Prezidentom FIFA chce byť aj Libérijčan Musa Bility

FIFA
Foto: SITA/AP

MONROVIA 18. júna (WEBNOVINY) – Prezident libérijskej Futbalovej asociácie Musa Bility po Brazílčanovi Zicovi ako druhý oficiálne oznámil kandidatúru na post nového prezidenta FIFA.

Stal sa tak iba druhým funkcionárom z afrického kontinentu, ktorý sa oficiálne uchádza o tento post. Vo voľbách z roku 2002 v súboji s odchádzajúcim Seppom Blatterom neuspel Kamerunčan Issa Hayatou.

„Súhlasíme, že FIFA sa momentálne nachádza v zložitej situácii, no práve v zložitých situáciách sa rodia veľkí vodcovia. Afrika má v hlasovaniach FIFA najviac volebných možností a už som hovoril s asi polovicou prezidentov miestnych federácií. Väčšina ma v plnej miere podporila, spoločne sa pokúsime opäť zjednotiť futbal,“ znelo podľa BBC oficiálne stanovisko Musu Bilityho.

Druhým kandidátom, ktorý sa bude uchádzať o prezidentský post v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) je Zico. Šesťdesiatdvaročná niekdajšia hviezda sa rozhodla bojovať napriek tomu, že sa jej nepripisujú veľké šance na zvolenie.

Vedúce miesto na čele svetového futbalu sa uvoľnilo po odstúpení Seppa Blattera, ktorý tak učinil pod vplyvom poslednej korupčnej kauzy. FIFA v stredu zverejnila, že jej výkonný výbor na svojom mimoriadnom júlovom zasadnutí rozhodne o novom termíne prezidentských volieb, ktoré by sa mali konať medzi decembrom 2015 a marcom 2016.

Prezidenta vyberajú zástupcovia všetkých 209 členských krajín. V súčasnosti je favoritom Michel Platini, doterajší šéf UEFA však nekandidoval v májových voľbách. Potenciálni uchádzači potrebujú na kandidatúru podporu aspoň piatich národných zväzov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michel Platini