Prezidentské voľby v USA: Joe Biden ovládol aj Pensylvániu a je víťazom, Donald Trump sľubuje právne kroky (online)

Joe Biden
Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP.

Joe Biden sa stane najstarším zvoleným prezidentom v dejinách USA. Spočítavanie hlasov síce pokračuje, ale vyhral v ďalšom kľúčovom štáte, Pensylvánii, a spolu už má 284 hlasov voliteľov. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

Počas volieb sa mu podarilo na svoju stranu dostať aj štáty Arizona, Wisconsin a Michigan, kde Donald Trump vyhral vo voľbách v roku 2016. Trump je prvý úradujúci prezident, ktorého nezvolili do druhého funkčného obdobia od roku 1992, keď sa to nepodarilo Georgeovi H.W. Bushovi.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Hoci bol volebný deň v utorok 3. novembra, rekordný počet voličov – viac ako 100 miliónov – už hlasoval vopred, vrátane oboch zmienených kandidátov.

Práve v dôsledku predčasného hlasovania prostredníctvom pošty, o ktoré v čase pandémie nového koronavírusu vzrástol záujem, trvalo čakanie na výsledky dlhšie. Mnoho kľúčových štátov malo nevyriešené státisíce hlasovacích lístkov po tom, čo veľký príliv korešpondenčných hlasov spomalil ich rátanie. Výsledky sa ešte počítajú v štátoch Nevada, Georgia, Severná Karolína a Aljaška, ale Trump už Bidena predbehnúť nemôže.

Prezidentské voľby v USA – výsledky

Súčasný šéf Bieleho domu opakovane a nepodložene hovorí o volebnom podvode, čo pomklo niektorých republikánov k tomu, aby ho vyzvali k zmierneniu svojej rétoriky, píše BBC. Prezident svojim poradcom naznačil, že bude napredovať s napadnutím výsledkov na súde. Zatiaľ však v tejto veci nemá žiadnu istú stratégiu.

Trump oznámil svoju kandidatúru už v roku 2017. Zástupca Republikánskej strany v primárkach získal viac ako 18 miliónov hlasov, čo je doterajší rekord.

Biden potvrdil kandidatúru v apríli 2019. Favorizovaným menom Demokratickej strany sa stal po tom, ako v apríli 2020 odstúpil z boja Bernie Sanders.

Američania si okrem prezidenta zvolili aj zástupcov do Snemovne reprezentantov a Senátu Kongresu Spojených štátov.

Online – prezidentské voľby v USA

  • minúta po minúte (časy sú v SEČ)

21:00 Ďakujeme vám za sledovanie online prenosu (minúta po minúte) z prezidentských volieb v USA.

20:51 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti uviedol, že úzka spolupráca medzi Slovenskom a USA bude pokračovať. „Rozhodnuté! Po dlhých hodinách sčítania hlasov blahoželám tímu Joea Bidena a Kamaly Harris. Občania prehovorili,“ napísal Matovič.

20:45 Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa podľa vlastných slov teší na budúcu spoluprácu. „Európa a Spojené štáty zdieľajú systém hodnôt – hodnôt, za ktorými spoločne stojíme“ uviedol.

20:43 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tiež na Twitteri vyjadrila srdečnú gratuláciu Bidenovi a Harrisovej, pričom uviedla, že „EÚ a USA sú priatelia a spojenci, naši občania zdieľajú najhlbšie väzby“. „Teším sa na spoluprácu s novozvoleným prezidentom Bidenom,“ doplnila.

20:41 Predseda Európskej rady Charles Michel vo svojej gratulácii poznamenal, že Európska únia je pripravená zapojiť sa do silného transatlantického partnerstva. „COVID-19, multilateralizmus, klimatická zmena a medzinárodný obchod sú niektoré z problémov, ktoré by Európa chcela spoločne riešiť,“ napísal.

20:39 Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová zablahoželala Bidenovi a špeciálne Harrisovej, ktorá bude prvá žena, prvá Afroameričanka a prvá osoba juhoázijského pôvodu, ktorú zvolili do funkcie viceprezidentky USA. „Toto je veľký a špeciálny moment,“ skonštatovala Sturgeonová.

20:37 Londýnsky starosta Sadiq Khan gratuloval na sociálnej sieti Facebook. „Gratulujem vám k zaslúženému víťazstvu,“ napísal a doplnil, že Londýn sa teší na spoluprácu. „Je čas vrátiť sa k stavaniu mostov, nie múrov,“ dodal.

20:35 Gratuláciu pripojil aj newyorský guvernér Andrew Cuomo, ktorý sa s Trumpom dostal do mnohých sporov. „Toto je historický deň. Po temnote, rozdeľovaní a nenávisti uplynulých štyroch rokov Amerika prehovorila a odmietla viac,“ uviedol vo vyhlásení s tým, že „dnes ideme vpred v nádeji a pokroku“.

20:33 „Američania si zvolili ich prezidenta. Gratulujem Joe Biden a Kamala Harrisová. Musíme ešte veľa urobiť, aby sme prekonali dnešné výzvy. Spolupracujme!“ napísal na Twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron.

20:31 Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas skonštatoval, že je dobré, že „konečne máme nejaké jasné čísla. Tešíme sa na spoluprácu s ďalšou americkou vládou. Chceme investovať do našej spolupráce pre nový transatlantický začiatok, novú dohodu“.

20:29 Bidenovi a Harrisovej zagratuloval aj kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý pripomenul, že krajiny sú blízki priatelia, partneri a spojenci. „Je medzi nami vzťah, ktorý je na svetovej scéne jedinečný. Naozaj sa teším na spoluprácu a na to, že na tom s vami dvomi budem stavať,“ napísal na Twitteri.

20:27 Ku gratulantom sa pripojil aj bývalý floridský guvernér Jeb Bush, ktorý bol Trumpovým protikandidátom v republikánskej strane do volieb v roku 2016. Na Twitteri napísal, že sa po väčšinu svojho dospelého života modlil za prezidenta a bude sa modliť aj za Bidena a jeho úspech. „Teraz je čas vyliečiť hlboké rany. Mnohí sa na teba spoliehajú, že ich povedieš,“ doplnil.

20:25 Víťazom tohtoročných prezidentských volieb zagratuloval aj republikánsky senátor a prezidentský kandidát z roku 2012 Mitt Romney, ktorý sa vyjadril, že s manželkou poznajú Bidena a Harrisovú ako „ľudí dobrej vôle a obdivuhodného charakteru“. „Modlíme sa, aby im Boh požehnal v nasledujúcich dňoch a rokoch,“ napísal na Twitteri. Senátor Utahu je najhlasnejším kritikom Donalda Trumpa v Republikánskej strane, poznamenáva agentúra AP.

20:23 „Amerika prehovorila a demokracia vyhrala,“ napísal na Twitteri 42. prezident Bill Clinton, ktorý tiež predpovedal, že Biden s Harrisovou budú „slúžiť nám všetkým a všetkých nás spoja“.

20:21 Barack Obama, ktorého bol Joe Biden viceprezidentom, vyhlásil, že „nemôže byť pyšnejší“ na to, že im obom môže zagratulovať k víťazstvu. Biden má podľa jeho slov, „čo je treba na to, aby bol prezidentom, a už sa týmto spôsobom správa“, pretože do Bieleho domu príde čeliac „sérii mimoriadnych výzev, ktorým žiadny prichádzajúci prezident ešte nečelil“.

20:19 Jimmy Carter, 39. prezident USA, v stanovisku uviedol, že sú s manželkou Rosalynn „pyšní“ na dobre vedenú kampaň Bidena a Harrisovej a na to, že vidia „pozitívnu zmenu, ktorú prinesú nášmu národu“.

20:17 Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová vo vyhlásení uviedla, že dnešok znamená úsvit nového dňa nádeje pre Ameriku. „Rekordných 75 miliónov Američanov odovzdalo svoje hlasy, aby zvolilo Joea Bidena za prezidenta Spojených štátov Amerických – je to historické víťazstvo, ktoré dalo demokratom mandát konať,“ vyjadrila sa. Na Twitteri tiež napísala, že je čas sa zotaviť a znovu spojiť.

20:15 Bývalá ministerka zahraničných vecí a neúspešná prezidentská kandidátka z roku 2016 Hillary Clintonová označila výsledok volieb za odmietnutie prezidenta Trumpa a „novú stránku pre Ameriku“. „Voliči prehovorili a vybrali si Joea Bidena a Kamalu Harrisovú za nášho ďalšieho prezidenta a viceprezidentku,“ napísala Clintonová.

20:13 „Rešpektujeme výsledok amerických volieb. Napriek tomu, že ich priebeh bol do poslednej chvíle veľmi napätý, dúfam, že spochybňovanie priebehu volieb Donaldom Trumpom nebude mať dopad na právny štát a demokratické inštitúcie v USA,“ uviedol v reakcii štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Riziko, ktoré so sebou nesie nerešpektovanie výsledku, je podľa Klusa obrovské, pretože bude znamenať možnosť napodobňovať tento scenár všade vo svete. Ako dodal, bude to mať zásadný vplyv na dôveru v demokraciu ako takú.

20:08 K výsledkom amerických prezidentských volieb sa už vyjadril aj český premiér Andrej Babiš.

20:01 Joe Biden s manželkou Jill a Kamala Harris s manželom Dougom Emhoffom sa v sobotu večer prihovoria národu. Štvorica vystúpi vo Wilmingtone v Delaware, kde Biden žije.

19:48 Joe Biden má už 290 hlasov voliteľov, triumfoval aj v štáte Nevada. Spočítané hlasy tak už nemajú len v štátoch Georgia, Severná Karolína a Aljaška.

19:39 Budúcemu americkému prezidentovi aj viceprezidentke Kamale Harrisovej zablahoželal už aj britský premiér Boris Johnson. a pridal tri témy pre budúci spoluprácu, ktorými sú klimatická zmena, obchod a bezpečnosť.

19:35 Slovenský šéf diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) sa k výsledkom amerických prezidentských volieb vyjadrí, keď na to príde čas. „Po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb,“ napísal na sociálnej sieti Facebook. Slovensko je však podľa neho pripravené na úzku spoluprácu s budúcim americkým prezidentom. „Želám si, aby sa posilnili a zlepšili vzťahy USA s EÚ, potrebujeme sa viac ako kedykoľvek predtým,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:30 Donald Trump zatiaľ neuznal porážku a namiesto toho sľúbil právne kroky, prostredníctvom ktorých chce zvrátiť výsledok boja o Biely dom. „Naša kampaň začne súdne konanie, aby zabezpečila plné dodržiavanie zákonov o voľbách a nastúpenie právoplatného víťaza,“ uvádza sa v Trumpovom stanovisku. Súčasný prezident v ostatných týždňoch aj po volebnom dni hovoril o podvode a nesprávnom zaobchádzaní, na svoje tvrdenia však neposkytol dôkazy.

Prezidentské voľby v USA 2020
Ľudia oslavujú víťazstvo Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách. Harrisburg (Pensylvánia), 7. november 2020. Foto: SITA/AP.

19:10 Víťazstvo 77-ročného Joea Bidena prišlo po niekoľkých dňoch neistoty, počas ktorých volební predstavitelia rátali obrovské množstvo korešpondenčných hlasov, ktoré celý proces spomalili. Svoj hlas celkovo odovzdalo rekordných 145 miliónov voličov a mnohí práve prostredníctvom pošty. Biden dosiaľ získal viac ako 74 miliónov hlasov.

18:44 Joe Biden krátko po oznámení, že vyhral v Pensylvánii, ktorá bola pre oboch kandidátov kľúčová, v stanovisku uviedol, že je načase, aby sa Amerika zjednotila a uzdravila. „Po skončení kampane je čas zanechať hnev a tvrdú rétoriku a spojiť sa ako národ,“ vyhlásil Biden, pričom nespomenul svojho oponenta Donalda Trumpa.

18:20 Nová viceprezidentka Kamala Harrisová sa zrátaní hlasov v Pensylvánii vyjadrila, že ich čaká veľa práce. „V týchto voľbách ide o oveľa viac ako o Joea Bidena alebo o mňa. Je to o duši Ameriky a našej ochote bojovať za ňu,“ napísala na Twitteri. Kalifornská senátorka sa víťazstvom zapísala do histórie, ako prvá žena, prvá Afroameričanka a prvá osoba juhoázijského pôvodu, ktorú zvolili do funkcie viceprezidentky USA.

18:12 Joe Biden na Twitteri uviedol, že je pred ním ťažká práca, ale bude prezidentom všetkých Američanov a je mu cťou, že si ho Američania vybrali.

17:50 Donald Trump je prvý úradujúci prezident, ktorého nezvolili do druhého funkčného obdobia od roku 1992, keď sa to nepodarilo Georgeovi H.W. Bushovi.

17:34 Joe Biden je víťazom volieb, ovládol aj štát Pensylvánia a spolu už má 284 hlasov voliteľov. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

14:26 Donald Trump dal najavo, že porážku tak skoro neuzná. Súčasný šéf Bieleho domu opakovane a nepodložene hovorí o volebnom podvode, čo pomklo niektorých republikánov k tomu, aby ho vyzvali k zmierneniu svojej rétoriky, píše BBC. Prezident svojim poradcom naznačil, že bude napredovať s napadnutím výsledkov na súde. Zatiaľ však v tejto veci nemá žiadnu istú stratégiu.

13:05 Joe Biden je presvedčený, že v prezidentských voľbách, v rámci ktorých ešte stále rátajú hlasy, porazí prezidenta Donalda Trumpa. „Vyhráme tento zápas,“ povedal v piatok v noci podporovateľom vo Wilmingtone v Delaware, kde vystúpil so svojou spolukandidátkou Kamalou Harris. Ako informuje spravodajský portál BBC, piatkové vystúpenie bolo pôvodne plánované ako víťazná reč, Biden je však pri vyhlásení sa za víťaza volieb opatrný, rovnako ako americké médiá.

10:53 Väčšina amerických akciových indexov v piatok uzavrela nižšie. Mierne oslabenie uzavrelo týždeň, ktorému dominovali stále nerozhodnuté prezidentské a kongresové voľby, ktoré priniesli burze najväčší týždenný zisk od apríla.

Hoci ešte nie je rozhodnuté, predčasné výsledky naznačujú rovnováhu medzi republikánmi a demokratmi v Kongrese, čo zvýšilo očakávania investorov, že sa vo Washingtone udrží politika priateľská k podnikaniu.

V piatok síce index S&P 500 oslabil o menej ako 0,1%, celkovo si ale za týždeň pripísal zisk 7,3%. Piatkový pokles bol jeho prvý v týždni. Index S&P 500 oslabil o menej ako 0,1 % na 3 509,44 bodu a priemyselný index Dow Jones o 0,2 % na 28 323,40 bodu. Naopak technologický Nasdaq posilnil o menej ako 0,1 % na 11 895,23 bodu.

9:00 Spojené štáty i celý svet stále čakajú na to, či 270 hlasov voliteľov potrebných na zvolenie získa Joe Biden alebo Donald Trump. Hlasy stále počítajú v piatich štátoch – Nevada, Georgia, Pensylvánia, Severná Karolína a Aljaška. V posledných dvoch uvedených priebežne vedie Donald Trump, v prvých troch má náskok Joe Biden.

Prezidentské voľby v USA
Foto: SITA/AP.

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, pokračovať budeme v sobotu.

19:12 Philadelphská polícia vo štvrtok zadržala neďaleko centra, kde počítajú hlasy v prezidentských voľbách, dvoch ozbrojených mužov, ktorí nemali povolenie na držbu zbraní. Polícia podľa vlastných údajov dostala informácie o vyzbrojenej dvojici, ktorá sa pohybuje po Philadelphii a vo vozidle Hummer smeruje k centru. Muži po zadržaní priznali, že auto, ktoré policajti videli v blízkosti, patrí im. Vo vozidle našli muži zákona aj ďalšiu zbraň.

18:46 Významný republikánsky senátor podľa vlastných slov nevidel dôkazy, ktoré by podporili nepodložené tvrdenia prezidenta Donalda Trumpa o tom, že demokrati sa pokúšajú „ukradnúť“ voľby a označil tieto slová za „veľmi znepokojujúce“. Senátor Pat Toomey z Pensylvánie, ktorá je ako jeden z kľúčových štátov momentálne v centre pozornosti celého sveta, sa v piatok vyjadril, že „jednoducho nie sú žiadne dôkazy“, ktoré by mu niekto ukázal, a podporovali by Trumpove štvrtkové tvrdenia o rozsiahlych podvodoch alebo korupcii.

15:48 Trumpovo vedenie v štáte Pensylvania sa postupne začalo strácať, keď začali úrady počítať korešpondenčné hlasy. V prípade, že bude rozdiel medzi kandidátmi menší ako pol percentuálneho bodu, malo by na základe tamojších zákonov nasledovať prepočítanie hlasov.

14:59 Joe Biden získal náskok pred prezidentom Donaldom Trumpom v kľúčovom štáte Pensylvánia.

Ako uvádza agentúra AP, s pokračujúcim počítaním hlasovacích lístkov sa Biden v piatok ráno dostal pred Trumpa o takmer šesťtisíc hlasov. Súčasný prezident pritom v Pensylvánii musí vyhrať, aby si udržal šancu na znovuzvolenie.

11:01  Joe Biden získal náskok pred Donaldom Trumpom v kľúčovom štáte Georgia. Niekdajší viceprezident v štáte, ktorý je pre súčasného prezidenta kľúčový a bol dlhodobo baštou republikánov, vedie o 917 hlasov.

Podľa agentúry The Associated Press je však ešte skoro vyhlásiť tam Bidenovo víťazstvo, keďže je v štáte potrebné zrátať ešte tisícky hlasov. Mnohé sa však nachádzajú v okresoch, kde viedol Biden. Je tiež šanca, že by hlasy v Georgii museli prejsť prepočítaním. Na základe tamojších zákonov možno požiadať o prepočítanie, ak je rozdiel medzi kandidátmi menší ako pol percentuálneho bodu.

8:23 Spojeným štátom nikto nikdy nevezme ich demokraciu, mieni demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden. Vyjadril sa tak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter po tom, čo prezident Donald Trump znova bez dôkazov tvrdil, že sa demokrati usilujú od neho „ukradnúť“ prezidentské voľby. „Nikto nám našu demokraciu nezoberie. Nie teraz, nikdy. Amerika zašla príliš ďaleko, vybojovala príliš veľa bitiek a vydržala príliš veľa, aby to umožnila,“ tweetoval vo štvrtok večer Biden.

8:00 Spojené štáty i celý svet stále čakajú na to, či 270 hlasov voliteľov potrebných na zvolenie získa Joe Biden alebo Donald Trump. V niekoľkých dôležitých štátoch ešte stále rátajú hlasy, tento proces však napreduje bez väčších komplikácií.

Vďaka víťazstvám v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin je vo vedúcej pozícii Biden, ako však poznamenáva agentúra AP, Trump sa nehodlá vzdať. Jeho tvrdenia o Demokratoch sú však nepodložené a štátne ani federálne úrady dosiaľ nehlásili žiadne prípady volebného podvodu.

Prezidentské voľby v USA
Podporovatelia Donalda Trumpa počas protestu v Detroite. Foto: Nicole Hester/Ann Arbor News via AP.

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, pokračovať budeme vo piatok.

19:10 Súd v americkom štáte Georgia zamietol žalobu tamojšej Republikánskej strany a kampane prezidenta Donalda Trumpa, v ktorej žiadali, aby zabezpečil dodržiavanie štátnych zákonov pri spracovaní hlasovacích lístkov voličov hlasujúcich v predstihu v jednom z tamojších okresov.

Sudca vyššieho súdu v okrese Chatham James Bass nevysvetlil, prečo sa tak rozhodol, uvádza agentúra AP. V okrese sa nachádza mesto Savannah, kde majú veľkú podporu demokrati. Žalujúce strany vyjadrili na súde obavy o 53 hlasovacích lístkov, ktoré podľa pozorovateľov neboli súčasťou pôvodnej várky hlasovacích lístkov. Volební predstavitelia v okrese svedčili, že všetkých 53 lístkov dostali včas.

17:45 Dolár v úvode štvrtkového obchodovania stúpol oproti jenu. Stále ešte nie je jasné, kto po amerických voľbách bude riadiť Biely dom, ale trhy rátajú s tým, že politika priateľská voči podnikaniu bude pokračovať.

Trhy predpokladajú, že výsledkom volieb nebude jednoznačná kontrola Kongresu republikánmi alebo demokratmi, čo by mohlo znamenať, že sa zachovajú nízke dane a mierna regulácia.

Dolár oproti japonskému jenu posilnil na 104,27 JPY/USD zo stredajšej uzatváracej úrovne 104,26 JPY/USD. Spoločná európska mena si však voči doláru prilepšila na 1,1782 USD/EUR z hodnoty 1,1736 USD/EUR.

15:25 Tím medzinárodných pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorý monitoroval voľby v USA, považuje tvrdenia prezidenta Donalda Trumpa o volebných nezrovnalostiach za „nepodložené“. Podľa pozorovateľov tiež „poškodzujú dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Samotné voľby organizácia, ktorej členom sú aj Spojené štáty, vo svojej predbežnej správe pochválila s tým, že „aj napriek právnej neistote a logistickým výzvam“ boli dobre riadené. „Neskoré právne výzvy a tvrdenia o volebných podvodoch, ktoré neobsahujú dostatočné dôkazy, vyvolali medzi volebnými úradníkmi a voličmi zmätok a obavy,“ poukazuje tiež OBSE.

OBSE tiež ocenila opatrenia, ktoré zaviedli volební úradníci v celej krajine a prispeli k vyššej účasti „napriek výzvam vyvolaným pandémiou ochorenia COVID-19“. Pozorovatelia zároveň zamietli Trumpovu kritiku korešpondenčného hlasovania. „Napriek mnohým verejným vyhláseniam súčasného prezidenta o integrite poštového hlasovania zostal počet a rozsah údajných a hlásených prípadov podvodov súvisiacich s hlasovaním v predstihu zanedbateľný,“ uvádza sa v správe.

OBSE vyslala do USA tím 102 pozorovateľov po pozvánke od tamojších úradov. Po ukončení volebného procesu zverejní záverečné hodnotenie.

12:22 Tisícky demonštrantov sa zatiaľ zišli v mestách naprieč krajinou, od New Yorku po Seattle, aby žiadali spočítanie všetkých doručených hlasov. „Zastavte krádež!,“ znelo zase z Phoenixu.

Protesty vypukli po tom, ako prezident bez dôkazov tvrdil, že hlasovanie aj počítanie hlasov, najmä tých poštových, sprevádzajú rozsiahle problémy. Protestujúci vo Phoenixe, vybavení trumpovskými doplnkami, zaplnili veľkú časť parkoviska pri volebnom centre v okrese Maricopa a nadávali na televíziu Fox News, ktorá ako jedna z prvých ohlásila, že demokratický kandidát Joe Biden je víťazom v Arizone. Vo vstupe do budovy im pritom bránili niekoľkí príslušníci úradu šerifa.

Vo vnútri centra sa však nachádzajú pozorovatelia z oboch hlavných politických strán a procedúru navyše naživo vysielajú. Zástupcovia oboch táborov – demokratického a republikánskeho, tiež vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad šírením nepravdivých správ a spochybňovaním volebného procesu. „Každý by mal chcieť, aby sa započítali všetky hlasy, či už boli doručené poštou alebo osobne,“ uviedli republikán Clint Hickman a demokrat Steve Gallardo a dodali, že „presné spočítanie hlasov chce čas… Toto je dôkaz demokracie, nie podvodu“.

11:36 Desiatky rozhnevaných podporovateľov prezidenta Donalda Trumpa sa zhromaždili pred centrami v Detroite, kde pokračujú v počítaní hlasov, zatiaľ čo tisícky účastníkov protitrumpovských demonštrácií naprieč Spojenými štátmi žiadajú, aby úrady spočítali všetky odovzdané hlasy.

Protesty vypukli po tom, ako prezident bez dôkazov tvrdil, že hlasovanie aj počítanie hlasov, najmä tých poštových, sprevádzajú rozsiahle problémy.

Roztržka v Detroite vypukla krátko predtým, ako agentúra AP oznámila, že Joe Biden vyhral v štáte Michigan. Video, ktoré natočili miestne médiá, ukazuje rozhnevaný dav pred TCF Center a vnútri v hale, pričom im zoradení policajti bránia vo vstupe do priestorov, kde sa počítajú hlasy. Ľudia skandovali „Zastavte počítanie!“ a „Zastavte hlasovanie!“

10:59 Obyvatelia amerického okresu Vigo v západnej časti štátu Indiana sa môžu pochváliť nevšednosťou súvisiacou s tamojšími prezidentskými voľbami. Od roku 1888 sa kandidát, ktorý získal v okrese Vigo najviac hlasov, stal prezidentom USA. Výnimkou boli akurát dve hlasovania – v roku 1908, keď vyhral Theodore Roosevelt, a roku 1952 – vtedy triumfoval Dwight D. Eisenhower. Občania tohto okresu sa nepomýlili od volieb v roku 1956. V súvislosti s aktuálnymi voľbami, v ktorých proti sebe stoja Donald Trump a Joe Biden, web The Guardian upozornil, že ľudia vo Vigu sa tento rok tesne priklonili na stranu republikána Trumpa.

9:54 Akciový trh v USA v stredu výrazne posilnil. K rastu prispeli najviac technologické firmy a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Index S&P 500 uzavrel najvyššie za päť mesiacov, technologický Nasdaq dosiahol najväčší denný prírastok za pol roka.

Prezidentské voľby v USA zatiaľ nemajú jednoznačného víťaza, investori však privítali, že politická moc v krajine zostáva rovnomerne rozdelená medzi demokratov a republikánov, uviedla agentúra AP. Index S&P 500 posilnil o 2,2 % na 3 443,44 bodu, Dow Jones o 1,3 % na 27 847,66 bodu a Nasdaq o 3,9 % na 11 590,78 bodu.

9:14 Zaujímavé je, že štát Arizona bol niektorými médiami označený ako spočítaný a za víťaza označili Joea Bidena, ale pri 88 percentách zrátaných hlasov ich Donald Trump stráca na svojho protikandidáta iba 69-tisíc.

Voľby v USA, protest
Zásah polície voči protestujúcim v Seattli. Foto: SITA/AP.

6:55 Medzi štátmi, ktoré ešte neuzavreli výsledky, je napríklad aj Nevada so šiestimi voliteľmi, kde v roku 2016 zvíťazila Hillary Clintonová.

6:24 Joe Biden má na konte už 264 voliteľov, zatiaľ čo Donald Trump má 214. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty. (výsledky prezidentských volieb v USA)

6:11 Joe Biden zvíťazil aj v Michigane a pripísal si ďalších 16 voliteľov. Podarilo sa mu tak získať na svoju stranu aj ďalší zo štátov, ktoré boli kľúčové pre víťazstvo prezidenta Donalda Trumpa pred štyrmi rokmi.

6:00 Prezidentské voľby v USA budeme sledovať aj vo štvrtok online (minúta po minúte). Spočítavanie hlasov stále pokračuje.

Joe Biden
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden. Foto: SITA/AP.

23:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, pokračovať budeme vo štvrtok.

22:51 Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden podľa vlastných slov nie je pripravený vyhlásiť sa za víťaza volieb, kým pokračuje počítanie hlasov. „Keď sa však počítanie skončí, veríme, že budeme víťazmi,“ skonštatoval v stredu pred novinármi vo Wilmingtone, v štáte Delaware, po boku svojej kandidátky na viceprezidentku, kalifornskej senátorky Kamaly Harris. Biden, ktorý neodpovedal na otázky, zdôraznil, že „musí byť započítaný každý hlas“. Zároveň pritom opätovne ubezpečil, že kampaň síce viedol ako demokrat, no ak sa stane prezidentom, bude prezidentom všetkých Američanov.

22:30 Kampaň prezidenta Donalda Trumpa podala žaloby v snahe pozastaviť počítanie hlasov v Pensylvánii a Michigane a tiež požiadala o prepočítanie hlasov vo Wisconsine.

20:44 Trumpova kampaň požiadala o prepočítanie hlasov vo Wisconsine. Agentúra AP však pripomína, že v minulosti celoštátne prepočítania hlasov vo Wisconsine zmenili výsledné počty len o niekoľko stoviek, Biden vedie o 0,624 percentuálnych bodov z takmer 3,3 milióna spočítaných hlasov.

20:36 Joe Biden sa priblížil k Bielemu domu – vyhral vo Wisconsine, ktorý má 10 hlasov voliteľov a momentálne ich má 248 a Donald Trump 214. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty. (výsledky prezidentských volieb v USA)

19:59 Prezident Donald Trump získal jedného zo štyroch voliteľov v Maine. Rovnaké skóre v tomto štáte si pripísal aj vo voľbách pred štyrmi rokmi, keď súperil s Hillary Clintonovou.

Trump si v Maine získal vidieckejší a konzervatívnejší druhý volebný obvod. V prvom volebnom obvode triumfoval jeho demokratický protikandidát Joe Biden a získal tak troch voliteľov.

Vo väčšine štátov platí systém „víťaz berie všetko“, čo znamená, že ten kandidát, ktorý získa viac voličských hlasov, si na konto pripíše všetkých voliteľov za tento štát. Výnimku tvoria iba Nebraska a spomenutý štát Maine.

18:25 Situácia v kľúčových štátoch Michigan a Wisconsin sa otáča a tesne tu už vedie Joe Biden.

16:30 Neistotu sprevádzajúcu výsledok prezidentských volieb v USA pociťujú aj európske akciové trhy. Hlavné burzové indexy v Londýne, Paríži a Frankfurte v úvode stredajšieho obchodovania evidovali veľké straty po tom, čo úradujúci prezident Donald Trump vyhlásil, že postup pri sčítaní hlasov napadne pred Najvyšším súdom.

Po prechodnom zotavení a následných stratách si indexy popoludní pripisovali zisky. Americký dolár posilňoval voči britskej libre, strácal však oproti euru.

Londýnsky index FTSE 100 si pred 15. hodinou pripisoval 1,25 %, parížsky CAC 40 bol vyššie o 1,70 % a frankfurtský DAX o 1,28 %. Predbežné výsledky poukazujú na tesný súboj medzi Trumpom a jeho demokratickým vyzývateľom Joeom Bidenom v čase, keď na spočítanie ešte čakajú milióny hlasov.

15:59 Zástupcovia kampane demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena oznámili, že sú pripravení bojovať proti akýmkoľvek pokusom prezidenta Donalda Trumpa žiadať Najvyšší súd, aby zabránil spočítaniu všetkých hlasovacích lístkov.

Manažérka Bidenovej kampane Jen O’Malley Dillon označila v stanovisku, ktoré zverejnila v stredu skoro ráno, Trumpove vyhlásenia, že „pôjde na Najvyšší súd“ a že chce, aby sa „skončilo s hlasovaním“ za „prekračujúce všetky medze, neslýchané a nesprávne“. Zároveň tiež uviedla, že Bidenova kampaň má k dispozícii právnické tímy pripravené vzdorovať takýmto snahám. A odkázala, že „vyhrajú“.

Trump v stredu skoro ráno miestneho času predstúpil pred svojich podporovateľov v Bielom dome a sťažoval si na volebné výsledky, pričom proces označil za „obrovský podvod na našom národe“. Žiadne dôkazy o podvodoch však nie sú, upozorňuje agentúra AP.

15:12 Víťaz prezidentských volieb zatiaľ nie je jasný a stále zostávajú stovky tisíc nespočítaných hlasov. Joe Biden má zatiaľ na konte 238 voliteľov, zatiaľ čo Donald Trump má 213. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

14:29 Ako informuje CNN, kľúčové štáty Pensylvánia, Michigan a Wisconsin najprv počítali hlasy odovzdané v deň volieb a až následne spracovávajú tie, ktoré prišli vopred a odhaduje sa, že v tých bude mať väčšiu podporu Joe Biden.

13:40 Donald Trump už v tohtoročných voľbách získal viac hlasov ako pred štyrmi rokmi, kedy ich dostal 62 980 160.

Donald Trump
Americký prezident počas prejavu v Bielom dome po volebnom dni. Foto: SITA/AP.

12:58 Dramatické je to aj v Nevade, Severnej Karolíne a štáte Georgia. V posledných dvoch tesne vedie Trumpa v Nevade zase Biden. Hlasy ešte spočítavajú aj na Aljaške, kde má zatiaľ súčasný prezident výrazný náskok.

12:34 Prezidentské voľby podobne ako pred štyrmi rokmi zrejme rozhodnú Michigan, Wisconsin a Pensylvánia, v ktorých sa stále ešte hlasy rátajú.

Wisconsin sa prehupol tesne na stranu Joea Bidena a zrátaných je 95 percent hlasov. V Michigane sú na 88 percentách a tesne vedie Donald Trump. Pensylvánia má spočítaných iba 64 percent hlasov, Trump má 2 965 636 hlasov a Biden 2 290 624.

12:01 Slovinský prezident Janez Janša už na Twitteri pogratulovaj Donaldovi Trumpovi k triumfu a to aj napriek tomu, že ešte nie je jasné či zostane v Bielom dome, pretože šancu na triumf má stále aj Donald Trump.

11:30 Americký štát Mississippi bude mať novú vlajku s magnóliou a slovami „Veríme v Boha“. Návrh, ktorým štát nahradil doterajšiu vlajku s konfederačným symbolom, obyvatelia schválili počas utorňajšieho hlasovania. Mississippi sa pritom konfederačného symbolu na vlajke vzdalo ako posledný štát v USA.

Návrh s magnóliou bol jediný, ktorý ponúkli voličom na hlasovacom lístku s tým, že majú odpovedať, či s ním súhlasia alebo nie, a väčšina súhlasila.

Zákonodarcovia musia ešte nový dizajn uzákoniť, no predpokladá sa, že sa tak stane bez problémov, keďže už pred niekoľkými mesiacmi naprieč politickým spektrom odhlasovali zrušenie starej vlajky. Mississippi je tak od konca júna bez štátnej vlajky.

Mnohí obyvatelia, ktorí dodnes trvajú na zachovaní vlajky so symbolom, ktorý tvorí bielou lemované modré X s 13 bielymi hviezdami na červenom poli, ju vnímajú ako svoje dedičstvo. Konfederačnú vlajku už celé desaťročia používa napríklad Ku Klux Klan a tiež mnohé ďalšie nenávistné, rasistické organizácie.

Nová mississippská vlajka má štátny kvet v tmavomodrom poli, ktoré na pravom aj ľavom okraji lemujú červené pásy. Magnóliu obklopujú hviezdy, ktoré reprezentujú Mississippi ako dvadsiaty štát. Nad ňou je jedna žltá hviezda zložená z piatich diamantov, ktorá zas reprezentuje pôvodných obyvateľov Ameriky, žijúcich na území pred príchodom ďalších obyvateľov.

Mississippi, vlajka
Nová vlajka štátu Mississippi. Foto: SITA/AP.

Mississippskí zákonodarcovia umiestnili konfederačný symbol do ľavého horného rohu štátnej vlajky v roku 1894. V roku 2001 ľudia v štátnych voľbách hlasovali za zachovanie vlajky, v uplynulých rokoch ju však prestalo používať viacero miest a všetky mississippské verejné univerzity. Snahy o jej redizajn však až donedávna padali na republikánmi ovládanom zákonodarnom zbore.

Mississippi má pritom 38 % čiernej populácie a mnohí po generácie upozorňovali, že symbol pripomínajúci štáty Konfederácie, ktoré počas americkej občianskej vojny bojovali za zachovanie otroctva, je viac ako nevhodný.

Verejnosť doručila úradom takmer tritisíc návrhov, z ktorých deväťčlenná komisia vybrala do hlasovania ten s magnóliou. Ak by návrh neprešiel, navrhli by ďalší, o ktorom by sa hlasovalo v novembri 2021. Podmienkou pritom bolo, že nová vlajka nesmie obsahovať konfederačný symbol a musí obsahovať slová „Veríme v Boha“.

Podporovatelia starej vlajky sa pritom podľa agentúry AP stále pokúšajú o návrat konfederačného symbolu.

10:44 Najvyššia účasť za posledné roky a mobilizácia voličov na dva približne rovnako silné politické tábory, prípadne vyjadrenia súčasného prezidenta o „snahe ukradnúť nám voľby“ naznačujú, že aj po 3. novembri budú USA naďalej polarizovaná krajina.

10:20 Spočítavanie hlasov ešte prebieha v siedmich štátoch – Nevada (6), Severná Karolína (15), Georgia (16), Aljaška (3), Wisconsin (10), Pensylvánia (20), Michigan (16) a Joe Biden priebežne vedie iba v Nevade.

10:02 Joe Biden už má v tohtoročných voľbách viac hlasov, ako pred štyrmi rokmi získali Hillary Clintonová a Donald Trump. 

Prezidentské voľby v USA 2016, výsledky
Výsledky prezidentských volieb v USA v roku 2016. Foto: www.270towin.com.

9:45 Donald Trump plánuje požiadať Najvyšší súd o vyjadrenie k zatiaľ neuzavretým voľbám. Agentúra AP pritom upozorňuje, že prezidentské voľby ešte nemajú víťaza.

Trump v stredu skoro ráno miestneho času predstúpil pred svojich podporovateľov v Bielom dome a sťažoval si na volebné výsledky, pričom proces označil za „obrovský podvod na našom národe“. Žiadne dôkazy o podvodoch však nie sú, zdôrazňuje AP.

Noc sa skončila so stovkami tisíc nespočítaných hlasov a nejasnými výsledkami v kľúčových štátoch, kde Trump potrebuje vyhrať, ak chce poraziť svojho demokratického súpera Joea Bidena.

On však tvrdí, že počas volebnej noci zbavili hlasovacieho práva jeho voličov. „Vyhráme to a pokiaľ ide o mňa, už sme aj vyhrali,“ skonštatoval a dodal, že pôjde na Najvyšší súd. „Chceme, aby sa skončilo s hlasovaním,“ doplnil, pričom AP uvádza, že nikde sa už nehlasuje, všade len počítajú hlasy.

Prezidentské voľby v USA 2020, Donald Trump
Vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome, na ktorom zhodnotil voľby a výsledky hlasovania. Foto: SITA/AP.

9:17 Americký akciový trh počas dňa volieb prezidenta USA, výrazne posilnil. Investori najmä dúfajú, že voľby relatívne skoro prinesú jasného víťaza. To, či to bude prezident Donald Trump alebo bývalý viceprezident Joe Biden, je podľa trhov druhoradé. Predpokladá sa však, že ak by zvíťazil Biden, mohlo by to otvoriť dvere pre veľký balík pomoci ekonomike, najmä ak by demokrati získali kontrolu nad Senátom.

Index S&P 500 posilnil o 1,8 percenta na 3 369,16 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 2,1 percenta a uzavrel na úrovni 27 480,03 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 1,9 percenta na 11 160,57 bodu a index menších spoločností Russell 2000 stúpol o 2,9 percenta na 1 614,30 bodu.

Ázijské akciové trhy v stredu posilnili, keďže investori zaujali optimistický postoj k americkým prezidentským voľbám, ktoré ešte nie sú rozhodnuté. Hlavný tokijský index Nikkei 225 stúpol o 1,7 percenta na 23 695,23 bodu. Index juhokórejskej burzy Kospi si prilepšil o 0,6 percenta a čínsky index Shanghai Composite vzrástol o 0,1 percenta.

9:04 O novom alebo staronovom „obyvateľovi“ Bieleho domu rozhodnú štáty Wisconsin (10 voliteľov), Pensylvánia (20 voliteľov) a Michigan (16 voliteľov). Aktuálny „stav“ je Donald Trump (213) a Joe Biden (238) – prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty. (výsledky prezidentských volieb v USA)

Prezidentské voľby v USA 2020, Detroit
Nápis „Detroit volí“ na štadióne Ford Field v Detroite v štáte Michigan, ktorý je domovským stánkom klub NHL Detroit Lions. Foto: SITA/AP.

8:56 Donald Trump neobhájil svoje víťazstvo z Arizony spred štyroch rokov a 11 hlasov voliteľov si z tohto štátu získal Joe Biden. „V Arizone pritom demokratický kandidát zvíťazil za posledných 72 rokov len raz,“ uvádza agentúra AP. (výsledky prezidentských volieb v USA)

8:46 Je zaujímavé sledovať, ako postupne nabiehajú čísla z jednotlivých amerických štátov. Mnohí komentátori zažívajú isté „déjà vu“ spred štyroch rokov, keď sledovali predbežné výsledky na Floride a v industriálnych štátoch na severe (Wisconsin, Michigan, Pennsylvánia), ktoré prekvapivo favorizovali Donalda Trumpa. Tento scenár sa čiastočne zopakoval.

8:29 Donald Trump v prejave v Bielom dome okrem iného uviedol, že sa považuje za víťaza volieb. Tvrdil, že vyhral aj v štátoch Georgia a Severná Karolína, kde ešte hlasy nie sú spočítané.

8:02 Republikánsky kongresman Adam Kinzinger skritizoval prezidenta Donalda Trumpa za jeho status na Twitteri, v ktorom obvinili demokratov z toho, že chcú „ukradnúť voľby“. „Stop. Bodka. Hlasy sa spočítajú a buď vyhráte alebo prohráte. A Amerika to prijme. Trpezlivost je cnosť,“ napísal Kinzinger.

7:43 Od uzavretia volebných miestností v USA prešlo už niekoľko hodín, výsledok je zatiaľ stále nejasný. Mnoho kľúčových štátov má stále nevyriešené státisíce hlasovacích lístkov po tom, čo veľký príliv korešpondenčných hlasov spomalil ich rátanie. Stále nie sú spočítané výsledky z Nevady (6), Mainu (3), Severnej Karolíny (15), Georgie (16), Aljašky (3), Wisconsinu (10), Pensylvánie (20), Arizony (11) a Michiganu (16).

7:18 Donald Trump po dôležitých štátoch Florida a Ohio získal aj Texas s 38 hlasmi voliteľov a celkovo tak stúpol na 213. Joe Biden je na 224. (výsledky prezidentských volieb v USA)

7:06 Donald Trump na Twitteri napísal, že si vedú omnoho lepšie ako demokrati, ale oni sa pokúšajú ukradnúť voľby. „Nikdy im to nedovolíme?“ dodal s tým, že po uzatvrení volebných miestností sa hlasovať nemá.

6:55 Joe Biden v prejave z volebnej centrály vo Wilmingtone v štáte Delaware poďakoval voličom. „Ja ani Donald Trump nie sme v pozícii, aby sme vyhlásili víťaza volieb,“ vyhlásil demokratický kandidát na amerického prezidenta. Prepočítavanie hlasov bude podľa neho chvíľu trvať. „Každý hlas má svoju cenu a je potrebné všetko správne spočítať,“ povedal. Biden verí, že sa mu podarí získať kľúčovú Pensylvániu a vo voľbách uspeje.

6:40 Donald Trump po dôležitom Ohiu získal aj kľúčovú Floridu s 29 hlasmi voliteľov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

6:37 Doterajšie výsledky naznačujú, že sa Joeovi Bidenovi darí na Floride a v Georgii horšie, ako ukazovali prieskumy verejnej mienky. Ako informuje denník The Guardian na svojej webstránke, nedávne prieskumy ukazovali na Floride Bidenov náskok pred Donaldom Trumpom o päť percentuálnych bodov a favorizovali ho aj prieskumy pre Georgiu.

V prvom zmienenom štáte po zrátaní zhruba 98% hlasov má Trump viac ako trojbodový náskok (zhruba 51:48 %, pozn. red), v druhom, kde zrátali vyše 75%, je náskok súčasného prezidenta zhruba osembodový (53,5:42%).

Biden však nevyhnutne nepotrebuje vyhrať na Floride alebo v Georgii. Do Bieleho domu sa môže dostať aj v prípade, že vyhrá Michigan, Pensylvániu a Wisconsin. Výhra v zmienených dvoch štátoch by však takmer zničila Trumpove šance na víťazstvo.

Joe Biden
Pódium v meste Wilmington, kde má Joe Biden svoju volebnú centrálu. Foto: SITA/AP.

6:31 Donald Trump získal kľúčové Ohio s 18 hlasmi voliteľov a tiež štáty Montana (3) a Iowa (6). Spolu tak má už 145 hlasov voliteľov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

6:22 Joe Biden má ďalších 10 hlasov voliteľov a spolu ich tak „pozbieral“ už 223. Podobne ako Hillary Clintonová v roku 2016 vyhral v štáte Minnesota. (výsledky prezidentských volieb v USA)

6:12 Joe Biden má už 213 hlasov voliteľov, ďalšie štyri má z Havaja. (výsledky prezidentských volieb v USA)

6:01 Americká poštová služba nesplnila nariadenie federálneho sudcu, aby vykonala prehliadky vo všetkých spracovateľských strediskách na viacerých miestach v krajine s cieľom odhaliť a odoslať nedoručené korešpondenčné hlasovacie lístky. Podľa nej by to narušilo jej operácie počas volebného dňa.

Sudca amerického okresného súdu vo Federálnom dištrikte Kolumbia Emmet G. Sullivan v utorok Poštovej službe Spojených štátov nariadil, aby v utorok popoludní vykonala prehliadky v 27 spracovateľských miestach vo viacerých dôležitých oblastiach a okamžite odoslala nedoručené hlasovacie lístky. Poštová služba reagovala s tým, že už vykonala ranné prehliadky vo všetkých svojich strediskách, denne kontroluje všetkých 220 svojich spracovateľských zariadení, ktoré riešia korešpondenčné hlasovanie, a ešte plánovala vykonať kontroly pred zavretím volebných miestností.

Veľká časť Sullivanovho príkazu závisela od poštových údajov, ktoré v niekoľkých štátoch ukazovali zhruba 300-tisíc zaslaných hlasovacích lístkov, pri ktorých chýbali skeny, ukazujúce že boli doručené. Poštová služba spochybnila presnosť daného čísla a uviedla, že sa usilovala zabezpečiť miestne doručenie hlasovacích lístkov v ten istý deň úplným obídením určitých krokov spracovania a ponechaním ich bez záverečného skenovania.

Sudca prijal reakciu poštovej služby, ale na stredu nariadil pojednávanie, na ktorom prediskutujú „zjavné nedodržanie nariadenia súdu“.

5:48 Hlasuje sa už iba v dvoch štátoch, na Aljaške a Havaji. Počítať hlasy začali už aj v Nevade.

5:37 Výsledková mapa v tejto chvíli kopíruje situáciu z roku 2016 s jednou výnimkou, ktorou je štát Arizona, kde pred štyrmi rokmi vyhral Donald Trump a teraz tam vedie demokratický kandidát Joe Biden.

Výsledky, voľby, USA
Reprofoto: Associated Press.

5:18 Donald Trump si za konzervatívne Idaho pripísal štyri hlasy voliteľov a za Utah, ktorý nepodporil demokratického prezidentského kandidáta od roku 1964, šesť.

Prezidentské voľby v USA 2020
Podporovatelia Donalda Trumpa a americkou vlajkou na povolebnej párty v meste Chandler v štáte Arizona. Foto: SITA/AP.

