Prezidentka Čaputová víta obmedzenie pohybu cez Veľkú noc a považuje ho za správne (video)

Zuzana Čaputová, Igor Matovič, Boris Kollár
Zľava: Predseda parlamentu Borias Kollár, premiér SR Igor Matovič a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie troch najvyšších ústavných činiteľov po ich rokovaní v Prezidentskom paláci. Bratislava, 6. apríl 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. apríla, 16:44

Prezidentka Zuzana Čaputová víta odporúčania týkajúce sa limitovania pohybu občanov počas sviatkov a považuje ich za správne. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaní v Prezidentskom paláci s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o aktuálnej situácii na Slovensku.

Hlava štátu tiež ocenila rýchlosť a konsenzus, s akým Národná rada SlR (NR SR) v súčasnosti prijíma opatrenia. Čaputová zároveň vyzvala na racionálnu komunikáciu opatrení, ktoré vláda navrhuje a schvaľuje.

„Je dôležité, aby sme udržali vysokú mieru sebadisciplíny a nepokazili to, čo sa nám doteraz podarilo dosiahnuť. Disciplína má svoje opodstatnenie, pretože nárast infikovaných nie je exponenciálny,“ priblížila Čaputová.

Slovensko môže ísť príkladom

Podľa nej môže ísť Slovensko príkladom viacerým krajinám. Napriek tomu je však podľa nej správne, aby boli opatrenia počas Veľkej noci sprísnené.

Viac o téme: Koronavírus

„Plne rešpektujem odborné názory ľudí, ktorí sa tomu venujú. A ak na základe analýz vyplynulo, že ľudia majú zvýšenú tendenciu cestovať počas týchto sviatkov, tak by bolo veľké riziko, ak by takéto opatrenia neboli prijaté,“ zdôraznila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlava štátu tiež uviedla, že akákoľvek komunikácia opatrení, ktoré ešte nie sú schválené, môže vyvolávať pochybnosti, a preto by sa takému správaniu politici mali vyvarovať. „Diskutuje sa o nich neodborne, a to je možno problém. Myslím, že to platí pre všetky budúce opatrenia,“ dodala.

Boj proti koronavírusu nie je vyhratý

Podľa premiéra Matoviča Slovensko v boji proti koronavírusu „zďaleka nemá vyhraté“. Upozornil tak najmä na možné ohniská nákazy v rómskych osadách, ktoré v súčastnosti preveruje armáda. „Teraz nie je čas na poľavovanie opatrení. Včera sa konzílium odborníkov jednoznačne zhodlo na tom, že nesmieme uvoľňovať opatrenia,“ zdôraznil.

Tiež si myslí, že jeho komunikácia v otázke takzvaného blackoutu krajiny nebola nevhodná a snažil sa tak informovať verejnosť o možných scenároch. „Blackout si teraz zažijeme na tých 6 dní. My už sme vypnutí, len otázka znie, že ako veľmi,“ vysvetlil.

Matovič tiež kritizoval bývalého premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) za to, že na Slovensko „vpustil desaťtisíce ľudí zo zahraničia bez toho, aby boli pod akoukoľvek kontrolou“. Upozornil na prípad Slovákov vracajúcich sa z Tirolska, spomedzi ktorých boli 34 pozitívne testovaní na koronavírus.

Akceptovali aj pripomienky opozície

Predseda parlamentu Boris Kollár chce, aby aj naďalej prechádzali parlamentom zákony „veľkou zhodou“, čo ocenila aj prezidentka. „Keď musíme prijať návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, budem sa snažiť, aby prechádzali konsenzom,“ vysvetlil Kollár a upozornil na to, že nová koalícia akceptovala v zákonoch aj pripomienky zo strany opozície.

Zdôraznil, že by v takomto modeli chcel v budúcnosti pokračovať. Kollár tiež vysvetľoval, že opozícia musí chápať to, prečo im neprešli návrhy na predsedov dvoch výborov v NR SR.

„Výbory im ostávajú, s nikým iným nebol problém, ale nominácie Blahu (Smer-SD) a Kotlebu (ĽSNS) sú jednoducho pre mnohých koaličných poslancov neprijateľné,“ uviedol.

Predseda NR SR objasňoval prezidentke aj svoju fotku s takzvanými Nočnými vlkmi na Slavíne. „Nechcel by som štiepiť zahraničnú politiku. Tá má byť jednotná, a preto by som sa s nimi znovu neodfotil, keby som vedel, že to sú Noční vlci,“ dodal s tým, že prezidentka jeho vysvetlenie akceptovala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris Kollár