Prezidentský palác sa rozsvietil na bielo-červeno, Čaputová vyjadrila solidaritu s protestujúcimi Bielorusmi

Prezidentský palác
Grasalkovičov palác alebo tiež Prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Prezidentský palác je od večera 15. augusta nasvietený symbolicky na bielo-červeno na znak solidarity s protestujúcimi občanmi Bieloruska.

Obrana slobody a demokracie

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec, urobili tak aj z dôvodu, že proti protestantom v Bielorusku bola použitá sila za to, že sa verejne postavili na obranu slobody a demokracie.

Začiatkom uplynulého týždňa vyjadrila prezidentka SR Zuzana Čaputová znepokojenie s aktuálnou situáciou v Bielorusku. Odsúdila násilie použité proti občanom, ktorí vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor.

„Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova musia byť podľa prezidentky rešpektované a dodržiavané,“ zdôraznila.

Lukašenko si pripísal väčšinu hlasov

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obhájil v prezidentských voľbách mandát a nastupuje tak do svojho šiesteho funkčného obdobia. Ústredná volebná komisia oznámila, že po zrátaní všetkých hlasovacích lístkov si politik, ktorý je na čele krajiny 26 rokov, pripísal 80,23 percenta hlasov.

Po vyhlásení prvotných výsledkov vyšli protestovať do ulíc v hlavnom meste Minsk a aj v ďalších mestách tisícky ľudí, keďže ich považujú za zmanipulované.

Masové zhromaždenia pokračujú v krajine týždeň a sprevádzajú ich strety s poriadkovou políciou, ktorá na rozohnanie demonštrantov používa gumové projektily, vodné delá či zábleskové granáty a bije ich aj obuškami. Zadržaných bolo niekoľko tisíc demonštrantov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoMartin StrižinecZuzana Čaputová