Foto: Prezidentka Čaputová si uctila obete Berlínskeho múru, stretla sa aj s prezidentom Nemecka

Frank-Walter Steinmeier, Zuzana Čaputová
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Berlíne. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. augusta, 16:18

Prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy hlavného mesta Nemecka Berlína položila kvety k pamätníku obetí Berlínskeho múru.

Ako ďalej napísala na sociálnej sieti, cieľom bolo uctiť si pamiatku všetkých, ktorí zomreli krutou a násilnou smrťou, keď sa ho pokúsili prekonať.

Smutná pripomienka studenej vojny

Múr kruto a bez opýtania určil, kto bude žiť v slobode a demokracii a kto pod ťarchou totality a útlaku. Jeho zvyšky sú dnes smutnou pripomienkou studenej vojny a rozdelenia Nemecka. Symbolom, ktorý postavil totalitný režim, aby ukradol jeho obyvateľom slobodnú vôľu vybrať si dôstojný život podľa svojich predstáv. Múrom, ktorý mal chrániť pracujúci ľud, no v skutočnosti bol len prejavom satelitu sovietskeho impéria,“ uviedla hlava štátu.

Od slobodného sveta ľudí podľa Čaputovej vo Východnom Nemecku delil múr, nás vo vtedajšom Československu od neho obyvateľstvo delila železná opona. „Brutalita, s akou obidva naše režimy pristupovali k narušiteľom týchto totalitných symbolov, však bola rovnaká. Trestom za pokus o ich prekonanie bol dlhoročný žalár alebo smrť. Len pred pár dňami sme si takto pripomenuli krutú smrť mladého Nemca Hartmuta Tautza, ktorého pri pokuse o útek z Petržalky do Rakúska nechali pohraničníci roztrhať psom,“ zdôraznila prezidentka.

Dôležitá túžba po slobode a spravodlivosti

Doplnila, že dôležité je v tejto súvislosti v našej spoločnosti uchovávať túžbu po slobode a spravodlivosti. „Čím bude naša túžba a naša viera silnejšia, tým budeme my, ako krajina, ako spoločnosť, ako jednotlivci, odolnejší pred každým pokusom o jej ohrozenie a spochybnenie. Zvnútra aj zvonka. Je to hodnota, ktorú si musíme vážiť a musíme ju chrániť pred každým, kto ju ohrozuje a spochybňuje,“ dodala Čaputová.

Zuzana Čaputová sa stretla s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, schôdzku má naplánovanú aj s kancelárkou Angelou Merkel. Prezidentka už má za sebou návštevy v krajinách Visegrádskej štvorky, inštitúcií v Bruseli aj stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. V auguste má na pláne ešte návštevu Rakúska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel MacronFrank-Walter SteinmeierZuzana Čaputová