Prezidentské voľby - 2. kolo (online): Čaputová bude prvou prezidentkou, výsledky komentujú politológovia aj politici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zuzana Čaputová
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová v príhovore vo volebnej centrále počas volebnej noci v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 30. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 31. marca 18:00

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Novou prezidentkou Slovenska bude Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov po spočítaní všetkých volebných okrskov v krajine totiž v druhom kole prezidentských volieb zvíťazila so ziskom 58,4 percenta hlasov zúčastnených voličov.

Jej protikandidát Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Celkovo pritom Zuzanu Čaputovú podporilo 1 056 582 voličov a Maroš Šefčovič získal 752 403 hlasov. Volebná účasť v druhom kole volieb prezidenta Slovenskej republiky dosiahla 41,79 percenta.

Čaputová sa oficiálne stane prezidentkou Slovenskej republiky 15. júna. Dovtedy ostáva prezidentom Andrej Kiska. Čaputová je prvá žena v tejto funkcii, pred ňou tento post zastával Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. Čaputová sa prezidentkou stane zložením prezidentského sľubu, čo skontroluje predseda alebo predsedníčka Ústavného súdu SR.

Hlasovať v sobotňajšom druhom kole piatych priamych prezidentských volieb mohlo približne 4,43 milióna voličov. Na rozdiel od prvého kola volieb, keď sa pre incident, pri ktorom opitý muž v obci Medzany na východnom Slovensku vyniesol z volebnej miestnosti urnu s odovzdanými hlasmi, predlžovalo moratórium, sa v sobotu hlasovanie skončilo podľa plánu. V 2. kole volieb prezidenta SR sahlasovalo od 07:00 do 22:00 v 5 940 volebných miestnostiach.

Životopis – ZUZANA ČAPUTOVÁ

Životopis –  MAROŠ ŠEFČOVIČ

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku – 2. kolo

  • textový online prenos (minúta po minúte) – priebeh volieb, výsledky, reakcie

18:00 Textový online prenos (minúte po minúte) z druhého kola prezidentských volieb sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť.

17:44 Pokiaľ ide o nižšiu účasť v druhom kole prezidentských volieb, predpovedali ju aj stávkari.

17:11 Kým v prvom kole prezidentských volieb odovzdávali odsúdení vo väzniciach v Leopoldove aj v Hrnčiarovciach nad Parnou svoj hlas najmä Štefanovi Harabinovi, v druhom kole volili Zuzanu Čaputovú. V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove získala viac ako 81 percent hlasov, v Hrnčiarovciach nad Parnou to bolo takmer 70 percent hlasov odsúdených.

Za múrmi leopoldovskej väznice získala v sobotu Čaputová 112 hlasov, Maroš Šefčovič 26. Obaja si oproti prvému kolu výrazne polepšili, pred dvoma týždňami získala Čaputová v tomto zariadení len 18 hlasov a Šefčovič ani jeden. Vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou pri Trnave získala v druhom kole volieb Čaputová 211 hlasov a Šefčovič 93. Aj v tomto prípade si obaja výrazne polepšili oproti prvému kolu prezidentských volieb.

16:41 Peter Kažimír sa pustil do vlastných a nesúhlasí s hodnotením výsledkov volieb zo strany Smer-SD.

16:12 Podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár podotkol, že Maroš Šefčovič urobil dobrý výsledok s podporou len jednej strany, pričom Zuzana Čaputová mala podporu viacero strán.

„V koalícii sme nerobili žiadne dohody, rešpektovali sme rozhodnutia partnerov, avšak s odstupom času musím povedať, že na rozdiel od Most-Híd, ktorý dal podporu Čaputovej, čo rešpektujeme, možno sme očakávali od SNS trošku jasnejší signál,“ uviedol. Dodal, že o to viac si cení, že Šefčovič dosiahol tento výsledok s podporou jedinej strany, a to Smer-SD. Strana sa podľa neho bude snažiť využiť Šefčovičov potenciál pre Slovensko.

15:50 Ivan Švejna z Most-Híd skonštatoval, že ich voličom bola Zuzana Čaputová bližšia ako jej protikandidát. „Pre nás je dôležitá zahranično-politická orientácia a vzťah k národnostným menšinám,“ uviedol.

15:36 Maroš Šefčovič má záujem byť členom aj ďalšej Európskej komisie, pociťuje však aj silný záväzok voči slovenským voličom, ktorí mu dali hlas v prezidentských voľbách. „Tento politický potenciál by som chcel využiť,“ povedal v relácii televízie Markíza Na telo, podrobnosti však neprezradil.

15:15 Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) rešpektuje výsledky demokratických volieb, v ktorých bola za prezidentku SR zvolená Zuzana Čaputová.

„Jej prácu v prezidentskom paláci budeme pozorne sledovať a jej pôsobenie na tomto poste budeme hodnotiť ako vždy korektne a výlučne len na základe činov. Mrzí nás však skutočnosť, že mnohí ľudia sa nechali zmanipulovať a oklamať masívnou reklamnou kampaňou liberálov a že za prezidenta nebol zvolený kandidát s konzervatívnejšími hodnotami. Ľudová strana Naše Slovensko voľbu Zuzany Čaputovej za prezidentku SR nikdy neodporúčala a predstavitelia strany ju ani nikdy nevolili. Práve naopak, snažili sme sa ľuďom otvárať oči a upozorňovať na nebezpečenstvo liberálneho politického prostredia, z ktorého táto kandidátka pochádza,“ uvádza sa v reakcii ĽSNS k prezidentským voľbám, ktorú agentúre SITA poskytol podpredseda strany Milan Uhrík.

Ako ďalej konštatuje ĽSNS, vôľu viac ako milióna občanov, ktorí za prezidentku zvolili Čaputovú, však rešpektujú a aj napriek diametrálne odlišným názorom v mnohých politických otázkach zachovávajú naďalej úctu k funkcii prezidenta SR. „V rámci našej ďalšej práce sa budeme v maximálnej miere snažiť o vytvorenie politickej sily, ktorá bude účinnou hrádzou a protiváhou proti silnejúcej liberálnej agende. Funkcia prezidenta je pre Slovensko dôležitá, avšak nie kľúčová. Potvrdilo to aj nedávne hlasovanie v Národnej rade SR, kde bolo aj vďaka poslancom ĽS Naše Slovensko schválené ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku a takisto aj zastavenie nebezpečného Istanbulského dohovoru. Tieto úspechy boli presadené bez ohľadu na to, kto je prezidentom SR,“ uvádzajú kotlebovci.

14:44 Zuzana Čaputová si nemyslí, že jej vzťahy s Robertom Ficom budú kopírovať nedobré vzťahy expremiéra so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom. „Každý sme iní, vzťahy nie sú prenosné, aj keď s pánom Kiskom zdieľame určité rovnaké hodnoty,“ uviedla v relácii televízie Markíza Na telo.

14:20 Za nižšou účasťou voličov v druhom kole prezidentských volieb je aj nezáujem voličov takzvaného antisystému, skonštatoval politológ z košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Gabriel Eštok. Pripomenul, že nižšia účasť v druhom kole je pre Slovensko atypická, pričom k podobnej situácii prišlo len v roku 2004, keď sa v druhom kole stretli Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. „To ale bola trošku iná situácia,“ zdôraznil.

Medzi skupinou voličov, ktorí si v druhom kole nenašli kandidáta, boli podľa Eštoka početne zastúpení aj takí, ktorí boli apriori proti obom finalistom. Zároveň pripomenul, že neúspešní kandidáti Marian Kotleba a Štefan Harabin neodporučili v druhom kole nikoho.

13:11 Podľa policajného viceprezidenta Róberta Bozalku dohliadalo na poriadok viac ako 6 000 policajtov, pričom 4 258 plnilo úlohy priamo v súvislosti s voľbami. „K narušeniu verejného poriadku neprišlo,“ povedal s tým, že voľby mali pokojný priebeh aj z pohľadu polície. Od skončenia prvého kola do ukončenia druhého kola zaregistrovali policajti 14 podnetov, pričom v troch prípadoch išlo o trestné činy, v jednom prípade o priestupok a v 10 prípadoch o iné podnety.

12:44 Podľa predsedu Štatistického úradu SR Alexandra Balleka boli výsledky druhého kola spracované v priebehu necelých štyroch hodín. Pokiaľ ide o účasť, tá bola v mestách približne o šesť percent vyššia ako v obciach. Najvyššia účasť 54,66 percenta bola v Bratislavskom kraji, naopak, najnižšia bola v Košickom kraji, kde dosiahla úroveň 35,33 percenta.

Vyhlásenie výsledkov prezidentských volieb
Členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán počas tlačovej konferencie k vyhláseniu oficiálnych výsledkov druhého kola volieb prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 31. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.

12:38„Tieto voľby boli až veľmi pokojné a tradičné,“ povedal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány s tým, že išlo o voľby bez „organizačno-technických zaujímavostí“. Podnety, ktoré podľa neho komisia v priebehu volieb prijala, sa týkali napríklad oprávnení pozorovateľov alebo poriadku vo volebných miestnostiach. „V mnohých prípadoch len štátna komisia odkazovala na svoje predošlé uznesenia,“ skonštatoval.

12:32 Predseda Národnej rady SR Andrej Danko je pripravený v pondelok prevziať zápisnicu o výsledku volieb. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.

12:20 Na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu zúčastnilo 1 847 417 voličov, čo predstavuje účasť 41,79 percenta. Uviedol to v nedeľu na tlačovej besede predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Víťazka, Zuzana Čaputová získala podľa oficiálnych výsledkov 1 056 582 hlasov, to znamená 58,40 percenta. Marošovi Šefčovičovi odovzdalo svoj hlas 752 403 voličov, čo je 41,59 percenta.

11:49 Ľudia neveria politikom, výzva je nesklamať, uviedla Zuzana Čaputová.

11:35 K výsledkom druhého kola prezidentských volieb sa vyjadrila aj strana Smer-SD.

11:20 Slovensko sa voľbou Zuzany Čaputovej za prezidentku zaradilo medzi krajiny, v ktorých ženy patria do najvyššej politiky. Konštatovala to dnes na sociálnej sieti verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. „Víťazstvo Zuzany Čaputovej je pre mňa našou odpoveďou na otázku miesta ženy v politickom svete. Jej zvolenie zároveň vnímam aj ako reakciu občanov a občianok na ponuku k zmene správe vecí verejných, ktorú Čaputová prezentovala počas prezidentskej kampane. Verím, že pri jej realizovaní bude úspešná,“ napísala ombudsmanka na Facebooku.

11:06 Podľa KDH Slovensko v tomto čase potrebuje na čele pokojnú a rozvážnu autoritu. „Takouto autoritou, vyjadrujeme nádej, môžete byť Vy. Rovnako Slovensko potrebuje aj štandardné politické strany, ktoré sú kostrou parlamentnej demokracie. Ak nebudú, systém parlamentnej demokracie sa začne rúcať. Kresťanskodemokratické hnutie je takou politickou stranou,“ uvádza KDH v gratulácii víťazke volieb Zuzane Čaputovej.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca hnutia Stano Župa, KDH verí, že sa v politickom priestore budú stretávať a nie zrážať. „Rozdiely, ktoré máme v niektorých hodnotových otázkach, sú zrejmé, ale nemali by znamenať, že stratíme vzájomnú úctu a rešpekt. Neštandardu, extrému, antisystému a populizmu je, žiaľ, na Slovensku veľmi veľa. Poraziť sa dá tak, že neextrém, štandard a systém budú vedieť predstavovať alternatívu a riešiť problémy našich občanov,“ dodáva KDH.

10:51 Strana NAJ takisto gratuluje novozvolenej prezidentke Zuzane Čaputovej, ale ako podotkol predseda strany NAJ Viktor Béreš, ich „skutočným morálnym víťazom prezidentských volieb je Maroš Šefčovič, ktorý bol pre prezidentský úrad najlepšie pripravený“. Strana teraz považuje za prioritu eurovoľby a podľa nej je dôležité, aby sa do Európskeho parlamentu 25. mája dostali strany, ktoré nepodporujú imigráciu, ale národné záujmy Slovenska.

10:43 Úspech Zuzany Čaputovej je podľa OKS dobrou správou pre budúcnosť slušnej demokratickej politiky. „Tešíme sa, že Slovensko bude mať aj nasledujúcich päť rokov dobrú hlavu štátu,“ uviedol predseda OKS Ondrej Dostál.

10:36 Skandovanie „Zuzana“, kytica od Šefčoviča či gratulácia Kisku. Volebná noc budúcej prezidentky Zuzana Čaputovej na fotografiách.

10:22Prvá prezidentka v dejinách Slovenska, ale aj Československa znamená výrazný modernizačný krok, ktorým prešla naša spoločnosť a je krehkým víťazstvom liberálnej demokracie. Je to zároveň ďalšia vážna porážka strany Smer-SD, ktorá však bude Roberta Fica naďalej radikalizovať a stranu Smer-SD viesť k vyhľadávaniu spojencov medzi extrémistami, ako sme to videli v minulých dňoch v parlamente,“ uviedli v stanovisku predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

10:07 Operačné stredisko Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) SR vyslalo v sobotu záchranárov k ôsmim pacientom, ktorí mali zdravotné ťažkosti priamo vo volebných miestnostiach. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa operačného strediska ZZS SR Alena Krčová, pomoc potrebovali traja členovia volebných komisií a päť voličov.

„Išlo o problémy s vysokým tlakom, kolapsy, úrazy, ale aj zhoršenie chronického srdcovo-cievneho ochorenia. Do nemocníc záchranári transportovali šiestich pacientov, jeden prevoz odmietol a druhý bol ošetrený na adrese,“ uviedla hovorkyňa.

Záchranári evidovali aj dva zásahy u voličov, ktorí požiadali o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. „Žiaľ, v prvom prípade už privolaní záchranári žene v Košickom kraji nedokázali pomôcť a lekár musel konštatovať smrť. V druhom prípade pacienta previezli do nemocnice v Prešovskom kraji vo vážnom stave s mozgovou príhodou,“ informovala Krčová.

09:38  Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách je podľa politológa Grigorija Mesežnikova dobrým signálom pre krajinu, ako aj pozitívny odkaz pre demokratické sily. „Je to signál, že pri dobrej ponuke ľudia podporia lepšiu alternatívu,“ povedal pre agentúru SITA.

Podľa neho ide v tomto prípade takisto o pozitívny odkaz smerom k rovnosti pohlaví a celkovej modernizácii. Ako dodal Mesežnikov, úspech Čaputovej zlepší imidž Slovenska v zahraničí. „Táto správa bude rezonovať vo svetových médiách,“ povedal.

09:24  Strana Most – Híd k víťazstvu v prezidentských voľbám Zuzane Čaputovejzablahoželala na sociálnej sieti. „Gratulujeme Zuzane Čaputovej za historický úspech. Tešíme sa na spoluprácu,“ napísala strana na svojej facebookovej stránke.

08:53  Víťazstvo právničky a občianskej aktivistky Zuzany Čaputovej v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR si všímajú aj svetové médiá. Zväčša vyzdvihujú to, že bude prvou ženou v prezidentskom úrade a pripomínajú tiež jej aktivizmus.

08:46  Víťazstvo Zuzany Čaputovej je dôkazom toho, že slovenská spoločnosť očakáva zmenu štýlu politiky, uviedol sociológ Michal Vašečka, ktorý pripomenul, že historické víťazstvo a vstup prvej ženy do prezidentského úradu na Slovensku nemusí automaticky predznamenať zásadné zmeny v najbližších parlamentných voľbách v marci budúceho roka.

08:21 Slovensku k prvej žene prezidentke zagratuloval už aj líder OĽaNO Igor Matovič. „Gratulujem Slovensku, že prvýkrát od jeho vzniku tento úrad nebude zastávať komunista, ani chcel byť komunista. Gratulujem nám – všetkým ľuďom dychtiacim po lepšom Slovensku, že sme ubránili Prezidentský palác a nedovolili ho ovládnuť človekom, ktorého podporovala vládna mafia,“ uviedol Matovič.

08:05 Prezidentské voľby, v ktorých zvíťazila Zuzana Čaputová, predstavujú v slovenskej spoločnosti zlomový moment, uviedla profesorka a bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá vníma v tejto súvislosti viacero rozmerov.

1:55 Textový online prenos (minúte po minúte) sme ukončili, pokračovať budeme od 8:00 s reakciami na výsledky volieb.

1:35 Štatistický úrad spočítal všetky okrsky. Novou prezidentkou Slovenska bude Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov v druhom kole prezidentských volieb zvíťazila so ziskom 58,4 percenta hlasov zúčastnených voličov. Jej protikandidát Maroš Šefčovič získal 41,59 percenta hlasov. Celkovo pritom Zuzanu Čaputovú podporilo 1 056 582 voličov a Maroš Šefčovič získal 752 403 hlasov. Volebná účasť v druhom kole volieb prezidenta Slovenskej republiky dosiahla 41,79 percenta.

1:26 V Trnavskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb jednoznačne dominovala Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc ju podporilo 123 198 voličov, čím získala 65,68 percenta hlasov. Maroš Šefčovič v Trnavskom kraji získal 64 370 hlasov, čo predstavovalo 34,31-percentnú podporu. Účasť v druhom kole prezidentských volieb v kraji dosiahla 40,79 percenta.

1:06 Zuzana Čaputová bola na svoju kampaň lepšie pripravená a zvíťazila preto, že dokázala svoje témy komunikovať konzistentne a slušne, uviedla Darina Malová, odborníčka na demokratizáciu a europeizáciu krajín strednej a východnej Európy.

1:04 V Trenčianskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb zvíťazila Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov získala v tomto kraji viac ako 112 tisíc hlasov, čo predstavuje takmer 52 percent. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič získal v Trenčianskom kraji vyše 48 percent s počtom hlasov 105 tisíc.

1:03 K Čaputovej víťazstvu sa vyjadrili aj lídri koalície Progresívne Slovensko – Spolu. Čaputová bola do nedávna podpredsedníčkou Progresívneho Slovenska. Podľa jeho lídra Ivana Štefunka tieto voľby sú pre nich signálom, že Slovensko je oveľa proeurópskejšia, liberálnejšia a otvorenejšia krajina, než aká je jej politická reprezentácia.

Šéf Spolu Miroslav Beblavý dodal, že Čaputová svojím štýlom ukazuje cestu vpred, ukazuje, že politika sa dá robiť aj v pozitívnom, emocionálnom a zároveň vysoko odbornom duchu.

1:00 „Udalosti, aj okolo obvineného Mariana K., ukazujú, v akej hlbokej kríze sa nachádza naša krajina. Potrebujeme prezidentku, ako je Zuzana Čaputová. Prezidentku, ktorá sa postaví zlu, ktorá hovorí, že spravodlivosť potrebujeme presadzovať ako prvú,“ povedal dosluhujúci prezident Andrej Kiska.

00:53 Víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová prisľúbila, že sa o dôveru ľudí neprestane uchádzať aj počas výkonu mandátu. Vo svojom prejave povedala, že sa jej podarilo uspieť spôsobom, o ktorom si mnohí mysleli, že nemôže vyjsť – slušnosťou, tým, že nepodľahla populizmu a získala dôveru bez agresívneho slovníka a podpásových útokov. Voličom sa opäť poďakovala aj v jazykoch menšín, na pódiu jej prejav tlmočili do posunkovej reči. Na záver prišiel aj súčasný prezident SR Andrej Kiska a zablahoželal jej. Prejav Čaputovej prerušoval potlesk a skandovanie jej mena – Zuzana.

00:51 Zuzana Čaputová porazila v druhom kole prezidentských volieb v Košickom samosprávnom kraji Maroša Šefčoviča o takmer 17 percentuálnych bodov. Podľa výsledkov po sčítaní všetkých volebných okrskov v kraji získala 125 606 hlasov, čo znamenalo podporu 58,42 percenta voličov. Maroš Šefčovič získal 89 378 hlasov, čo predstavovalo 41,57 percenta. Volebná účasť v Košickom kraji dosiahla 35,53 percenta.

00:49 V Žilinskom samosprávnom kraji prezidentské voľby tesne vyhrala Zuzana Čaputová. Po spočítaní všetkých okrskových zápisníc v kraji ju podporilo 50,96 % voličov, kým Maroš Šefčovič získal 49,03 % hlasov. Celkovo pritom Zuzana Čaputová v Žilinskom kraji získala 123 803 hlasov a jej protikandidát Maroš Šefčovič 119 093 hlasov. Volebná účasť v kraji dosiahla 44,38 %.

00:44 Maroš Šefčovič zablahoželal Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách. Ako povedal novinárom v nedeľu po spočítaní väčšiny hlasov voličov, Čaputovej telefonoval. „Povedal som jej, že od dnešného večera má pred sebou veľkú zodpovednosť, pretože sa stáva hlavou štátu,“ povedal Šefčovič.

00:39 Prešovský samosprávny kraj ovládol neúspešný kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič. Získal 51,03 percenta s počtom hlasov 119 596. Pravdepodobne nová prezidentka SR Zuzana Čaputová získala v najväčšom kraji 48,96 %, čo predstavuje 114 763 hlasov. Účasť v Prešovskom kraji dosiahla takmer 39 percent.

00:29 V Nitrianskom samosprávnom kraji v druhom kole prezidentských volieb vyhrala Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov po spočítaní všetkých okrskových zápisníc v kraji ju podporilo 58,06 percenta voličov, kým Maroš Šefčovič získal 41,93 percenta hlasov. Celkovo Čaputovázískala v Nitrianskom kraji 121 499 hlasov a Maroš Šefčovič 87 702 hlasov. Volebná účasť v nitrianskom regióne pritom dosiahla 37,44 percenta.

00:20 Víťazke prezidentských volieb Zuzane Čaputovej zagratuloval aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

00:12 Po sčítaní hlasov vo viac ako 94 percentách okrskov má Zuzana Čaputová 58,20 percenta s počtom hlasov vyše 991-tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 712-tisíc hlasov, čo predstavuje 41,79 percenta.

23:52 Po sčítaní hlasov vo viac ako 86 percentách okrskov má Zuzana Čaputová 57,80 percenta s počtom hlasov vyše 865-tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 631-tisíc hlasov, čo predstavuje 42,19 percenta.

23:50 Po spracovaní viac ako polovice okrskových zápisníc vedie Zuzana Čaputová v druhom kole prezidentských volieb v siedmich z ôsmich samosprávnych krajov. Jediný kraj, v ktorom po spočítaní hlasov z 51,22 percenta okrskových zápisníc dominoval Maroš Šefčovič, bol Prešovský samosprávny kraj, kde získal podporu 53,01 percenta voličov. Zuzana Čaputová mala v prešovskom regióne 46,98 percenta hlasov.

Najvyššiu podporu mala pritom Zuzana Čaputová v Bratislavskom kraji, kde získala 72,4 percenta hlasov, kým Maroš Šefčovič 27,59 percenta hlasov. V Trnavskom samosprávnom kraji mala po spočítaní viac ako polovice okrskových zápisníc podporu 67,97 percenta voličov, Maroš Šefčovič 32,02 percenta. V Nitrianskom kraji Čaputová získala 59,61 percenta hlasov, Maroš Šefčovič 40,38 percenta a v Košickom kraji mala Čaputová podporu 57,90 percenta a Maroš Šefčovič 42,09 percenta.

Tesné vedenie držala Zuzana Čaputová aj v Banskobystrickom kraji s podporou 55,12 percenta, Maroš Šefčovič mal 44,87 percenta. V Žilinskom kraji viedla so ziskom 52,28 %, Šefčoviča tu podporilo 47,71 percenta voličov. V Trenčianskom kraji mala Zuzana Čaputová podporu 52,04 percenta voličov, Maroš Šefčovič získal 47,95 percenta.

Zuzana Čaputová
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová a jej partner Peter Konečný vo volebnej centrále po sčítaní predbežných výsledkov počas volebnej noci v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 30. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský

23:46 Maroš Šefčovič bol veľmi dobrý prezidentský kandidát, zo všetkých kandidátov bol najviac pripravený okamžite prevziať funkciu prezidenta. Povedal to dnes pred novinármi štátny tajomník ministerstva práce za Smer-SD Branislav Ondruš, ktorý prišiel do volebného štábu Šefčoviča.

Ako Ondruš povedal, Šefčovičapozná dlhé roky a je človek vysokých morálnych kvalít. Uvedomuje si priebežné výsledky volieb. „Myslím, že pre Maroša Šefčoviča to nebude žiadna tragédia, ale bude to veľká škoda pre Slovensko,“ povedal na margo toho, že zatiaľ vedie kandidátka Zuzana Čaputová.

Ondruša teší, že najsilnejšia strana Smer-SD postavila do volieb tak silného kandidáta. „Vôbec som nečakal, že Smer-SD dokáže vybrať tak kvalitného kandidáta, akého sa nám podarilo vybrať,“ uviedol s tým, že vôbec sa nepozerá na politickú budúcnosť Šefčoviča.

Podľa neho bude dobrý ako eurokomisár a mohol by byť aj prínosom na Slovensku. „Skúsenosti, ktoré nabral počas kampane, mu otvárajú dvere aj do slovenskej politiky,“ dodal Ondruš s tým, že slovenskej politike by takí ľudia ako on prospeli.

Ondruš zároveň uviedol, že peniaze, ktoré do Šefčovičovej kampane dal, neľutuje. „Bolo to vyjadrenie podpory človeku, ktorého si veľmi vážim. Ak je pravda, že v týchto voľbách išlo o veľa, tak som investoval do dôležitej veci pre všetkých občanov,“ uzavrel.

23:42 Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič priznal porážku a telefonicky zablahoželal Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách.

Maroš Šefčovič
Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič s manželkou vo volebnej centrále počas brífingu, na ktorom zagratuloval Zuzane Čaputovej k víťazstvu v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 30. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová

23:32 Po sčítaní hlasov vo viac ako 63 percent volebných okrskov má Zuzana Čaputová získala 58,35 percenta s počtom hlasov vyše 595-tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 424-tisíc hlasov, čo predstavuje 41,64 percenta.

23:28 Po sčítaní hlasov vo viac ako 50 percent volebných okrskov má Zuzana Čaputová 58,07 percenta s počtom hlasov vyše 452-tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 326-tisíc hlasov, čo predstavuje 41,92 percenta.

23:20 Po sčítaní hlasov v takmer 40 percentách volebných okrskov vedie Zuzana Čaputová. Podľa predbežných výsledkov získala 57,91 percenta s počtom hlasov vyše 320-tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič zatiaľ dostal 230-tisíc hlasov, čo predstavuje 42,08 percenta.

23:02 Po sčítaní hlasov v takmer 14 % volebných okrskov by sa prezidentkou SR stala Zuzana Čaputová. Podľa predbežných výsledkov získala 57,5 % s počtom hlasov vyše 96 tisíc. Druhý kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovičzatiaľ dostal 70 800 hlasov, čo predstavuje 42,4 %.

22:59 Vo volebnom štábe Maroša Šefčoviča sú novinári oddelení od hostí, medzi majú byť aj Peter Kažimír a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.

22:51 Zuzanu Čaputovú prišiel do jej volebného štábu podporiť aj Robert Mistrík, ktorý sa koncom februára vzdal v jej prospech. Verí v jej úspech, myslí si, že jej výsledok bude blízko 60 percent.

„Myslím si, že tieto voľby vyhrá, a to je najdôležitejšie,“ povedal na otázku, či Čaputová vyhrá aj jeho zásluhou. „Nechcem si robiť zásluhy, je to jej snaha, jej výsledok,“ povedal pri príchode do štábu. Mistrík prišiel Čaputovú podporiť aj pred dvomi týždňami počas prvého kola volieb.

Na margo možnej spolupráce povedal, že si nemyslí, že by mala byť medzi nimi v budúcnosti nejaká úzka spolupráca, ale nevylúčil, že sa možno občas stretnú. K svojej politickej budúcnosti sa vyjadrovať nechcel, tvrdí, že sobotná noc patrí Čaputovej.

22:42 Štatistický úrad SR začal zverejňovať prvé priebežné výsledky druhého kola prezidentských volieb. Pri prvom zverejnení bolo spracované iba necelé jedno percento okrskových zápisníc. Viedla pritom Zuzana Čaputová so ziskom 60,37 % hlasov zúčastnených voličov, Maroš Šefčovič získal zatiaľ 39,62 % hlasov.

22:15 Nálada vo volebnom štábe kandidáta na prezidenta Maroša Šefčoviča je pokojná. Povedal to v sobotu v hoteli, v ktorom čaká so svojimi blízkymi na výsledky prezidentských volieb. „Boli to intenzívne týždne, nič intenzívnejšie som nezažil. Prešiel som viacerými hearingami, boli veľmi tvrdé, odborné, ale predsa len, toto je vaša krajina, vaša vlasť,“ povedal.

Uviedol, že vo volebnom štábe nikto zo Smeru-SD nie je. „Určite si zavoláme. Od začiatku som hovoril, že kandidujem ako Maroš Šefčovič, nezávislý a nadstranícky kandidát. Sú tu všetci moji podporovatelia, priatelia,“ povedal.

Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič sa obáva, že dnes bola volebná účasť nižšia ako v prvom kole pred dvoma týždňami. Podľa neho čím vyššia účasť, tým silnejšia legitimita budúceho prezidenta. „Keď budú prvé výsledky, prídem, podelím sa o prvé dojmy,“ povedal pred novinármi.

Výsledky volieb si netrúfol odhadnúť. „Stále nevieme, aká bude účasť. Jediná vec, čo ma trochu trápi, je, že účasť môže byť nižšia,“ uviedol s tým, že na druhej strane to chápe, keď dnes bolo pekné jarné počasie.

Ohlasy zo zahraničia má pozitívne. „To, čo rezonovalo v médiách, je, že SR je výnimkou z regiónu, že do finále išli dvaja proeurópski kandidáti. Je to dôležité a odzrkadľuje to aj fakt, že sme to v eurointegrácii dotiahli najďalej,“ priblížil. Podľa neho počas najbližších rokov sa môže rozhodnúť, aké toto storočie bude, či čínske, americké alebo európske. Je presvedčený, že treba pripraviť mladú generáciu na nové trendy robotizáciu, digitalizáciu.

22:08 Podľa prieskumu spoločnosti Median.sk, ktorý uskutočnila pre RTVS, vedie Zuzana Čaputová pred Marošom Šefčovičom o viac ako 20 percentuálnych bodov. Čaputová získala 60,50 percenta a Maroš Šefčovič 39,50 percenta.

22:06 Favoritkou na víťazstvo v prezidentských voľbách je podľa prieskumu agentúry Focus Zuzana Čaputová. Podľa výsledkov prieskumu realizovaného pre televíziu Markíza pred druhým kolom volieb prezidenta by ju totiž volilo 55,2 % rozhodnutých voličov. Druhého kandidáta Maroša Šefčoviča by podporilo 44,8 % voličov.

22:00 Volebné miestnosti, kde mohli občania uplatniť svoje volebné právo v rámci druhého kola prezidentských volieb, sa uzavreli. Pre médiá to potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu politických strán Eduard Bárány. Komisia oficiálne výsledky volieb oznámi v nedeľu o 12:00.

Bárány zároveň potvrdil, že napriek tomu, že dnes komisia dostala viac ako 30 podnetov rôzneho charakteru, nezaznamenali vážne narušenie volebného procesu.

Na rozdiel od prvého kola volieb, keď sa pre incident, pri ktorom opitý muž v obci Medzany na východnom Slovensku vyniesol z volebnej miestnosti urnu s odovzdanými hlasmi, predlžovalo moratórium, v sobotu hlasovanie skončilo podľa plánu. Sledujte s nami spočítavanie hlasov v TOMTO ČLÁNKU.

21:22 Zuzana Čaputová očakáva, že súboj s Marošom Šefčovičom bude tesný, myslí si, že bude nižšia volebná účasť. Na otázku, či má obavy, odpovedala, že „ani nie“. Ak by nevyhrala, potvrdila, že plánuje kandidovať do NR SR v budúcoročných parlamentných voľbách.

21:11 Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová sa už nachádza vo svojom volebnom štábe. Očakávajú sa stovky hostí.

