Pri elektronizácii zdravotníctva sa ušetrili desiatky miliónov eur aj vďaka odporúčaniam kontrolórov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
lekár
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Na základe odporúčaní Najvyššieho kontrolného ústavu (NKÚ) SR sa pri ezdraví ušetrilo niekoľko desiatok miliónov eur.

Ako uviedol úrad v tlačovej správe, projekt elektronizácie zdravotníctva – ezdravie sa výrazne rozbehol až v roku 2018, a to aj na základe opatrení Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) po audite, ktorý kontrolóri NKÚ robili v roku 2015.

Pozitívny pokrok

Výsledkom opatrení bolo aj zrušenie zámeru zabezpečiť prístup do ezdravia prostredníctvom nového elektronického preukazu poistenca a jeho nahradenie prístupom cez platný občiansky preukaz s elektronickým čipom. Len tento krok priniesol podľa NKÚ úsporu verejných financií na úrovni 53,7 mil. eur.

Projekt bol v závere roku 2018 v rutinnej prevádzke, stále však nebol podľa NKÚ plne funkčný. „Výzvou do budúcna je konsolidácia registrov, aktívna podpora využívania elektronických služieb zo strany lekárov, poistencov či vybudovanie centra pre informačnú bezpečnosť prevádzky celého systému,“ uviedol úrad.

Kontrola NKÚ SR podľa tlačovej správy ukázala, že ani po 10 rokoch nie je idea elektronického zdravotníctva naplnená v plnej miere, aj keď v poslednom období prišlo k pozitívnemu pokroku.

Zlyhanie projektového riadenia

„Tento doteraz nie príliš úspešný príbeh informatizácie verejnej správy ukázal na zlyhanie projektového riadenia ezdravia na všetkých úrovniach rezortu zdravotníctva, ale aj štátu,“ upozornil NKÚ.

Všetky zmeny týkajúce sa posunu termínov, zmeny v obsahu projektu boli podľa NKÚ odsúhlasené kolektívnymi riadiacimi štruktúrami bez toho, aby sa vyvodzovala osobná zodpovednosť za nedodržanie termínov, finančných rámcov či hodnoty projektu.

NKÚ SR opätovne zdôrazňuje, že bez vyvodzovania osobnej zodpovednosti za nehospodárne, neefektívne a neúčelné vynakladanie zdrojov, čo sa dialo aj v prípade tohto projektu, je vysoko pravdepodobné, že ambiciózne ciele koncepcie informatizácie spoločnosti ostanú len papierovými cieľmi, a nie požadovanou realitou.

Úspešné funkcionality systému

NCZI v piatok v tlačovej správe uviedlo, že systém ezdravie používa 66 % percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, 13-tisíc lekárov v ňom zapisuje záznamy z vyšetrení a predpisuje erecepty.

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš hodnotí ako úspešné dve funkcionality systému, a to erecept a evyšetrenie. Podľa neho o tom svedčia aj čísla. „Vyše 63 miliónov predpísaných ereceptov a 19 miliónov záznamov z vyšetrení k dnešnému dňu,“ doplnil.

V tomto roku NCZI pokračuje v zavádzaní ďalších funkcionalít systému. Po elektronickom objednávaní pacientov na vyšetrenie sa elektronizácia dotkne aj záznamov z laboratórnych vyšetrení, tzv. elabu. Do praxe sa dostal aj pacientsky sumár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad