Prezidentka Čaputová telefonovala so Zelenským a prijala jeho pozvanie do Kyjeva

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: FB Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala vo štvrtok 12. mája s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Spolu diskutovali nielen o potrebe pomoci, ktorú Kyjev potrebuje, ale aj o európskej perspektíve Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Zelenskyj prezidentke ďakoval aj za jej návrh, aby spoločne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom viedli dialóg s krajinami Európskej únie (EÚ), ktoré sú ku kandidátskemu statusu pre Ukrajinu zdržanlivejšie. Čaputová o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Pre milióny Ukrajincov je vojna každodennou realitou, ktorá zanecháva okrem nespočetných ľudských tragédií aj nedozerné ekonomické škody. Aj preto už teraz rozmýšľajú o obnove a rekonštrukcii svojej krajiny, ktorá bude príležitosťou aj pre naše firmy a expertov,“ skonštatovala hlava štátu.

Čaputová sa Zelenskému zároveň poďakovala a vyjadrila mu uznanie za to, akým spôsobom vedie svoju krajinu a inšpiruje tak ľudí na celom svete. Prijala zároveň jeho pozvanie do Kyjeva s tým, že sa naň teší.

„Na záver mi povedal, že praje nášmu národu všetko najlepšie, ale najmä, aby sme mali mier, lebo vie, aká vysoká je jeho cena,“ uzavrela prezidentka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaVolodymyr ZelenskyjZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska únia