Pozvánku dostal aj končiaci prezident Andrej Kiska a emeritný arcibiskup Robert Bezák. Spomedzi politikov by mali prísť zástupcovia Progresívneho Slovenska a Spolu. Okrem dobrovoľníkov z kampane z celého Slovenska by sa na volebnej noci mali zúčastniť aj herci ako napríklad Zuzana Fialová, Táňa Pauhofová či herec Richard Stanke.

Nálada v štábe je skôr optimistická, ale niektorí hostia sa obávajú nízkej volebnej účasti, ktorá môže ovplyvniť výsledky. V jej štábe predpokladajú, že výsledky by mohli byť zrejmé medzi polnocou a jednou hodinou rannou.

20:04 Aktivisti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK aj počas druhého kola prezidentských volieb zbierajú podpisy pod Petíciu za lepšiu ochranu prírody. Svoj podpis môžu občania pridať pred vybranými volebnými miestnosťami v Bratislave, v Košiciach a v Prešove.

Petícia žiada bezzásahový spôsob ochrany prírody na desatich percentách územia Slovenska. Cieľom je zozbierať viac ako 100 000 podpisov, aby sa problémom musel zaoberať parlament.

Prezidentské voľby na Slovensku
Foto: SITA/AP

18:55 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán rieši v súvislosti s voľbami dva tipy podnetov. „Prvé sú tie, na ktoré odpovede sú vlastne usmernenia volebných komisií,“ povedal  predseda komisie Eduard Bárány s tým, že ide napríklad o problematiku dokazovania totožnosti alebo voličských preukazov.

„Druhou skupinou sú podnety týkajúce sa údajných narušení volebného moratória, kde však v mnohých prípadoch ich musíme odstupovať iným orgánom,“ vysvetlil s tým, že pri podnetoch, ktoré spadajú do kompetencie komisie, sa tá venuje zabezpečovaniu dôkazov alebo vyžiadavaniu stanovísk dotknutých osôb.

18:39  Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nemá informácie o žiadnych mimoriadnych udalostiach, ktoré by vznikli v súvislosti so sobotňajším hlasovaním. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. Občania po celom Slovensku využívajú svoje volebné právo veľmi pokojným, disciplinovaným spôsobom,“ povedal.

18:27 Pri voľbách sú na Slovensku prítomní aj pozorovatelia OBSE, pričom podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Bárányho boli prítomní aj na zasadnutí štátnej komisie. „Navštívili aj nejaké okresy a okrsky,“ povedal s tým, že pozorovatelia majú právo pozorovať priebeh volieb kdekoľvek v SR vrátane sčítania hlasov.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Sliač
Volebná urna počas otvorenia volebných miestností na Sliači v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Sliač, 30. marec 2019. Foto: SITA/Jakub Julény.

17:34 Medzi väzňami v Leopoldove bol zatiaľ o druhé kolo prezidentských volieb o niečo menší záujem ako o prvé kolo.  Komisia bola v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody dopoludnia štyri hodiny, obvinení a odsúdení s hlasovacími preukazmi mohli voliť do prenosnej volebnej schránky.

Okrsková volebná komisia číslo štyri bola v Leopoldove zriadená špeciálne pre potreby väznice, sídli však mimo nej. Popoludní je už bez práce, napriek tomu nemôže schránku s hlasovacími lístkami otvoriť skôr ako o 22. hodine.

„Musíme byť stále pripravení, pretože ak by do väznice priviezli niekoho s hlasovacím preukazom a chcel by voliť, tak tam musíme znovu dobehnúť,“ vysvetlil Štiták. Inak to majú vyriešené v podobnom zariadení v Hrnčiarovciach nad Parnou, tam volebná komisia sídli priamo v Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

16:56 Šancu voliť v druhom kole prezidentských volieb dostali aj pacienti Univerzitnej nemocnice s poliklinikou L. Pasteura v Košiciach. V areáli nemocnice na Rastislavovej ulici túto možnosť v porovnaní s prvým kolom spred dvoch týždňov využilo viac voličov.

Viacerí však kvôli absencii hlasovacích preukazov voliť nemohli. Nemocnica zriadila provizórnu volebnú miestnosť na Rastislavovej ulici v X. pavilóne na oddelení liečebnej výživy. Komisia na voľbu v týchto priestoroch vyčlenila jednu popoludňajšiu hodinu. Volebnú miestnosť priamo v nemocnici nevyužili iba pacienti, ale aj personál nemocnice.

16:37 V Nitre sa dnes počas druhého kola prezidentských volieb konajú tri rôzne petičné akcie v súvislosti s hazardom. Dve z nich chcú hazard zakázať. Tretiu organizuje Asociácia zábavy a hier a deklaruje cieľ obmedziť hazard na území mesta. Voličov pred volebnými miestnosťami oslovujú viaceré skupiny petičiarov.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, tri petičné akcie v Nitre
Zber podpisov pod petíciu proti hazardu pred volebnými miestnosťami. Nitra, 30. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran.

16:09 Víťazka prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová neočakáva, že sa zopakuje scenár spred dvoch týždňov, keď vyhrala s výrazným náskokom.

„Je prirodzené, že keď sme už len dvaja kandidáti, tak ten pomer hlasov sa rozdelí medzi dvoch. Očakávam skôr tesnejší rozdiel,“ povedala pre novinárov po tom, čo odvolila na pezinskej materskej škole. Priznala, že už je rada, že desaťmesačná kampaň sa končí. Podľa jej slov s víťazstvom neráta, vie, že za dva týždne sa mohol pomer síl preskupiť, prípadne si niektorí ľudia mohli povedať, že netreba ísť voliť.

Čaputová potvrdila, že na jej volebnú noc pozvala aj prezidenta Andreja Kisku, uvidí, či sa zastaví. Kiska jej v kampani vyjadril podporu. Politikov veľmi nepozývali, do centrály by však mali prísť ľudia z koalície Progresívne Slovensko – Spolu. Okrem toho pozvali dobrovoľníkov z celého Slovenska.

To, či by v kampani niečo urobila inak, povedať zatiaľ nevie, hovorí, že potrebuje trochu väčší časový odstup. „To, čo sme si naplánovali, sme stihli,“ povedala s tým, že posledné týždne boli náročné a intenzívne. Priznala, že súčasťou toho je aj únava a je rada, že sa to dnes končí.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Zuzana Čaputová
Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová s dcérami a jej partner Peter Konečný počas volebného aktu v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Pezinok, 30. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.

15:41 V nízkotatranskej podhorskej obci Mýto pod Ďumbierom v okrese Brezno prišlo v druhom kole prezidentských volieb do 15:00 voliť aj 30 občanov na voličské preukazy. „Ráno tu bola aj ministerka vnútra SR Denisa Saková, ktorá smerovala podľa jej slov na Chopok,“ uviedla zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Dagmar Komorová a dodala, že z miestnych 442 oprávnených voličov už odvolilo 104 občanov. Doplnila tiež, že oproti prvému kolu volieb je turistov menej, pretože tento týždeň už končí aj sezóna v miestnom lyžiarskom stredisku.

Oveľa veselšie je vo vedľajšej menšej obci Bystrá, kde do 15:30 volilo viac ako 230 ľudí s voličskými preukazmi a približne len 30 miestnych obyvateľov. „Nahlásilo sa k nám voliť asi 400 ľudí z Kosodreviny, ktorí sú na zimnom festivale Grape Lyžarák na Kosodrevine,“ uviedla k zvýšenej účasti dobre naladených v rade stojacich voličov zapisovateľka okrskovej volebnej komisie v Bystrej Jana Švantnerová.

15:26 „Voľby sú v celom Banskobystrickom kraji zatiaľ pokojné a bez problémov,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

15:09 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány predpokladá, že oficiálne výsledky volieb budú známe v podobnom čase ako po prvom kole. „Rozhodne nebudem tlačiť na odborný sumarizačný útvar, aby to bolo čím skôr. Radšej v pokoji spraviť túto náročnú prácu,“ dodal.

14:57 Jezersko je obec v okrese Kežmarok v údoli Spišskej Magury. V blízkosti obce sa nachádza Jezerské jazero, ktoré je prírodnou rezerváciou, a lyžiarske stredisko. Ako uviedol starosta obce Milan Krempaský, Jezersko nie je veľká obec a nemá veľa domov. Viaceré dreveničky po pôvodných obyvateľoch predali a dnes slúžia ako chalupy.

Značnú časť voličov v Jezersku preto tvoria práve cezpoľní. Obec má len 76 obyvateľov a v prvom kole prezidentských volieb tu volilo na základe hlasovacích preukazov 36 voličov. „Vzhľadom na to, že lyžovačka už nie je, predpokladám, že cezpoľných voličov v druhom kole bude menej,“ doplnil starosta.

14:48 Priebeh druhého kola volieb prezidenta je aj v popoludňajších hodinách pokojný. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. „Občania a do veľkej miery aj členovia volebných komisii využívajú infolinky,“ uviedol s tým, že týmto spôsobom sa riešia napríklad nezrovnalosti o totožnosti alebo trvalom pobyte voličov .“Kolegovia z odboru volieb sa snažia na ne odpovedať a usmerniť,“ povedal.

14:37 Predseda Národnej rady SR Andrej Danko využil možnosť voličského preukazu a odvolil mimo miesta svojho trvalého bydliska.

14:33 Najdlhšej obci na Slovensku – musí stačiť jedna volebná miestnosť. „Vzhľadom na dĺžku našej obce sa volebná miestnosť nachádza historicky dlhodobo v strede obce – v kultúrnom dome, aby voliči, ktorí prichádzajú k volebnej urne z horného aj dolného konca, mali rovnakú vzdialenosť,“ uviedla starostka Kristína Gregoričková.

14:12 Od budúcej hlavy štátu splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky očakáva, že sa s otázkami menšín bude zaoberať vo väčšej miere.

13:38 Do Kútov na Záhorí prichádza voliť prezidenta množstvo Slovákov, ktorí študujú alebo žijú v Českej republike. Obe okrskové volebné komisie majú preto plné ruky práce, najmä po príchode vlakov. Tomáš, ktorý pochádza z Martina, prišiel z Brna na bicykli, svoj voličský hlas odovzdal v cyklistickom oblečení.

13:16 V zariadení pre seniorov v Prešove bol o voľby tradične záujem, najstarším voličom bol 96-ročný Imrich Pavlík, ktorý prežil už 14 prezidentov.

12:59 Volebná miestnosť v Detvianskej Hute je umiestnená v priestoroch autobusovej zastávky

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Detvianska Huta
Volebná miestnosť v Detvianskej Hute, ktorá je umiestnená v priestoroch autobusovej zastávky v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Detvianska Huta, 30. marec 2019. Foto: SITA/Jakub Julény.

12:41 Priebeh druhého kola prezidentských volieb je zatiaľ pokojný. Skonštatoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Barány s tým, že zatiaľ nič vážnejšie nenarušilo priebeh hlasovania. Dodal, že komisia priebežne rieši niekoľko desiatok podnetov, ktoré sú však bežné pri každých voľbách.

12:32 Potrebujeme voliť politikov, ktorí budú pokračovať v tom najdôležitejšom, a to je vrátiť dôveru ľudí štátu, vyhlásil prezident Andrej Kiska.

12:07 Ivan Gašparovič odvolil spoločne s manželkou na Gymnáziu na Metodovej ulici v Bratislave.

11:58 Dôchodcovia v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb SENIUM (SENIUM) na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici majú o voľby menší záujem, ale voliť chodia. V zariadení ich má trvalý pobyt 56 a celkom je v tunajších dvoch volebných okrskoch registrovaných 1666 oprávnených voličov.

Ako agentúru SITA informovali predsedníčky obidvoch volebných okrskov, do 11:00 tu odvolilo asi 15 percent z nich a päť ich prišlo uplatniť svoje právo aj s voličským preukazom. Na sídlisku je pritom na uliciach čulý ruch, lebo ľudia robia poriadok okolo svojich domov v rámci jarného upratovania.

Voliť už bola aj Anna Slamková, ktorá je v domove už 14 rokov. „Volila som tak isto ako pred dvoma týždňami, pokladám to za svoju povinnosť,“ uviedla pre agentúru SITA 81-ročná pani. „Prišlo nám usmernenie od komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej, aby sme zaistili takúto možnosť pre týchto ľudí, ktorí sú 15 v našom zariadení,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka SENIUM Jana Dupáková s tým, že o voličský preukaz nepožiadal nikto zo 111 klientov domova.

Pred vchodom do areálu domova SENIUM sú aj dvaja zberatelia podpisov pod petíciu „Chceme Banskú Bystricu bez hazardu“. Doteraz sa im podarilo vyzbierať viac ako 150 podpisov. Petícia má vyzvať mestské zastupiteľstvo, aby prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakáže možnosť umiestniť herne v budovách na území mesta. Za petíciou stojí poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Rattajová, ktorá túto petíciu rozbehla v Bratislave v septembri 2018 a postupne ju rozširuje aj do ďalších krajských miest.

