Pri americkom útoku vraj zomrel vodca džihádistov Balmuchtár

LIBYA
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 15. júna (WEBNOVINY) – Vojenský hovorca medzinárodne uznávanej líbyjskej vlády v pondelok uviedol, že medzi 17 ľuďmi, ktorí v sobotu zahynuli pri americkom leteckom útoku v Líbyi, sú aj traja cudzinci, avšak zatiaľ nie je možné potvrdiť, že medzi nimi je aj že alžírsky militant Muchtár Balmuchtár.

Smrť vodcu potvrdia testy DNA

Hovorca pre agentúru AP povedal, že medzi mŕtvymi sú dvaja zahraniční vodcovia militantov a jeden bojovník s tuniským občianstvom, ale či je niektorý z nich Balmuchtár, potvrdia až testy DNA.

Vláda sídliaca vo východolíbyjskom meste Tobrúk predtým oznámila, že jednou z obetí amerického útoku je aj Balmuchtár.

Správu potvrdilo aj americké ministerstvo obrany (Pentagón), ktoré uviedlo, že pri leteckom útoku v Líbyi bol zasiahnutý stanovený cieľ.

Išli po Balmuchtárovi

Riaditeľka sekcie vzdušných síl ministerstva obrany Deborah Leeová-Jamesová, potvrdila, že cieľom útoku bol vodca militantov napojený na teroristickú sieť al-Káida, avšak výsledky náletu je ešte nutné preskúmať.

Muchtár Balmuchtár je jedným z lídrov militantnej džihádistickej skupiny al-Murábitún, pôsobiacej v Mali, Nigeri a Líbyi, ako aj bývalým vojenským veliteľom severoafrickej odnože al-Káidy.

V Líbyi už od vlani paralelne fungujú dve vlády a dva parlamenty, medzi ktorými fakticky prebieha ozbrojený konflikt. Legálne zvolená vláda i poslanecký zbor sa po vyhnaní z Tripolisu museli vlani v lete uchýliť do Tobruku. V Tripolise naopak pôsobí vláda, ktorú vymenoval predchádzajúci parlament kontrolovaný islamistami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom