Pri Louvri útočil muž s mačetou, kričal Alah je najväčší

Muž napadol pri Louvri policajta, kričal Alah je najväčší
Celú oblasť policajti evakuovali. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsky vojak postrelil v piatok pri vchode do podzemnej nákupnej zóny pri múzeu Louvre v Paríži neznámeho muža, ktorý naňho zaútočil nožom. Celú oblasť uzavreli a evakuovali.

V dôsledku tohto incidentu zablokovala polícia celé múzeum, kde uviazli stovky turistov. Návštevníkov odviedli na bezpečné miesto, niektorých do zvláštnych miestností, tvrdia svedkovia. Po odstránení koridorov a vyčistení celého priestoru začali z múzea vychádzať turisti. Parížska prokuratúra začala vyšetrovanie pre podozrenie z terorizmu. Identita útočníka nie je zatiaľ známa, uviedlo ministerstvo vnútra.

Muž zaútočil na vojakov po tom, ako ho štvorčlenná hliadka zastavila na schodisku vedúcemu k nákupnej zóne pod múzeom Louvre a povedala mu, že nemôže ísť ďalej s batožinou, ktorú mal pri sebe, povedal šéf parížskej polície Michel Cadot.

Muž mal pri sebe dva ruksaky

Ozbrojenec s mačetou sa následne vrhol na skupinu policajtov a vojakov s pokrikom v arabskom jazyku „Alláhu akbar“ (Alah je najväčší) a ľahko zranil jedného armádneho príslušníka. Jeden z vojakov na neho vystrelil spolu päť rán, dodal Cadot.

Muž mal pri sebe dva ruksaky. Po prehliadke sa ukázalo, že ani v jednom z nich sa nenachádzalo výbušné zariadenie. Ministerstvo vnútra uviedlo, že útočník je nažive a ošetrujú ho lekári. Jeho zranenia sú vážne. Vojak utrpel bližšie nešpecifikované menšie zranenie hlavy. Ministerstvo vnútra dodalo, že vojak strieľal v sebaobrane.

Rezort potvrdil, že útočil iba jeden muž, pričom vyzval verejnosť, aby nešírila nepravdivé informácie. Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve upozornil na zjavné „teroristické“ črty tohto útoku. Hovorca rezortu vnútra Pierre-Henry Brandet vyhlásil, že vo vnútri múzea sa nachádzalo okolo 1000 ľudí, polícia všetkých odviedla na bezpečné miesto v budove. Polícia tiež zadržala ďalšieho človeka, nie je však jasné, či to súvisí s útokom.

Hollande hovorí o terorizme

Útok bol s najväčšou pravdepodobnosťou teroristickým činom. Počas summitu EÚ na Malte to novinárom povedal francúzsky prezident Francois Hollande. Podľa Hollanda prakticky neexistujú pochybnosti o tom, že išlo o čin teroristického charakteru, hoci jednoznačné závery musia urobiť až vyšetrovatelia. Súčasne ubezpečil verejnosť, že situácia v okolí Louvru je už úplne pod kontrolou.

Francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová potvrdila, že múzeum zostane vj piatok preventívne zatvorené a jeho brány sa opäť otvoria v sobotu.

Šéf Elyzejského paláca konštatoval, že napriek sprísneným bezpečnostným opatreniam vo Francúzsku stále existuje hrozba teroristických útokov. „Nebezpečenstvo tu je a zostane a my si s tým musíme poradiť,“ zdôraznil Hollande, podľa ktorého piatkový incident dokazuje potrebu pokračovania mimoriadnych opatrení.

Muža, ktorý zaútočil na vojaka, previezli do nemocnice s piatimi strelnými zraneniami. Podľa Hollanda ho vyšetrovatelia vypočujú hneď, ako to bude možné. Polícia po útoku vykonala raziu v ôsmom parížskom obvode, kde bola nakrátko uzavretá jedna z ulíc; bližšie podrobnosti o tomto zásahu neboli bezprostredne známe.

Páchateľ je v ohrození života

Páchateľom útoku bol zrejme 29-ročný občan Egypta. Na večernej tlačovej konferencii to oznámil parížsky prokurátor Francois Molins, podľa ktorého útočník utrpel vážne zranenia a je v ohrození života.

Prokurátor potvrdil, že muž vyzbrojený dvoma mačetami napadol okolo 09.50 h SEČ skupinu štyroch vojakov pred nákupným centrom Carrousel du Louvre. Útočník oblečený v čiernom tričku s lebkou, ktorý držal v každej ruke jednu mačetu, ľahko zranil jedného z vojakov. Iný zo skupiny vojakov ho postrelil a tak zneškodnil.

Molins označil celý incident za teroristický útok. Totožnosť páchateľa nebola ešte definitívne potvrdená; vyšetrovatelia ho však podľa všetkého identifikovali na základe fotografie z francúzskeho vízového systému. Egypťan totiž podľa prokurátora pricestoval do Francúzska legálne na základe víz, o ktoré požiadal vlani v októbri na francúzskom veľvyslanectve v Dubaji, informovala televízia France 24.

Do Paríža priletel 26. januára z Dubaja, prenajal si byt v ôsmom parížskom obvode a požičal auto. V sobotu si podľa Molinsa kúpil v centre Paríža obe mačety. Páchateľa previezli do nemocnice s piatimi strelnými zraneniami. Vyšetrovatelia ho vypočujú hneď, ako to bude možné. Policajti počas razie v mužovom prenajatom byte zhabali 900 eur v hotovosti, iPad a viacero platobných kariet.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François Hollande