11:25 Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb už odovzdal aj premiér Peter Pellegrini.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Peter Pellegrini
Premiér SR Peter Pellegrini počas volebného aktu v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Banská Bystrica, 30. marec 2019. Foto: SITA/Peter Rusko.

11:12 Kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič pozýva všetkých ľudí, aby prišli v sobotu voliť. „Aby sme mali tak vysokú volebnú účasť, ako bola minule v Bratislave,“ povedal Šefčovič novinárom po tom, ako bol so svojou rodinou voliť v základnej škole v bratislavskej Karlovej Vsi.

Ako povedal, v tejto škole jeho manželka učila a chodili do nej aj jeho dcéry. Verí, že volebná účasť bude vysoká vo všetkých regiónoch Slovenska. Či očakáva tesný výsledok medzi ním a kandidátkou Zuzanou Čaputovou, nepovedal. „Uvidíme za pár hodín. Apelujem, aby bola volebná účasť čo najvyššia, pretože od toho sa odvinie legitimita budúceho prezidenta,“ dodal. Preto robil všetko preto, aby do poslednej chvíle komunikoval svoj sociálny program.

Šefčovič si uvedomuje, že SR potrebuje celospoločenský zmier a viac pokoja. „Napätie nám odčerpáva sily od tých tém, ktoré musí Slovensko riešiť. Aby sme si vedeli nakresliť, akú krajinu chceme o päť, desať rokov,“ povedal. V sobotu pozval svoju rodinu na obed, po ktorom chce príjemné počasie využiť na prechádzku popri Dunaji.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Maroš Šefčovič
Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič s manželkou (vpravo) a dcérou počas volebného aktu v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Bratislava, 30. marec 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.

10:42 Prezident Andrej Kiska prišiel do volebnej miestnosti v budove Mestského úradu v Poprade aj s manželkou Martinou.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou počas volebného aktu v budove Mestského úradu v Poprade v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Poprad, 30. marec 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

10:20 Exprezident Rudolf Schuster odvolil vo volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Prezdidentské voľby 2019 na Slovensku, Rudolf Schuster
Exprezident SR Rudolf Schuster počas volebného aktu v areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Košice, 30. marec 2019. Foto: SITA/Ivan Fleischer.

9:31 Volebné miestnosti, ktoré sa nachádzajú na prízemí Strednej priemyselnej školy v Trnave, boli vydezinfikované a pripravené na voľby. Voličov o tom informuje oznamom na vstupe do školy jej riaditeľ Ľudovít Šimun. V škole na Komenského ulici, ktorú uprostred týždňa zasiahla vírusová epidémia, sú umiestnené volebné miestnosti okrskov sedem a osem.

Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie Ruženy Olešovskej členovia komisie majú informácie o epidémii, žiadnym spôsobom to však prípravu na voľby ani samotné voľby neovplyvnilo. Voliči si môžu oznam o opatreniach prečítať na dverách budovy, komisia podľa nej nezaznamenala v tejto súvislosti žiadne výhrady.

V Strednej priemyselnej škole na Komenského ulici v Trnave z celkového počtu 635 študentov ochorelo viac ako sto študentov a pedagógov. Presnú príčinu červených ochorení sa epidemiológom zistiť nepodarilo, riaditeľ školy Ľudovít Šimun udelil v závere týždňa študentom riaditeľské voľno. V škole boli v rámci štátneho zdravotného dozoru nariadené protiepidemické opatrenia zamerané na dôkladné vykonanie povrchovej a plošnej dezinfekcie a dezinfekcie kuchynského riadu.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku (2. kolo)
Volebný akt a volebná urna počas otvorenia volebných miestností na Sliači v rámci druhého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019. Sliač, 30. marec 2019. Foto: SITA/Jakub Julény.

9:05 Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Štvrtým občanmi zvoleným prezidentom sa v marci 2014 stal Andrej Kiska. Jeho päťročné funkčné obdobie sa končí na poludnie 15. júna tohto roka, keď inaugurujú nového prezidenta.

8:38 Pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií zabezpečuje polícia. Polícia vyzýva verejnosť, aby akékoľvek poznatky o možnom narušení volieb okamžite oznámili na najbližšie policajné oddelenie alebo na bezplatné číslo 158.

8:13 V druhom kole prezidentských volieb budú opäť voliť do prenosnej urny aj pacienti a zamestnanci Fakultnej nemocnice Nitra. Tentokrát prejavilo záujem o voľbu hlavy štátu 19 pacientov a päť lekárov, ktorí budú práve v službe.

„Sprevádzajúcou osobou bude vedúca odboru ošetrovateľstva Melanie Beťková. Tá sa s volebnou komisiou stretne v sobotu 30. marca o 8:00 pred Klinikou fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie,“ informovala dnes médiá hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková.

Zákaz návštev, ktorý platil v nemocnici v súvislosti so zvýšeným výskytom chrípkových ochorení od 15. februára, už zrušili. Trval zhruba dva mesiace. V prvom kole prezidentských volieb 16. marca malo v nitrianskej nemocnici záujem voliť 23 ľudí. Nakoniec ich odvolilo menej, pretože sa ukázalo, že niektorí pacienti nemali vybavený voličský preukaz.

7:47 Prezident má viaceré kompetencie voči všetkým zložkám moci.

7:36 Až do zatvorenia volebných miestností platí informačné moratórium. Začalo platiť vo štvrtok 28. marca a trvá až do skončenia hlasovania. Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ak „bude potrebné voľby v niektorom z okrskov predĺžiť, bude moratórium platiť až do uzavretia poslednej volebnej miestnosti“.

7:24 Voličom na prípadné otázky odpovedia pracovníci ministerstva vnútra na tradičnej volebnej telefonickej infolinke. K dispozícii je počas celého hlasovania, od 7:00 do 22:00. Volať sa dá na bratislavské telefónne čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým subjektom či obciam.

7:09 Na hlasovacom lístku voliči nájdu mená dvoch kandidátov, ktorí získali najviac hlasov v prvom kole volieb hlavy štátu 16. marca. Hlasovať za svojho favorita treba zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom. Vyznačiť treba iba jedného kandidáta, hlasovací lístok vložiť do obálky a tú vhodiť do volebnej urny. Hlasovací lístok so zakrúžkovanými poradovými číslami viacerých kandidátov bude neplatný.

7:00 Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti. V druhom kole piatych priamych volieb prezidenta Slovenskej republiky dá hlasovať od 7:00 do 22:00 v 5 940 volebných okrskoch, teda volebných miestnostiach. Výnimkou je obec Lúčka kde sa volebné miestnosti otvorili už o 6:00.

Viac o téme: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku: Výsledky prezidentských volieb

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Maroš ŠefčovičZuzana Čaputová