Pri Jáve sa potopila loď s utečencami, zahynulo viacero detí

Utečenci
Foto: SITA/AP

JAKARTA 27. septembra (WEBNOVINY) – Najmenej 22 ľudí, väčšinou detí, zahynulo a ďalšie desiatky sú nezvestné po potopení sa lode vezúcej utečencov z Blízkeho východu do Austrálie.

Plavidlo sa potopilo v rozbúrenom mori pri indonézskom ostrove Jáva. Z vody sa podarilo vytiahnuť 25 osôb, vyše 70 je však stále nezvestných. Vlny zatiaľ vyplavili na breh 22 mŕtvych tiel.

Záchranné práce komplikuje nepriaznivé počasie a pokračovať v nich budú opäť v sobotu, hoci nádej na záchranu živých je minimálna. Loď, ktorá mala od začiatku problémy s motorom, viezla asi 120 imigrantov z Libanonu, Jordánska a Jemenu, pričom cieľom ich plavby bola Austrália. Vyplávali v piatok ráno z rybárskeho mestečka Pelabuhan Ratu na západe Jávy.

Stovky utečencov z Ázie zomierajú každoročne pri pokuse preplaviť sa loďami do Austrálie. Väčšinou smerujú na Vianočné ostrovy, pričom za zorganizovanie cesty platia pašerákom ľudí obrovské sumy. Do Austrálie sa takto každý rok dostanú tisíce imigrantov, čo vyvoláva čoraz častejší odpor verejnosti. Indonéziu na budúci týždeň navštívi austrálsky premiér Tony Abbott, pričom hlavnou témou bude práve boj proti nelegálnej imigrácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tony Abbott