Pri Geraltove sa zrútil vojenský vrtuľník, pilot zahynul

Havária vojenského vrtuľníka pri Geraltove
Vojenský vrtuľník Mi-17 z prešovského Vrtuľníkového krídla generál plukovníka Jána Ambruša havaroval v utorok krátko po 14. hodine v lokalite Hradisko pri obci Geraltov v okrese Prešov. Na palube boli tri osoby, išlo o prvého a druhého pilota a palubného technika. Zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR Peter Gajdoš informoval, že jeden z vojakov zahynul. Dvaja sú ťažko zranení. Foto: SITA/ Štefan Madaras

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – V Hradisku pri Geraltove (okres Prešov) sa v utorok poobede zrútil v ťažko dostupnom teréne vojenský vrtuľník Mi-17. Jeden z vojakov zraneniam podľahol, zvyšných dvoch previezli do nemocnice, oznámil na utorňajšej tlačovej besede zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR Peter Gajdoš.

K pádu vrtuľníka Mi-17 boli privolané tri posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Na pomoc bol vyslaný aj vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Ako uviedol pre agentúru SITA Pavol Vravec z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, na mieste zasahovalo päť hasičských jednotiek a veliteľské vozidlo z hasičských staníc Prešov, Sabinov a Raslavice, ktorí hasili vrtuľník. Nešťastie sa stalo v lokalite pod pohorím Čergov.

Obrazom: Havária vojenského vrtuľníka pri Geraltove

Zranení vojaci majú vážne zranenia

Zdravotný stav dvoch zranených vojakov je vážny. Jedného muža z posádky vrtuľníka prijali na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v prešovskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana. Podľa hovorkyne nemocnice Renáty Cenkovej má združené poranenia brucha, panvy a dolných končatín. Jeho zdravotný stav si vyžadoval urgentný operačný zákrok. Ide o 36-ročného muža, ktorý je v kritickom stave.

Ďalší zo zranených vojakov bol hospitalizovaný v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová pre agentúru SITA uviedla, že pacientovi urobili základné vyšetrenia. Potvrdil sa u neho ťažký úraz, ktorý nechcú špecifikovať bez jeho súhlasu a tiež súhlasu rodiny. „Predbežne sa dá povedať, že je v stabilizovanom stave. Bol prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie a v krátkom čase ho čaká operácia,” uviedla hovorkyňa. Podľa záchranárov ide o 38-ročného muža.

Obrazom: Havária vrtuľníka v Slovenskom raji

S vrtuľníkom stratili spojenie

Vojenský vrtuľník podľa Gajdoša vzlietol z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša o 13:30 a mal pristáť v neznámom teréne. O 14:02 však stratili s vrtuľníkom spojenie. Následne o 14:13 vyslal veliteľ vzdušných síl vrtuľník leteckej pátracej záchrannej služby, ktorý zabezpečil vyslobodenie posádky spadnutého vrtuľníka a prvú pomoc. Na palube bol prvý a druhý pilot a palubný technik.

„Momentálne riešime vyrozumenie rodinných príslušníkov o tejto udalosti a snažíme sa im poskytnúť psychologickú, zdravotnícku, prípadne aj duchovnú pomoc.“ Rodine zosnulého vojaka vyjadril Gajdoš úprimnú sústrasť.

Rodine pilota, ktorý pri tragédii zahynul, vyjadril úprimnú sústrasť aj prezident Andrej Kiska. „Tak ako pred pár dňami pri havárii záchranárov, aj teraz ostáva veľa otázok, prečo sa to muselo stať. Ale žiadna odpoveď nevráti dieťaťu otca a manželke muža,“ povedal Kiska, ktorého o tragickej nehode informoval minister obrany Martin Glváč.

Gajdoš zdôraznil, že na miesto nehody išla komisia náčelníka Generálneho štábu na čele s druhým zástupcom náčelníka generálneho štábu Pavlom Mackom. Mimoriadnu udalosť vyšetruje Úrad vojenského letectva MO SR. Bližšie informácie vzhľadom na vyšetrovanie nie je možné poskytnúť, zdôraznil.

Minister obrany Martin Glváč pre nehodu prerušil dovolenku a náčelník generálneho štábu Milan Maxim svoju zahraničnú pracovnú cestu na Cypre. Veliteľ vzdušných síl do odvolania zakázal lety vrtuľníkov až do konečného vyšetrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMartin GlváčMilan MaximPeter Gajdoš