5:07 Joe Biden vyhral v štyroch ďalších štátoch, uspel v New Hampshire, Kalifornii, Oregone a Washingtone, čo mu dovedna vynieslo 78 hlasov voliteľov. Len samotná Kalifornia, ktorá je domovom Bidenovej spolukandidátky Kamaly Harris, pritom predstavuje 55 voliteľov, čo je najviac zo všetkých amerických štátov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

5:03 Joe Biden napodobnil Hillary Clintonová spred štyroch rokov a vyhral v štáte New Hampshire, ktorý má štyri hlasy voliteľov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

Prezidentské voľby v USA
Jeden z podporovateľov demokratického kandidáta Joea Bindena pred volebnou miestnosťou v Brownsville v štáte texas. Foto: Denise Cathey/The Brownsville Herald via AP

4:54 Hlasovanie sa už skončilo vo väčšine volebných miestností, ako posledné sa uzavrú o 7.00 SEČ na Aljaške.

4:40 Donald Trump získal aj štát Missouri a má ďalších 10 hlasov voliteľov. Súčasnému prezidentovi sa v Missouri darilo aj vo voľbách v roku 2016, keď porazil demokratku Hillary Clinton o 18 percentuálnych bodov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

4:33 Počas senátnych volieb v americkom štáte Delaware vyhrala demokratka Sarah McBride, ktorá sa tak stala vôbec prvou otvorene transrodovou senátorkou v histórii USA. Informuje o tom portál Politico s tým, že je tak najvyššie postavenou transrodovou predstaviteľkou v Spojených štátoch. Jej víťazstvo v prvom senátnom obvode bolo očakávané.

McBride sa okrem iného zapísala do histórie, keď v roku 2016 rečnila počas zjazdu Demokratickej strany. Stala sa tak prvou otvorene transrodovou osobou v USA, ktorá rečnila na zjazde veľkej strany. V súčasnosti sú v USA štyri otvorene transrodové štátne zákonodarkyne – Danica Roem vo Virgínii, Brianna Titone v Colorade a Lisa Bunker a Gerri Cannon v New Hampshire.

Sarah McBride
Sarah McBride. Foto: SITA/AP.

4:24 Situácia v kľúčových štátoch sa otočila v prospech Donalda Trumpa – momentálne vedie v Texase, Ohiu, Pensylvánii aj na Floride.

4:06 Donald Trump má ďalších 6 hlasov voliteľov, podobne ako pred štyrmi rokmi ovládol štát Kansas. (výsledky prezidentských volieb v USA)

3:57 Televízia Fox News predpokladá, že demokrati si po voľbách udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov a dokonca si polepšia o päť kresiel.

3:44 Líder republikánskej väčšiny v Senáte amerického Kongresu Mitch McConnell vyhral v senátnych voľbách siedme funkčné obdobie. V Kentucky porazil demokratku Amy McGrath. McConnell je najdlhšie slúžiaci republikánsky líder v histórii Senátu. Sedemdesiatosemročný politik je popredný Trumpov spojenec. McGrath, vyslúžená bojová pilotka námornej pechoty, sa v roku 2018 uchádzala aj o kreslo v Snemovni reprezentantov. Tiež neúspešne.

3:34 Joe Biden si zapísal ďalších 12 hlasov voliteľov za víťazstvá vo Washingtone D.C. (3) a štáte Colorado (9).

Ako uvádza agentúra AP, štát Colorado, v ktorom pred štyrmi rokmi zvíťazila demokratka Hillary Clinton, sa od zvolenia republikána Donalda Trumpa za prezidenta USA posunul v politickom spektre ešte viac doľava. (výsledky prezidentských volieb v USA)

3:27 V prezidentských voľbách odovzdal svoj hlas aj Kanye West.

3:11 Donald Trump „má vo vrecku“ štáty Nebraska (5*), Severná Dakota (3), Wyoming (3), Južná Dakota (3) a Louisiana (8).

  • Nebraska je jeden z dvoch štátov, ktoré delia svojich voliteľov. Nebraska ich má päť. Trump vyhral celoštátne hlasovanie, čo predstavuje dvoch, a tiež vyhral v treťom volebnom obvode, ktorý mu vynáša tretí hlas. Prvý a druhý volebný obvod Nebrasky zatiaľ neohlásili výsledky

3:07 Joe Biden už má 119 hlasov voliteľov – víťazstvo si pripísal v štáte New York (29) a Nové Mexiko (5).

Election 2020 New Hampshire
Počítanie hlasov v jednej z volebných miestností v Hinsdale. Foto: Kristopher Radder/The Brattleboro Reformer via AP.

2:55 Spočítané už majú aj v Indiane, kde Donald Trump zopakoval svoj triumf spred štyroch rokov a získal ďalších 11 hlasov voliteľov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

2:48 Sudca v Nevade predĺžil hlasovanie v zhruba dvoch desiatkach volebných miestností v okrese Clark. Dôvodom sú technické problémy, pre ktoré mali ráno problém otvoriť. O predĺženie na súde požiadala kampaň prezidenta Donalda Trumpa, informuje spravodajský portál CNN.

Zoznam volebných miestností, ktoré porebujú predĺženie, predložili aj demokrati a, rovnako ako republikánskej žiadosti, im sudca okresného súdu Joe Hardy vyhovel. Vybrané volebné miestnosti budú otvorené do 20:00 miestneho času (5:00 SEČ).

Vyhlásenie výsledkov v Nevade sa tak posúva o hodinu. Okres Clark je domovom 70 % všetkých voličov v Nevade a je veľmi demokratický.

2:40 Donald Trump má istých ďalších 6 hlasov voliteľov, v štáte Arkansas obhájil triumf z roku 2016. Demokratický kandidát tu naposledy zvíťazil v roku 1996 a bol ním Bill Clinton. (výsledky prezidentských volieb v USA)

2:34 Tím demokratického kandidáta Joea Bidena ukazuje skôr na mapu výsledkov volieb z roku 2012 a nie z 2016, kedy Hillary Clintonová s Donaldom Trumpom prehrala, píše CNN.

Prezidentské voľby v USA 2012, výsledky
Výsledky prezidentských volieb v USA v roku 2012. Foto: www.270towin.com.
Prezidentské voľby v USA 2016, výsledky
Výsledky prezidentských volieb v USA v roku 2016. Foto: www.270towin.com.

2:22 Momentálne sa súperí o dôležité štáty Texas, Florida, Pensylvánia a Ohio – súčasný prezident Donald Trump zatiaľ priebežne vedie iba na Floride. (výsledky prezidentských volieb v USA)

2:14 Volebné miestnosti sa už zatvorili aj v ďalších dôležitých štátoch pre konečný výsledok volieb – Floride, Pensylvánii či Ohiu. „Výsledky v Ohiu by sa tento rok mohli považovať za indikátor celkového výsledku. Tradične každý republikán, ktorý prehral v Ohiu, prehral aj celkovo,“ uvádza BBC.

2:07 Rozdelených je zatiaľ 140 hlasov voliteľov a priebežne vedie Joe Biden (85). Súčasný prezident Donald Trump ich zatiaľ získal 55.

Biden si pripísal štáty Illinois (20), Maryland (10), Delaware (3), Connecticut (7), New Jersey (14 voliteľov), Massachusetts (11) a Rhode Island (4). Trump podľa očakávania triumfoval v Oklahome (7), Tennesse (11), Mississippi (6), Alabama (9) a tiež v konzervatívnej Západnej Virgini (5), kde naposledy vyhral demokrat v roku 1996 a bol ním Bill Clinton. (výsledky prezidentských volieb v USA)

1:57 Južná Karolína s deviatimi hlasmi voliteľov sa podobne ako pred štyrmi rokmi stala korisťou Donalda Trumpa. (výsledky prezidentských volieb v USA)

1:50 Donald Trump si podľa odhadov pripíše víťazstvo aj v štáte Západná Virgínia. Informuje o tom agentúra AP s tým, že tak získa päť hlasov voliteľov. Západná Virgínia je konzervatívny štát. Zatiaľ posledný demokrat, ktorý tam vyhral prezidentské voľby bol Bill Clinton v roku 1996.

1:44 Demokratický kandidát Joe Biden zvíťazil vo Virginii, ktorá má 13 hlasov voliteľov. Pred štyrmi rokmi tu zvíťazila aj Hillary Clintonová. (výsledky prezidentských volieb v USA)

1:38 Tím Donalda Trumpa si v Bielom dome vytvoril dve miesta na sledovanie na sledovanie prezidentských volieb. Už počas dňa média informovali, že pôvodný počet 400 pozvaných hostí sa znížil na zhruba 250 a každý sa musel podrobiť testu na COVID-19.

1:30 Zatvárajú sa volebné miestnosti v Severnej Karolíne, ktorá patrí medzi kľúčové štáty pre celkový výsledok volieb. Má 15 hlasov voliteľov a v roku 2016 tu vyhral Donald Trump. (výsledky prezidentských volieb v USA)

1:24 Exit polly ukázali, že voliči sa v tohtoročných voľbách rozhodovali aj podľa ekonomickej situácie. Ako informuje CNN, asi dvaja z piatich opýtaných hovoria, že je lepšie, ako bolo pred štyrmi rokmi, jeden z piatich hovorí, že je horšie a iní dvaja z piatich preferuje názor, že sa nič nezmenilo. Viac ako polovica voličov vraví, že pandémia koronavírusu im spôsobila finančné problémy.

1:16 Televízia CNN predpovedá víťazstvo Donalda Trumpa v Indiane, ďalšom republikánskom štáte, kde získa 11 hlasov voliteľov. Prezidentské voľby vyhráva kandidát, ktorý získa 270 hlasov zo Zboru voliteľov.

1:13 Donald Trump podľa predpokladov zvíťazil v štáte Kentucky, kde zopakoval svoj triumf z roku 2016. Jeho súper Joe Biden si zapísal tri hlasy voliteľov z Vermontu, ktorý je považovaný za jeden z najliberálnejších štátov. (výsledky prezidentských volieb v USA)

Trump, Biden
Americký prezident Donald Trump a kandidát na prezidenta Joe Biden. Foto: SITA/AP, koláž WBN

1:00 Zatvárajú sa volebné miestnosti v štátoch Georgia, Virginia aj Južná Karolína.

0:55 Volebná účasť by mohla byť podľa denníka New York Times najvyššia za posledných viac ako 100 rokov.

0:34 Aj Kentucky má odvolené a po zatvorení volebných miestností už rátajú hlasy. Ako pripomína spravodajský portál BBC, tento štát je tradične republikánsky a mal by tu triumfovať Donald Trump.

0:25 Viac ako 13-tisíc hlasov voličov v jednom z okresov v americkom štáte Južná Karolína nebudú môcť zrátať okamžite. Dôvodom je tlačová chyba. Člen volebnej komisie v okrese Dorchester Todd Billman v utorok počas tlačovej konferencie vysvetlil, že korešpondenčné hlasovacie lístky nemali vo vrchnej časti riadne vytlačené tabuľky, v dôsledku čoho ich skener na rátanie hlasov nezaregistroval. Chyba však neovplyvňuje hlasy voličov.

Hlasy z dotknutých lístkov budú musieť zrátať ručne, ale nestane sa tak v utorok. Billman uviedol, že výsledky z okresu Dorchester budú skompletizované do piatka.

V prezidentských voľbách v roku 2016 okres podporil demokratickú kandidátku Hillary Clinton. Neoskenované hlasovacie lístky ovplyvnia súboj republikánskeho senátora Lindseyho Grahama a jeho demokratického oponenta Jaimeho Harrisona v boji o senátorské kreslo. Dotknú sa aj boja o kreslo v Snemovni reprezentantov, o ktoré sa uchádza demokratický kongresman Joe Cunningham a republikánka Nancy Mace, píše agentúra AP.

0:08 Zatvárajú sa prvé volebné miestnosti, s počítaním hlasov začali aj v Indiane, domovskom štáte viceprezidenta Mikea Pencea. V tomto štáte by mal podľa predpokladov zvíťaziť Donald Trump.

Prezidentské voľby v USA 2020
Voliči v jednom z okrskov v štáte Indiana. Foto: SITA/AP.

0:04 Joe Biden nepredpovedá výsledky prezidentských volieb. Novinárom v utorok v Delaware povedal, že je „poverčivý“, pokiaľ ide o ponúkanie predpovedí pre volebnú noc, no zostáva plný nádeje.

Biden sa vyjadril, že od svojich poradcov počul o „ohromnej účasti“ mladých ľudí, žien a starších Afroameričanov v štátoch, ako sú Georgia a Florida. „Veci, ktoré sa dejú, sú dobrým znamením pre základňu, ktorá ma podporuje, ale uvidíme,“ skonštatoval niekdajší viceprezident s tým, že voľby sú však stále neisté, keďže je v hre veľa štátov.

Demokrat sa tiež odmietol zaviazať k tomu, že bude počas volebnej noci komentovať výsledky, aj keď tak napríklad spraví republikánsky prezident Donald Trump, proti ktorému kandiduje. „Ak bude dnes večer o niečom hovoriť, budem o tom hovoriť. Ak nie, počkám než budú hlasy na ďalší deň zrátané,“ povedal.

23:57 Donald Trump v utorok naznačil, že zatiaľ nemá pripravenú reč v prípade výhry alebo prehry. Ako povedal počas návštevy pobočky Republikánskeho národného výboru v Arlingtone vo Virgínii, kde ho privítal potlesk tamojších zamestnancov, zatiaľ nad tým nerozmýšľa.  „Dúfajme, že budeme mať iba jeden z týchto dvoch a viete, výhra je ľahká. Prehra nie je nikdy ľahká. Nie, pre mňa nie,“ cituje prezidenta televízia CNN.

Súčasný šéf Bieleho domu predpokladá, že jeho tábor bude mať dobrú volebnú noc, ale vyjadril aj isté pochybnosti. „Myslím, že budeme mať výbornú noc. Ale je to politika a sú to voľby, takže nikdy neviete,“ zamyslel sa. Ako tiež v Arlingtone povedal, jeho kampani sa darí v štátoch, ako sú Florida, Arizona alebo Texas, a jeho úspech prinesie jednotu.

23:46 Exprezident Barack Obama na Twitteri podporil Joea Bidena, ktorý pôsobil ako jeho viceprezident. „V tento volebný deň je všetko v stávke, naša práca, naša zdravotná starostlivosť a či bude pandémia koronavírusu pod kontrolou alebo nie,“ napísal a dodal: „Mám pre vás ale dobrú správu, môžete zvoliť zmeny. Môžete zvoliť Joea Bidena a Kamalu Harrisovú. Poďme vyhrať.“

23:28 Mariachi spríjemnili ľuďom čakanie pred jednou z volebných miestností v Los Angeles.

23:16 V jednej z volebných miestností v americkom meste Des Moines riešili kuriózny problém. V dôsledku dezinfekčného prostriedku na rukách voličov sa tam zasekol skener hlasovacích lístkov.

Hovorca štátneho tajomníka v štáte Iowa Kevin Hall vysvetlil, že niektorí voliči mali ešte vlhké ruky od dezinfekcie, keď odovzdávali svoje hlasy, a nahromadenie dezinfekčného prostriedku nakoniec spôsobilo, že skener prestal fungovať. Do hodiny sa ho však podarilo opraviť.

Aby predišli ďalšiemu zaseknutiu, preniesli pracovníci volebnej miestnosti dezinfekčné stanovisko, ktorého cieľom je predísť šíreniu koronavírusu, ďalej od stroja. Spravili tak preto, aby mali voliči suché ruky, keď sa po prvý raz dotknú hlasovacích lístkov.

22:55 Posledné dni mali obaja prezidentskí kandidáti plné ruky práce. Sústredili sa najmä na tzv. fialové štáty, v ktorých nie je jasná prevaha ani jedného kandidáta, a teda sú veľmi dôležité pre oba tábory.

22:31 Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vyšetruje automatizované telefonáty, o ktorých dostal hlásenia, že počas volebného dňa vyzývajú voličov, aby „zostali doma a zostali v bezpečí“. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na popredného predstaviteľa Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA).

Na otázku, v ktorých štátoch dostali voliči takéto telefonáty a kto za nimi je, spomínaný predstaviteľ CISA odkázal na FBI s tým, že „tento problém sleduje“. Podobnú odpoveď dal aj na automatizované SMS správy. „Takéto automatizované telefonáty sa uskutočňujú každé voľby, a preto si myslím, že by bolo najužitočnejšie to zopakovať americkej verejnosti,“ vyjadril sa a dodal „majte na pamäti ľudí, ktorí sa vás snažia zastrašiť, podkopať vašu dôveru, ale zachovajte pokoj, voľte“.

Hovorca štátneho tajomníka v Iowe Kevin Hall pre CNN potvrdil, že úrad zdieľal s FBI informácie o zaznamenanom telefonáte, ktorý vyzýval obyvateľov štátu, aby zostali doma. Koľko Iowčanov dostalo takýto telefonát, uviesť nevedel.

22:06 Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová v utorok v rámci kampane navštívila Detroit v štáte Michiganu.

Kamala Harrisová, prezidentské voľby v USA
Kamala Harrisová na predvolebnom mítingu v Detroite v štáte Michigan. Detroit, 3. november 2020. Foto: SITA/AP.

21:28 Agentúra AP informuje, že posledný záznam o predčasnom hlasovaní ukazuje, že pred volebným dňom svoj hlas „poslalo“ až 102 miliónov Američanov, čo predstavuje 73 percent z celkovej účasti v prezidentských voľbách pred štyrmi rokmi, v ktorých Donald Trump porazil Hillary Clintonovú.

21:05 Sudca amerického okresného súdu vo Federálnom dištrikte Kolumbia nariadil Poštovej službe Spojených štátov, aby vo všetkých spracovateľských strediskách na viacerých miestach v krajine, vrátane kľúčových štátov pre prezidentské voľby, vykonala prehliadky.

Tie majú podľa rozhodnutia sudcu Emmeta Sullivana „zabezpečiť, aby sa hlasovacie lístky nezdržiavali a aby sa identifikované hlasovacie lístky okamžite odoslali na doručenie“. Poštoví inšpektori musia začať s prehliadkami do 15:00 východného času (21:00 SEČ), informuje spravodajský portál CNN.

Prehliadky sa musia uskutočniť v centrálnej Pensylvánii, Philadelphii, Detroite, Colorade, Wyomingu, Atlante, Houstone, Alabame, New Hampshire, Maine, Južnej Karolíne, južnej Floride, Lakelande vo Wisconsine a Arizone. Kontroly sa konajú v siedmich dôležitých štátoch, ktoré nepovoľujú doručenie hlasovacích lístkov po volebnom dni. Sú nimi Michigan, Wisconsin, Georgia, Florida, New Hampshire, Arizona a Maine.

20:41 Výsledky v štáte Severná Karolína sa oneskoria o najmenej 45 minút. Informuje o tom televízia CNN s tým, že tamojšia volebná rada sa rozhodla na štyroch miestach predĺžiť čas na hlasovanie po tom, ako mali ráno problémy. V štáte mali začať hlásiť výsledky o 19:30 miestneho času (1:30 SEČ), po novom sa tak však nestane skôr ako o 20:15 (2:15).

20:27 V jednej z volebných miestností v meste Scranton v štáte Pensylvánia mali technické problémy.

20:16 O voľby je veľký záujem aj v Connecticute, štátna tajomníčka Denise Merrill už hovorí o 75 percentách. Ako povedala pre CNN rovnaká účasť bola aj v tomto štáte aj v prezidentských voľbách pred štyrmi rokmi, kedy tu vyhrala Hillary Clintonová. Štát Connecticut má sedem hlasov voliteľov.

19:47 Donald Trump v utorok navštívil aj svoju volebnú centrálu vo Virginii. Ako píše CNN, do budovy vošiel za vytrvalého potlesku zamestnancov. „Cítim sa veľmi, dobre,“ uviedol.

Donald Trump
Donald Trump počas návštevy svojej volebnej centrály vo Virginii. Foto: SITA/AP.

19:25 Na židovskom cintoríne v Grand Rapids v štáte Michigan „úradovali“ vandali a na náhrobkoch za sebou nechali nápisy „Trump“ či „MAGA“.

Poškodené hroby, Grand Rapids, židovský cintorín
Poškodené hroby na židovskom cintoríne v Grand Rapids v štáte Michigan. Foto: Ed Miller/Anti- Defamation League Michigan via AP.
Poškodené hroby, Grand Rapids, židovský cintorín
Poškodené hroby na židovskom cintoríne v Grand Rapids v štáte Michigan. Foto: Ed Miller/Anti- Defamation League Michigan via AP.

19:09 Guvernér štátu Ohio Mike DeWine odvolil v Cedarville a ako povedal pre CNN, myslí si, že v tomto štáte budú známe výsledky už v utorok večer. Ďalej predpovedá, že tu bude víťazom Donald Trump, ktorý bude mať podporu najmä na vidieku.

18:43 Donald Trump bude v Bielom dome počas volebnej noci hostiť večierok, na ktorý dostalo pozvánku zhruba 400 hostí, ale ako píše CNN ich počet sa znížil na 250 a všetci budú musieť podstúpiť test na ochorenie COVID-19.

18:21 Agentúra AP priniesla aj reakcie niektorých voličov. Sedemdesiatročná Linda Eastman hlasovala v meste Concord v štáte New Hampshire a volila Donalda Trumpa. “Možno nebol dokonalý pokiaľ ide o koronavírus, ale myslím si, že s tým čo mal k dispozícii, to robil najlepšie, ako vedel,” skonštatovala. Päťdesiatštyriročná Gabriella Cochrane hlasovala vo Virginia Beach, a naopak, podporila Joea Bidena, pretože si myslí, že sa “obklopí najbystrejšími a najlepšími ľuďmi s cieľom bojovať proti pandémii“.

18:04 Joe Biden počas návštevy mesta Scranton nechal odkaz v dome, v ktorom vyrastal. „Z tohto domu do Bieleho domu s Božou milosťou,“ napísal na stenu.

17:56 V Milwaukee v štáte Wisconsin zatiaľ pri hlasovaní nezaznamenali žiadne problémy. Ako informuje CNN otvorené sú všetky volebné miestnosti, ktorých je 173.

17:22 Prvá dáma Melania Trumpová už odvolila, svoj hlas odovzdala v Palm Beach na Floride. Informovala agentúra AP.

Melania Trumpová, voľby 2020
Prvá dáma Melania Trumpová prichádza do volebnej miestnosti v Palm Beach na Floride. Foto: SITA/AP.

17:06 Joe Biden počas volebného dňa navštívil aj mesto Scranton v štáte Pensylvánia, kde vyrastal. Ako informuje agentúra AP, kandidát na prezidenta pozdravil dav ľudí a povedal, že „je dobré byť doma.“ Následne išiel do domu, v ktorom trávil až do desiatich rokov svoje detstvo a pozdravil súčasných majiteľov. 

Joe Biden, Scranton
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden počas volebného dňa navštívil aj mesto Scranton v štáte Pensylvánia. Scranton, 3. november 2020. Foto: SITA/AP.

16:46 Donald Trump pozýva na voľby „tanečkami“.

16:15 Ako informovala agentúra AP, Donald Trump v rannom rozhovore v relácii „Fox & Friends“ tiež uviedol, že sa za víťaza volieb vyhlási, až keď vyhrá, lebo nie je podľa neho dôvod hrať hry. 

16:02 Dolár v úvode utorkového obchodovania klesol voči jenu aj euru. Investori dúfajú, že možné víťazstvo Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách by mohlo viesť k ďalším ekonomickým stimulom. To by si však vyžadovalo podporu zo strany Senátu, ktorý kontrolujú republikáni Donalda Trumpa. Dolár oproti japonskému jenu oslabil na 104,69 JPY/USD z pondelkovej uzatváracej úrovne 104,75 JPY/USD. Spoločná európska mena si voči doláru prilepšila na 1,1705 USD/EUR z hodnoty 1,1658 USD/EUR.

15:45 Joe Biden začal volebný deň návštevou kostola v štáte Delaware, kde bol aj s manželkou Jill. Ako informuje agentúra AP, išiel aj na hrob syna Beaua, ktorý mal nádor na mozgu a zomrel v roku 2016, v čase keď sa začínala kampaň pred prezidentskými voľbami v a Biden sa z politickej scény stiahol.

15:13 Donald Trump bol v utorok v relácii „Fox & Friends“ a ako píše agentúra AP, predpovedal, že zvíťazí vyšším rozdielom, ako pred štyrmi rokmi, kedy získal 306 hlasov voliteľov a Hillary Clintonová 232.

14:58 Joe Biden na Twitteri vyzýva, aby ľudia volili za „nový deň pre USA“.

14:35 Zahraničnopolitické témy zväčša nerozhodujú o tom, kto zvíťazí v prezidentských voľbách. Aj v USA tento rok rezonujú skôr domáce témy a ešte viac ako v minulosti. Napriek tomu môžeme povedať, že výsledky nadchádzajúcich amerických volieb významne ovplyvnia budúcnosť USA a nepriamo i dianie po celom svete.

14:12 Zostane v Bielom dome aj ďalšie štyri roky republikán Donald Trump alebo ho nahradí demokratický kandidát Joe Biden? Slovenskí politici, ktorých oslovil portál webnoviny, jasného favorita nemajú. Niektorí naznačili sympatie k Bidenovi, pretože by sa okrem iného zlepšili vzťahy Spojených štátov amerických s EÚ.

13:59 Joe Biden chce vytvárať nové ekonomické príležitosti pre pracujúcich ľudí, obnoviť ochranu životného prostredia, napraviť medzinárodné spojenectvá a bojovať proti rasizmu.

13:46 Sedemdesiatštyriročný Donald Trump voličom sľubuje obnovenie ekonomiky, ktorú postihla pandémia. Chce ponúknuť viac pracovných miest, chrániť obchodné záujmy USA a pokračovať v nekompromisnom postoji voči prisťahovalectvu.

13:29 Volebné miestnosti sú už otvorené aj v štáte Connecticut.

13:15 Hlasovanie je už v plnom prúde, ľudia čakali pred volebnými miestnosťami hneď zrána. Takto to vyzeralo pred základnou školou na Manhattane.

Prezidentské voľby v USA, New York
Rad ľudí pred volebnou miestnosťou na základnej školy na Manhattane. New York, 3. november 2020. Foto: SITA/AP.

12:58 Joe Biden a jeho spolukandidátka Kamala Harris budú sledovať dianie vo Wilmingtone v Delaware, kde niekdajší viceprezident žije.

Joe Biden, Kamala Harris
Podporovateľka demokratického kandidáta na amerického prezidenta Joea Bidena a jeho spolukandidátky Kamaly Harris. Foto: SITA/AP.

12:46 Hlasovanie poštou sprevádzajú právne boje súvisiace s rátaním hlasov, ktoré prídu po volebnom dni. Donald Trump a jeho kampaň naznačili, že podajú žalobu, aby zabránili rátaniu hlasov tri dni po voľbách v dôležitom štáte Pensylvánia. Tam to síce Najvyšší súd Spojených štátov povolil, no viacero konzervatívnych sudcov naznačilo, že sú otvorení prehodnoteniu záležitosti po voľbách. Okrem toho sa súdy zaoberajú aj poštovým hlasovaním v Minnesote, Severnej Karolíne a Texase.

12:33 Donald Trump bude v Bielom dome počas volebnej noci hostiť večierok, na ktorý dostalo pozvánku zhruba 400 hostí.

Donald Trump
Donald Trump počas jedného z predvolebných mítingov. Kenosha, 2. november 2020. Foto: SITA/AP.

12:20 Donald Trump i Joe Biden tvrdia, že voľby sú mimoriadne dôležité vzhľadom na výzvy v podobe pandémie či rasových nepokojov, ktorým krajina čelí. Politici počas kampane predstavili odlišné vízie riešenia naliehavých problémov ich krajiny aj samotného úradu prezidenta, pričom tiež tvrdia, že víťazstvo toho druhého by v skutočnosti znamenalo prehru.

12:12 Voľby tiež sprevádzajú obavy z nepokojov, ktoré by po nich mohli nasledovať. Vo Washingtone D.C. a meste New York bolo napríklad badať, ako sa podniky pripravujú na možné nepokoje. Podľa CBS News sa očakáva, že sa neďaleko Bieleho domu počas volebnej noci zíde do 10-tisíc demonštrantov.

12:07 Národné prieskumy verejnej mienky dávajú náskok Bidenovi, z hľadiska štátov, ktoré môžu rozhodnúť o výsledku volieb je už boj tesnejší. Kandidát potrebuje na zvolenie za prezidenta najmenej 270 hlasov zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

12:04 V štáte Vermont sa volebné miestnosti otvorili o piatej hodine miestneho času, väčšina na východnom pobreží sa otvára o šiestej alebo siedmej miestneho času. Volebný deň sa tradične začal v  v New Hampshire.

Prezidentské voľby v USA, New Hampshire
Foto: SITA/AP.

12:00 Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte) z prezidentských volieb v USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden