Prezidentovi sa stále nepáči zrušenie biča na reťazce

Corte, obchod
Foto: corte.sk

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Prezidentovi SR sa stále nepáči zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny. Návrh zákona, ktorým sa ruší spomínaná norma, nepodpísal prezident ani po minulotýždňovom prelomení jeho veta v Národnej rade SR (NR SR).

Po zrušení zákona vzťahy medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi už nebude regulovať zákon. Vláda na návrh rezortu hospodárstva schválila zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch v januári tohto roka. Zrušením zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva znížiť bariéry podnikania v oblasti dodávok potravín, čím sa zlepší podnikateľské prostredie a zníži regulačné zaťaženie.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory súčasný zákon nemal v plnom rozsahu vlastne ani kedy platiť, pretože nová vláda ešte pred uplynutím prechodného obdobia, ktoré získal obchod na zosúladenie zmlúv s dodávateľmi, zahrnula jeho zrušenie do svojho programu. „Preto nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že zákon je zlý a neúčinný, keď pre to nemá žiadne konkrétne analýzy, alebo výsledky kontrol,“ konštatoval pred zrušením zákona podpredseda komory pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček. Definitívne zrušenie zákona však zrejme teší šéfa Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavla Konštiaka. „Tento zákon spôsobil zníženie predajnosti slovenských výrobkov,“ tvrdí.

Podnetom na vypracovanie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch boli podľa predchádzajúcej vlády Roberta Fica predovšetkým pretrvávajúce problémy v obchodných záväzkových vzťahoch medzi prevádzkovateľmi obchodných reťazcov a ich dodávateľmi. Tí poukazovali na negatívne neprimerané obchodné praktiky prevádzkovateľov obchodných reťazcov pri uzatváraní zmlúv. Podľa nového vedenia rezortu hospodárstva však tento zákon neriešil problematiku neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch a nenaplnil cieľ, pre ktorý bol prijatý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Gašparovič