Prezidentské voľby vedie Komorowski o 14 percent

Komorowski
Foto: SITA/AP

VARŠAVA 16. júna (WEBNOVINY) – Víťazom prvého kola poľských prezidentských volieb by sa mal stať úradujúci prezident Bronislaw Komorowski z liberálnej Občianskej platformy premiéra Donalda Tuska. Podľa prieskumu agentúry PBS DGA, ktorý si objednal denník Gazeta Wyborcza, by mal Komorowski získať v nedeľu 48, zatiaľ čo jeho najsilnejší protikandidát, exprezident Jaroslaw Kaczynski, 34 percent hlasov. Na treťom mieste by mal so ziskom deviatich percent skončiť kandidát opozičných sociálnych demokratov Grzegorz Napieralski. Prieskum prebiehal od 11. do 13. júna na vzorke 1002 dospelých Poliakov.

Podľa iného prieskumu, ktorý v utorok zverejnila agentúry MillwardBrown SMG/KRC, by mal získať Komorowski 41, Kaczyński 32 a Napieralski deväť percent hlasov.

Ak v prvom kole poľských prezidentských volieb nikto nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, dvaja najúspešnejší kandidáti si to rozdajú v druhom kole, ktoré sa má konať 4. júla. Podľa všetkého doňho teda postúpia Komorowski s Kaczyńským. Podľa prieskumu agentúry PBS DGA by mal v druhom kole vyhrať Komorowski so ziskom 60 percent, za Kaczyńského by malo hlasovať 40 percent voličov.

Jaroslaw Kaczyński, predseda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť a bývalý poľský premiér, je identickou dvojičkou zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského, ktorý zahynul spolu s ďalšími 95 osobnosťami poľského politického, vojenského a spoločenského života pri leteckej katastrofe 10. apríla pri ruskom Smolensku.

SITA/AFP/Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw Kaczynski