Pri Múzeu SNP má v budúcnosti vzniknúť rada odborníkov, ktorá bude diskutovať o jeho projektoch

Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko

Pri Múzeu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici vznikne v budúcnosti rada odborníkov, ktorá sa bude zapájať do diskusie o budúcich projektoch múzea.

Po pondelkovej diskusii komisie k prechodu Múzea SNP pod ministerstvo obrany to uviedli minister obrany Jaroslav Naď a ministerka kultúry Natália Milanová (obaja OĽaNO).

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

O prevode stále diskutujú

„Všetky záležitosti prevodu zriaďovateľskej pôsobnosti sú predmetom odbornej diskusie. Ide napríklad o postavenie Múzea SNP v štruktúre Vojenského historického ústavu a témou je, samozrejme, aj jeho právna subjektivita. Chcem zopakovať, že o tej zatiaľ rozhodnuté nebolo, a preto každý, kto tvrdí opak, a teda že už je rozhodnuté klame,“ povedal Naď.

Komisia sa venovala tiež finančno-majetkovým aspektom prevodu Múzea SNP vrátane potreby finančného, personálneho a zmluvného auditu či inventarizácie.

Komisia bude ďalej zasadať

Ministerstvo obrany chce múzeu zabezpečiť adekvátne podmienky a finančnú podporu pre jeho rozvoj. Súčasťou komisie sú okrem zástupcov z oblasti kultúry aj zástupcovia Múzejnej a galerijnej rady, aj ľudia pôsobiaci v oblastiach legislatívy, práva či financií.

Zasadnutia komisie budú pokračovať, pričom výsledný návrh riešenia prevodu zriaďovateľskej pôsobnosti Múzea SNP pod rezort obrany bude následne predložený na rokovanie vlády SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďNatália Milanová
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR