Prezidenti USA a Iránu spolu priamo prehovorili po 34 rokoch

Obama, Rúhání
Americký prezident Barack Obama absolvoval historický telefonát s iránskym partnerom Hasanom Rúháním. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 28. septembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama absolvoval historický telefonát so svojím iránskym partnerom Hasanom Rúháním.

Ide o prvú priamu komunikáciu medzi lídrami oboch znepriatelených krajín za posledných viac ako 34 rokov.

Umiernený klerik Rúhání už od svojho zvolenia naznačuje, že chce zmeniť konfrontačnú politiku svojho predchodcu Mahmúda Ahmadínedžáda.

Biely dom zverejnil aj oficiálnu fotografiu, na ktorej Obama s iránskym prezidentom telefonuje. Rozhovor trval 15 minút, počas ktorých sa prezidenti rozprávali o viacerých témach.

Obama napríklad vyjadril obavy nad osudom Američanov uväznených v Iráne, hlavnou preberanou otázkou však bol jadrový program islamskej republiky.

Ministri zahraničných vecí Iránu a šiestich svetových mocností sa štvrtkovom stretnutí v New Yorku dohodli na zintenzívnení rokovaní o jadrovom programe krajiny, ktoré by strany mohli zavŕšiť do jedného roka. O výsledku informoval iránsky minister Mohammad Džavád Zaríf, ktorý stretnutie využil aj na nebývalé samostatné rokovanie s americkým náprotivkom Johnom Kerrym. Celú schôdzku zhodnotil ako „veľmi dobrú a vecnú“. Najbližšie kolo jadrových rokovaní sa uskutoční 15. a 16. októbra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaHasan RúháníMohammad Džavád Zaríf