Prezidentské voľby v USA budú vyšetrovať, prokurátori dostali súhlas ministra Barra

Prezidentské voľby v USA 2020
Priaznivec prezidenta Trumpa drží transparent na jeho podporu počas prezidentských volieb 2020 v USA. 3. november 2020 Foto: SITA/AP

Americký minister spravodlivosti William Barr v utorok povolil federálnym prokurátorom zaoberať sa sťažnosťami na podvody, ktoré údajne sprevádzali nedávne prezidentské voľby. Predmetom vyšetrovania majú byť iba tvrdenia, ktoré sú „jasné a dôveryhodné“, uviedol Barr.

Vyšetrovania volebných podvodov sú zvyčajne vecou jednotlivých štátov, Barr však uviedol, že to nie je absolútne platné pravidlo. V minulotýždňových prezidentských voľbách zvíťazil demokratický kandidát Joe Biden.

Úradujúci prezident Donald Trump však stále odmieta uznať prekážku. Prezidentov štáb sa v Pensylvánii snaží súdnou cestou zastaviť pokračovanie sčítavania hlasov. Tým by sa zabránilo vyhláseniu Bidena za oficiálneho víťaza volieb v štáte.

Federálni prokurátori môžu otvoriť vyšetrovania, ak budú k dispozícii „jasné a viditeľne dôveryhodné obvinenia o nezrovnalostiach, ktoré mali potenciál ovplyvniť výsledok federálnych volieb v danom štáte“, uvádza sa v stanovisku ministra. Zaoberať sa, naopak, nemajú obvineniami, ktoré sú „špekulatívne“ alebo „za vlasy pritiahnuté“.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenWilliam Barr