Prezidentka Čaputová ocenila Lex Žitný ostrov aj zálohovanie pet fliaš, na Klimatický štrajk nepríde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
László Sólymos, Zuzana Čaputová
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR László Sólymos a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas ich stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 17. september 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila to, čo sa envirorezortu doposiaľ podarilo. Podľa nej máme dobrú novú Stretégiu enviromentálnej politiky do roku 2030 a víta aj to, že sa podarilo prijať dôležité legislatívne normy ako Lex Žitný ostrov a Zákon o zálohovaní pet fliaš.

Prezidentka to uviedla po utorňajšom stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom v Prezidentskom paláci. Zaoberali sa aj klímou a ochranou ovzdušia, ochranou lesov či jednotnou správou parkov. Informovali aj o ceste do New Yorku na summit OSN o klimatickej kríze.

Sólymos ocenil, že ministerstvo životného prostredia našlo partnera v Prezidentskom paláci a sa problematika životného prostredia sa dostáva do popredia celosvetovo.

„Myslím si, že sa dostala do popredia už aj na Slovensku a pre našu budúcnosť to vnímam ako veľmi dôležitý krok,“ konštatoval a dodal, že sa teší na spoluprácu. „Dúfam, že v budúcnosti aj tu na Slovensku, aj v New Yorku budeme vedieť urobiť pekné veci,“ povedal.

Summit OSN o klimatickej kríze

V New Yorku sa hlava štátu aj šéf envirorezortu zúčastnia 23. septembra na summite OSN o klimatickej kríze. Čaputová vystúpi s prejavom o záväzku uhlíkovej neutrality a opatreniach, ktoré sa Slovenská republika rozhodla v tomto kontexte prijať a vízii, ktorú v tomto kontexte má.

„Som rada, že sme sa prihlásili k tomu, že v roku 2023 chceme ukončiť využívanie uhlia ako zdroja na výrobu elektrickej energie. Tento druh paliva je jeden z najväčších znečisťovateľov a práve v kontexte klimatickým zmien je dobrý tento krok. S ním veľmi úzko súvisí aj transformácia najväčšieho hnedouhoľného regiónu na Hornej Nitre, čiže ukončenie ťažby uhlia v tomto regióne, ukončenie využívania uhlia ako zdroja výroby elektrickej energie. Ale to by nestačilo, preto je dôležité transformovať región, teda riešiť socio-ekonomické dopady, ktoré budú súvisieť s tým, že sa ťažba uhlia ukončí,“ vysvetlila.

Klimatický štrajk

Ako dodala, s tým je spojené množstvo projektov, ktoré vytvoria nové pracovné príležitosti v tomto regióne. Podrobnejší plán, ktorý bude viesť k naplneniu tohto záväzku, bude obsahom nízkouhlíkovej stratégie, o ktorej ju tiež informovali z envirorezortu.

So Sólymosom sa dotkli aj výziev, ktorým ministerstvo čelí, ako je vymožiteľnosť práva v oblasti životného prostredia a vyzdvihli potrebu pohnúť s enviromentálnou výchovou a vzdelávaním.

Na záver stretnutia prezidentka uviedla, že na Klimatický štrajk nepríde, lebo cestuje do New Yorku. Mladým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o klímu však drží palce, lebo sa to bezprostredne týka ich budúcnosti. Minister Sólymos zatiaľ nevie, či sa na tejto akcii zúčastní, prízvukoval ale, že každú takúto akciu podporuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László SólymosZuzana Čaputová