Video: Prezidentka Čaputová vymenovala zvyšných ústavných sudcov, Procházka medzi nimi nie je

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
prezidentka Zuzana Čaputová, vymenovanie ústavných sudcov, Ladislav Duditš
Novovymenovaný sudca Ústavného súdu SR Ladislav Duditš a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania nových sudcov Ústavného súdu SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 10. októbra 12:22

Ústavný súd bude opäť fungovať v kompletnom zložení. Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala chýbajúcich šesť sudcov. Sú nimi Ladislav Duditš, Libor Duľa, Peter Straka, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar a Martin Vernarský.

Prezidentka mala na výber zoznam 15 mien. Medzi nimi Radoslava Procházku, Editu Pfundtner, Pavla Boroňa, Ladislava Duditša, Libora Duľu, Petra Straku, Petra Melichera, Miloša Maďara, Danielu Švecovú, Mareka Tomašoviča, Patrika Palšu, Martina Vernarského, Rastislava Kaššáka, Michala Trubana a Pavla Malicha.

Obnova dôvery občanov v justíciu

Nových ústavných sudcov čaká podľa Čaputovej  viacero výziev, okrem iného sa majú aktívne podieľať na obnove dôvery občanov v justíciu. Podľa jej slov je dôvera v justíciu nevyhnutná pre fungovanie demokracie.

„Ujímate sa svojej funkcie v čase, keď je nedôvera v sudcov a spravodlivosť na Slovensku kľúčovou témou. Ujímate sa funkcie v čase, keď verejnosť oprávnene očakáva zmeny k lepšiemu. Lebo my občania potrebujeme dôverovať justícii. Je to nevyhnutné pre zdravie spoločnosti a nevyhnutné pre fungovanie demokracie. Súdna moc a sudcovia v nej musia byť nielen nezávislí, ale aj zodpovední. Majú predstavovať elitu spoločnosti, veď práve sudcovia rozhodujú o našich právach, našom majetku, o našej osobnej slobode,“ uviedla prezidentka. Podľa nej sú súčasné podozrenia voči niektorým sudcom veľmi závažné a nie je možné ich ignorovať.

Prezidentka považuje dôveru občanov v justíciu za kľúčovú. „Spoločnosť potrebuje dôverovať aj tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže vysporiadať s excesmi sudcov, ktorí zišli z cesty, pokiaľ toho nie sú schopní oni sami. Keď toto verejnosť zo strany sudcov a sudcovskej samosprávy nevidí, keď vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti príslušní predstavitelia justície odsúvajú od seba, je nedôvera verejnosti voči sudcovskému stavu prirodzená a oprávnená,“ dodala prezidentka.

Objasnenie všetkých podozrení

Čaputová tiež dúfa, že sa justícia s podozreniami dokáže vysporiadať sama. „Spoločnosť potrebuje dôverovať aj tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže vysporiadať s excesmi sudcov, ktorí zišli z cesty, pokiaľ toho nie sú schopní oni sami,“ povedala.

Prezidentka sa na záver prihovorila aj občanom, ktorým pripomenula, že pri volaní po spravodlivosti majú byť tiež spravodliví.

„Viem, že s pribúdajúcimi správami o ovplyvňovaní sudcov, prokurátorov a policajtov máte veľa dôvodov na sklamanie. Chcem vás požiadať, aby sme pri volaní po spravodlivosti boli aj my spravodliví. Aby sme zlyhania jednotlivcov neprenášali na celý justičný stav. Aby sme rozlišovali, nezovšeobecňovali a ak sa dá, dôverovali. Samozrejme je pritom nevyhnutné, aby pokračovalo objasnenie všetkých podozrení a spravodlivosť zvíťazila. Posledné mesiace ma utvrdzujú, že sme v tomto na dobrej ceste,“ uzavrela.

Dostatok kvalitných sudcov v justícii

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že pre justíciu je dôležité, aby sa dokázala vyrovnať s „čiernymi ovcami“ vo svojich radoch.

Podľa jeho slov je stále v justícii dostatok kvalitných sudcov, ktorí konajú tak, ako majú. Premiér je tiež pripravený komunikovať o prípadných zmenách v legislatíve s predstaviteľmi justície. „Opakujem to stále, ak sudcovia nekonali tak ako mali, je dôležité, aby boli nim vyvodené patričné dôsledky zo strany orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal Pellegrini.

Prezidentka Zuzana Čaputová, vymenovanie ústavných sudcov, Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas brífingu po vymenovaní nových sudcov Ústavného súdu SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

V súčasnosti je viacero sudcov a sudkýň podozrivých, že zneužívali svoje právomoci, ovplyvňovali súdne rozhodnutia či prijímali úplatky. Prípad vo svojom príhovore spomenula aj Čaputová.

„Vítam slová pani prezidentky, pretože je dôležité, aby v súdnom systéme neboli ľudia, ktorí zneužívajú svoje právomoci a konajú v prospech niekoho iného a nie podľa zákonov a predpisov. Ak sú potrebné zmeny zákonov k tomu, aby sa obdobné situácia neopakovali, poďme na tom pracovať,“ dodal premiér.

Stovky nevybavených spisov

Národná rada SR hlasovala v tomto roku o sudcoch celkovo až deväťkrát. Poslanci zvolili 18 kandidátov, z ktorých už medzičasom exprezident Andrej Kiska vymenoval troch nových sudcov. Okrem podpredsedu Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára aj nového predsedu Ivana Fiačana.

Ústavný súd SR fungoval v značne obmedzenom režime od 16. februára tohto roka, pričom sa uvoľnilo až deväť miest. V súčasnosti je na ústavnom súde nevybavených vyše 1400 spisov a viac ako 1000 spisov stále nemá prideleného sudcu.

Plénum nebolo schopné rozhodnúť v dôležitých veciach ako boli napríklad voľby do Európskeho parlamentu či sťažnosť neúspešného kandidáta na post prezidenta Štefana Harabina. Prvýkrát v histórií v pléne parlamentu musel pred voľbou sudcov vystúpiť aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

O kandidatúru na najcennejší sudcovský talár v Košiciach sa v tohtoročnej voľbe uchádzali aj napríklad expremiér Robert Fico (Smer-SD) či bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá v súčasnosti čelí závažným podozreniam.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniela ŠvecováEdita PfundtnerLadislav DuditšLibor DuľaMarek TomašovičMartin VernarskýMichal TrubanMiloš MaďarPatrik PalšaPavol BoroňPavol MalichPeter MelicherPeter StrakaRadoslav ProcházkaRastislav KaššákZuzana Čaputová