Pri meste La Rochelle sa potopila talianska loď, do vôd Atlantiku sa rozliali tisíce ton paliva

Francúzsko, Grande America, palivová škvrna
Loď Grande America sa potopila v utorok po požiari zhruba 330 kilometrov západne od mesta La Rochelle, keď bola na ceste z Casablancy do Hamburgu. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 14. marca (WebNoviny.sk) – Francúzske úrady sa usilujú zabrániť šíreniu palivovej škvrny vo vodách pri svojom atlantickom pobreží, ktorá tam zostala po potopenej talianskej nákladnej lodi.

Posádku lode zachránili

Loď Grande America sa potopila v utorok po požiari zhruba 330 kilometrov západne od mesta La Rochelle, keď bola na ceste z Casablancy do Hamburgu.

Dvadsaťsedem ľudí, ktorí boli na jej palube, zachránili francúzski a britskí záchranári, uviedla v stanovisku francúzska vláda.

Tisíce ton paliva

Regionálny námorný úrad tvrdí, že palivo z lode sa rozlialo po ploche dlhej približne desať kilometrov a širokej zhruba kilometer. V lodi bolo pred nehodou asi 2 200 ton paliva, uviedol pre televíziu BFMTV minister životného prostredia Francois de Rugy.

Do oblasti by mala vo štvrtok prísť upratovacia loď. Francúzsko požiadalo o pomoc pri lokalizácii úniku paliva Európsku námornú bezpečnostnú agentúru.

Regionálny prokurátor začal v prípade incidentu vyšetrovanie a Francúzsko formálne varovalo prevádzkovateľa lode, aby posúdil škody a pomohol zabrániť ďalšiemu úniku paliva, povedal de Rugy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom