovom podujatí v poľskom meste Wielun, kde dopadli prvé nemecké bomby počas druhej svetovej vojny. Pietna akcia odštartovala sériu podujatí, ktorými si v nedeľu Poľsko pripomína 80. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny.

Minúta ticha za obete bombardovania

Spomienkové podujatie vo Wieluni začalo o 4:40, čo je podľa svedkov čas, keď začali padať prvé bomby. Andrzej Duda, Frank-Walter Steinmeier, miestni predstavitelia a obyvatelia, medzi nimi i preživší bombardovania, si počas neho minútou ticha pripomenuli zhruba 2 000 jeho obetí.

Nemecký prezident, ktorý sa prítomným prihovoril v nemčine a poľštine, požiadal o odpustenie. „Skláňam hlavu pred obeťami útoku na Wielun, skláňam hlavu pred poľskými obeťami nemeckej tyranie a žiadam o odpustenie,“ vyjadril sa Steinmeier.

„Ako prezident Nemecka vás chcem ubezpečiť, že nezabudneme, vždy na toto budeme pamätať, chceme na to pamätať a preberáme na seba túto zodpovednosť, ktorú na nás uložila naša história,“ povedal ďalej politik.

Dudovo poďakovanie Steinmeirovi

Duda sa v prejave poďakoval Steinmeirovi za to, že sa zúčastnil na spomienke na toto bolestivé výročie.

„Pán prezident ďakujem vám za vašu prítomnosť a váš postoj. Vidím muža, ktorý prišiel s pokorou, sklonenou hlavou, aby vzdal hold,… aby sa podelil o bolesť,“ povedal poľský prezident svojmu nemeckému kolegovi a zároveň sa spýtal prítomných ľudí „Myslíte si, že je jednoduché prísť do mesta, ktoré zničili Nemci? Pozrieť sa do očí tých, ktorí prežili?“

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans sa zase ráno viedli spomienkovú akciu na poloostrove Westerplatte na pobreží Baltského mora, kde sa odohrala prvá bitka počas vojny. Na hlavné spomienkové podujatia do Varšavy zamierili aj mnohí svetoví predstavitelia vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a amerického viceprezidenta Mikea Pencea.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaFrank-Walter Steinmeier