Pri Kréte sa potopil čln so 700 utečencami, prežilo len 300

Utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

Atény 3. júna (WebNoviny.sk) – Neďaleko gréckeho ostrova Kréta sa potopil čln, na ktorom sa podľa BBC mohlo nachádzať až okolo 700 migrantov. V rámci pokračujúcej záchrannej operácie sa podarilo vytiahnuť z mora už tri mŕtve telá a 302 ľudí, ktorí nešťastie prežili, informovala agentúra AP.

Podľa informácií gréckej pobrežnej stráže sa 25-30 metrov dlhý čln s bližšie nešpecifikovaným množstvom migrantov čiastočne potopil v medzinárodných vodách približne 75 námorných míľ južne od Kréty. Do záchrannej operácie sa zapojili štyri lode plaviace sa v tejto oblasti, do ktorej boli vyslané aj člny a vrtuľníky pobrežnej stráže.

Bližšie informácie o okolnostiach nešťastia nie sú známe. K podobným nehodám plavidiel s migrantmi v posledných týždňoch dochádza na plavebnej trase medzi Líbyou a Talianskom.

Pri Líbyi zomrelo ďalších vyše 100 migrantov

Viac ako 100 mŕtvych tiel vytiahli z vôd Stredozemného mora aj pri pobreží Líbye, kde sa prevrátila loď s migrantmi. Oznámil to hovorca líbyjského námorníctva, ktorého citovala agentúra AP. Najmenej 104 tiel už vylovili z mora neďaleko mesta Zuwára v západnej časti Líbye.

Prázdny prevrátený čln objavila líbyjská pobrežná stráž vo štvrtok, avšak je možné, že k nešťastiu došlo už deň predtým. Počet obetí pravdepodobne ešte porastie, keďže išlo o čln, na akom sa zvyčajne plaví až 125 ľudí, uviedol telefonicky pre AP plukovník Ajúb Kásim. Zodpovednosť za tragédie tohto druhu pripísal Európe, ktorá podľa neho len „počíta telá“, ale nerobí nič, aby zastavila ilegálnu migráciu z Líbye.

Len za minulý týždeň zomrelo 1000 utečencov

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) zahynulo v priebehu minulého týždňa pri sérii nehôd člnov v Stredozemnom mori najmenej 1000 migrantov.

Po uzavretí balkánskej migračnej trasy je morská cesta medzi Líbyou a Talianskom momentálne hlavnou trasou pre migrantov, ktorí sa snažia dostať do krajín EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom