Prezidentka Čaputová sa stretla s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Hlivákom

Miroslav Hlivák, Zuzana Čaputová
Zľava: Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas ich stretnutia v Prezidentskom paláci. Bratislava, 8. október. Foto: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na stretnutí s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslavom Hlivákom v utorok zaujímala o podmienky, v akých úrad pracuje, aj o dôvody organizačných zmien v uplynulom období.

Diskutovali o najčastejších porušeniach zákona o verejnom obstarávaní a tiež o pripravovanej profesionalizácii verejného obstarávania, v ktorej by mal úrad zohrať významnú úlohu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Snaha o zelený rozmer

Prezidentka ocenila snahu úradu, aby verejné obstarávanie malo aj zelený rozmer, aby sa tovary a služby obstarávali čo najpriaznivejšie voči životnému prostrediu.

„Váži si počin predsedu úradu, ktorý dosiahol, že sa v krátkom období podarilo vyriešiť viac ako sto dlhodobo neriešených problémových tendrov. Považuje za správne, že úrad podal v tejto veci trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru,“ uviedol Strižinec.

Zuzana Čaputová zároveň privítala iniciatívu úradu, vďaka ktorej Európska komisia potvrdila, že je v kompetencii ÚVO kontrolovať i obstarávanie v oblasti obrany a bezpečnosti.

„Aj na základe informácií, ktoré poskytol predseda ÚVO, prezidentka pozitívne hodnotí prácu stoviek zamestnancov úradu a je pripravená podporiť každú iniciatívu, ktorá bude smerovať k tomu, aby sa na Slovensku stalo verejné obstarávanie férovou a spoločensky prínosnou činnosťou,“ dodal hovorca prezidentky.

Reforma obstarávania

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák informoval Zuzanu Čaputovú o systémovej reforme verejného obstarávania, ktorú úrad pod jeho vedením už dva roky realizuje. Od začiatku tohto roka platí veľká novela zákona o verejnom obstarávaní.

„Práve vďaka legislatívnym zmenám sa nakupuje za verejné zdroje jednoduchšie, rýchlejšie a s väčšou dávkou transparentnosti. V parlamente máme ďalšiu ďalšiu novelu zákona a v nej sa snažíme o to, aby sme nenakupovali len podľa ceny, ale aby sme zohľadňovali aj iné kritériá, napríklad, ochranu životného prostredia,“ povedal po stretnutí Hlivák. ÚVO podpísal s Kanceláriou prezidenta SR memorandum o spolupráci v tejto oblasti.

Pokiaľ ide o vyvodzovanie osobnej zodpovednosti za pochybenia vo verejnom obstarávaní, na čo poukázala hlava štátu, predseda ÚVO považuje za systémové riešenie projekt úradu na profesionalizáciu verejného obstarávania.

Vyvodzovanie zodpovednosti

Vláda SR nedávno schválila legislatívny zámer zákona, aby profesionalizáciu v tejto oblasti zastrešoval ÚVO. „V súčasnosti pracujeme na legislatívnom riešení – jedna časť zákona bude venovaná tomu, aby ten, kto pochybil vo verejnom obstarávaní niesol za to konkrétnu zodpovednosť,“ priblížil Hlivák.

Prezidentka podľa predsedu ÚVO ocenila kroky, ktoré úrad urobil pri realizácii reformy verejného obstarávania. Ako bývalú advokátku ju prirodzene zaujímala otázka vyvodzovania osobnej zodpovednosti.

„Zhodli sme sa, že nová právna úprava bude previazaná na vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti aj s ohľadom na etický kódex,“ poznamenal Hlivák s tým, že by mal byť súčasťou právnej úpravy.

„Teda aby osoby, ktoré sú zodpovedné za prípravu verejného obstarávania, boli povinné rešpektovať etický kódex a v prípade jeho porušenia bude takisto možné vyvodiť napríklad disciplinárnu zodpovednosť,“ uzavrel predseda ÚVO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav HlivákZuzana Čaputová