Pri nehode vlaku v Seattle sa automaticky spustili brzdy, rušňovodiča asi rozptyľovala iná osoba

Nehoda vlaku, Seattle, USA
Pri vlakovom nešťastí v meste Seattle zahynuli tri osoby. Foto: SITA/AP

DUPONT 20. decembra (WebNoviny.sk) – Vlaku, ktorý sa v pondelok vykoľajil na železničnom nadjazde južne od Seattlu, sa pri nehode automaticky spustili brzdy.

Informovala o tom predstaviteľka Národnej rady pre bezpečnosť dopravy (National Transportation Safety Board – NTSB) Bella Dinh-Zarr s tým, že podľa predbežných informácií nič nenaznačuje, že by rušňovodič manuálne spustil núdzovú brzdu. Ako dodala, príčina incidentu ešte stále nie je známa.

Ďalšia osoba v rušni

Agentúra AP, ktorá komunikovala s nemenovaným federálnym úradníkom, informovala, že sa kompetentné orgány pri vyšetrovaní zameriavajú aj na možnosť, že rušňovodiča havarovaného vlaku rozptyľovala prítomnosť ďalšej osoby v rušni.

V čase nehody tam bol totiž aj zamestnanec v zácviku. Ďalšou súčasťou vyšetrovania je aj preskúmanie potrebného tréningu rušňovodičov a ďalších členov posádky.

Obmedzovač rýchlosti nefungoval

Vyšetrovatelia už skôr informovali, že vlak šiel rýchlosťou 129 kilometrov za hodinu v úseku, kde je povolených len 48 kilometrov za hodinu. Vlak nemal podľa neskorších zistení funkčnú technológiu na obmedzovanie rýchlosti. Ako informovali úrady, systém mal síce nainštalovaný, nebol však funkčný.

Havária vlaku si vyžiadala tri obete a viac než 70 zranených. Vo vlaku bolo v čase havárie 80 cestujúcich a piati zamestnanci dráh. Vlaková súprava najväčšej americkej železničnej spoločnosti Amtrak smerovala zo Seattlu do Portlandu v štáte Oregon a vykoľajila sa o 7:34 miestneho času (16:34 SEČ) 64 kilometrov južne od Seattlu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom