Pri nálete NATO zomreli civilisti, medzi mŕtvymi sú aj deti

Útoky v Pakistane môžu súvisieť s Európou
Pakistanskí hasiči bojujú s plameňmi z horiacich cisterien na termináli Quetta, na ktoré dnes opäť zaútočili militanti. Cisterny viezli palivo pre jednotky NATO v Afganistane. Pakistanský veľvyslanec v USA Husajn Hakkání vyhlásil, že útoky v Pakistane zrejme súvisia s predpokladaným plánom al-Kájdy zaútočiť v Európe. Foto: AP Photo/Arshad Butt

KÁBUL 6. júna (WEBNOVINY) – Najmenej 18 civilistov vrátane žien a detí prišlo v stredu nadránom o život pri leteckom útoku Severoatlantickej aliancie v dedine v afganskej provincii Logár.

Zástupca miestneho policajného šéfa Raís Sadík Abdulráhimzaí informoval, že zahynulo aj sedem povstalcov Talibanu. Hovorca guvernéra hovoril o 15 obetiach na životoch.

Medzinárodné jednotky NATO (ISAF) zas vo vyhlásení tvrdia, že pri nálete, ktorý nariadili po útoku ozbrojencov na vojakov, zahynulo „viacero povstalcov“.

Medzi mŕtvymi sú deti od jedného po desať rokov

Korešpondent AFP na mieste útoku uviedol, že medzi obeťami boli najmenej štyri deti od jedného po desať rokov.

Vyhlásenie ISAF hovorí, že koaličné jednotky požiadali o presne mierený letecký útok počas operácie na zadržanie miestneho veliteľa Talibanu.

Po preverení situácie po nálete vojaci objavili len dve ľahšie zranené ženy. „Bezpečnostné sily im poskytli lekársku pomoc a previezli ich do zariadenia ISAF na ošetrenie,“ píše sa vo vyhlásení.

Samovrah odpálil nálož na parkovisku

AFGANISTAN
Foto: SITA/AP

Južná afganská provincia Kandahár bola v stredu dejiskom ďalšieho krvavého útoku, ktorý si vyžiadal 21 mŕtvych a 22 zranených.

Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP provinčný policajný náčelník Abdul Razík, samovražedný útočník na motocykli odpálil nálož na parkovisku, kde sa v tom čase nachádzali desiatky kamiónov zásobujúcich miestnu leteckú základňu NATO a improvizovaný bazár.

Podľa Razíka sú obeťami výhradne civilisti, a to prevažne vodiči a ich pomocníci.

Kandahárska základňa je najväčším zariadením NATO v južnej časti Afganistane, ktorá bola v uplynulých rokoch ohniskom odboja Talibanu.

K najnovšiemu útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, páchateľmi sú však zvyčajne radikálni islamisti odmietajúci Západom podporovanú vládu v Kábule.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom