Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu premiéra Matoviča (foto)

Vymenovanie novej vlády
Predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred v popredí) prichádza na fototermín po vymenovaní novej vlády SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. marec 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 21. marca, 17:04

Igor Matovič (OĽaNO) je od soboty novým premiérom Slovenskej republiky. Jeho kabinet oficiálne vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu popriala Matovičovi aj ministrom veľa šťastia a tiež im pripomenula, že majú zodpovednosť za celé Slovensko.

Proces vymenovania sprevádzajú pre šíriaci sa koronavírus prísne hygienické opatrenia, Kancelária prezidenta SR sa rozhodla ceremóniu vysielať naživo bez prítomnosti väčšieho počtu novinárov. Matovič si v najbližších chvíľach pôjde prebrať Úrad vlády SR.

Nastupujú v ťažkých časoch

Prezidentka novému kabinetu v príhovore pripomenula, že nastupuje v ťažkých časoch. „Doba a situácia je natoľko vážna, že dnes si inú vládu ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú dovoliť nemôžeme. To, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, je vašou svätou povinnosťou, lebo práve od vás do značnej miery závisí, či prejde Slovenská republika svojou ťažkou skúškou,“ povedala.

Čaputová doplnila, že noví ministri aj premiér majú zodpovednosť za celú krajinu. „Dnes nepreberáte iba moc, dnes preberáte najmä zodpovednosť za republiku a jej obyvateľov. Každé zlyhanie, ktoré je za obvyklých pomerov len predmetom mediálnej kritiky, by dnes ohrozilo to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli,“ doplnila.

Prvé zasadnutie novej vlády

Kabinet nového premiéra Matoviča zasadol v sobotu na svojom prvom rokovaní, kde schválil nových štátnych tajomníkov ministerstiev. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR vláda vymenovala Michala Luciaka (Za ľudí), štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR bude Lukáš Kyselica (OĽaNO).

Na ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR budú tajomníkmi Monika Filipová (SaS), Ľudovít Paulis (SaS) a Ivan Husár (SaS). Štátnymi tajomníkmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR budú Jozef Mihál (SaS) a Soňa Gaborčáková (OĽaNO) a na Ministerstve hospodárstva SR budú Ján Oravec a Karol Galek (obaja SaS). Vláda tiež vymenovala Martina Klusa (SaS) za štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Štátnym tajomníkom Ministerstva obrany SR bude Marian Majer.

Vedúcim Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu bude Roman Krpelan (Za ľudí). Na svojom prvom rokovaní to dnes schválila vláda Igora Matoviča (OĽaNO). Doteraz úrad viedol Patrik Krauspe.

Pellegrini podal demisiu

Odchádzajúci premiér Peter Pellegrini zo Smeru – sociálnej demokracie (SD) podal demisiu spolu s členmi vlády do rúk prezidentky v piatok 20. marca večer. Nový šéf kabinetu Matovič si prevezme úrad od Pellegriniho v sobotu okolo 14:00.

Po vymenovaní je vláda povinná do 30 dní predložiť parlamentu svoj program a požiadať ho o vyslovenie dôvery. V parlamente sa bude nová vláda opierať o podporu 95 poslancov.

Rozdelenie ministerstiev

* ministerstvá 8 (OĽaNO), 3 (Sme rodina), 3 (SaS), 2 (Za ľudí)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerIgor MatovičIvan KorčokJán BudajJaroslav NaďMarek KrajčíMária KolíkováMilan KrajniakPeter PellegriniRichard SulíkRoman MikulecŠtefan HolýVeronika RemišováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDVláda SRZa ľudí - Kiskova politická strana