Prezidentka Čaputová si pripomenula 140. výročie narodenia Štefánika, v Prezidentskej záhrade pribudla ruža

Zuzana Čaputová
Sprava uprostred: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda Spoločnosti M. R. Štefánika Peter Novotňák počas odovzdania certifikátu ruže odrody Generál Štefánik v rámci spomienkovej akcie Sto ruží pre Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti 140. výročia od jeho narodenia. Bratislava, 20. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 20. júla, 14:53

Prezidentka Zuzana Čaputová zasadila v pondelok v Prezidentskej záhrade ružu odrody Generál Štefánik, ktorú v roku 1931 vyšľachtil svetoznámy český pestovateľ Jan Böhm. Informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Sadenie ruže je súčasťou spomienkového projektu Sto ruží pre Štefánika, ktorý po celom Slovensku organizuje Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika.

V pondelok na poludnie prebehol nad Bratislavou aj spomienkový prelet, na ktorom sa zúčastnil štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť a praneter Štefánika Tamara Dudášová.

Rodáka z podbradlianskeho regiónu si v pondelok viacerými podujatiami pripomenú aj v Brezovej pod Bradlom v okrese Myjava.

Milan Rastislav Štefánik

… sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Brezovej pod Bradlom. V roku 1912 získal francúzske občianstvo, v rokoch 1914 – 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády.

Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.

Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v monumentálnej mohyle na Bradle nad svojou rodnou obcou, jej autorom je významný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan BöhmJaroslav KmeťMartin StrižinecMilan Rastislav ŠtefánikTamara DudášováZuzana Čaputová