Pri nálete v Mósule zahynul vplyvný veliteľ Islamského štátu

Stíhačka
Foto: SITA/AP

ARBÍL 11. novembra (WebNoviny.sk) – Vysokopostavený veliteľ extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) Mahmúd Šukrí Nuajmí bol v utorok 8. novembra zabitý v boji o iracké mesto Mósul. Americkú spravodajskú televíziu CNN o tom v piatok informovali zdroje z irackých tajných služieb. Nuajmí, známy aj ako šejk Fáris, ktorý bol vplyvnou postavou v štruktúre organizácie, zahynul pri koaličnom nálete v západnej časti Mósulu, dodali zdroje.

Islamský štát potvrdil jeho smrť v zostrihanom videu, v ktorom ho nazýval „mučeník bitky“. Iracké zdroje tiež vyhlásili, že Nuajmí bol v minulosti vysokopostaveným dôstojníkom v tajných službách irackého diktátora Saddáma Husajna. Televízia CNN uviedla, že nemôže nezávisle overiť túto informáciu.

Svedkovia v Mósule zároveň oznámili, že džihádisti z IS zabíjajú od pondelka 7. novembra podozrivých spolupracovníkov Irackých bezpečnostných síl (ISF). Všetky tieto obete sú muži, ktorých zabili strelou do hlavy. Telá podozrivých špiónov nechávajú militanti na križovatkách vo štvrtiach Mósulu, ktoré IS ešte stále ovláda.

Bitka o obkľúčené severoiracké mesto sa vlečie a podľa zdrojov zahynuli dvaja obyvatelia Mósulu, keď mínometný útok IS určený irackým vojakom zasiahol domy civilistov vo štvrti Kirkúklí. ISF zabili v Mósule od začiatku ofenzívy 17. októbra vyše 1200 militantov, uviedla vo vyhlásení iracká polícia. Avšak spod vlády IS bolo oslobodených 10.000 rodín a takisto 56 ropných vrtov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát